Skocz do zawartości

[Kompendium] Kompatybilność napędów do 11s


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Panowie, wybaczcie za głupie pytanie, jednak po przeczytaniu świetnie napisanego kompendium dalej mam wiele wątpliwości, a kompletnie nie ogarniam mechaniki (wiem że coś tam się kręci :whistling:). Otóż początkowo planowałem zmianę napędu na 3x10 (koło 26"), jednakże jak to w życiu bywa priorytety budżetowe szybko się zmieniają i postanowiłem byłem zmuszony pozostać przy 3x8. Problem jednak taki, że już zakupiłem korbę FC-M610 (10s). Teraz mam wątpliwości czy mogę zakupić kasetę HG51 (8s) i do tego dwa łańcuchy HG71 (8s) albo HG93 (9s). Ma to szanse działać długo i bezproblemowo jak zwykły 8s? Który łańcuch będzie działał lepiej? Są w tej samej cenie więc wolałbym HG93. Przerzutka przód, tył 8s.

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy zębatki z korby Raceface Aeffect 22/36 obsłużą bez problemu napęd 2x11 Shimano? Niby korba jest 10s, ale czy jest kompatybilna z 11s? Praktycznie nie ma żadnych problemów, wszystko chodzi bez zarzutu, ale zastanawiam się, czy nie będzie jakiś niespodziewanych konsekwencji w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie może być minimalna różnica w rozstawie zębatek, ale to wartości rzędu +/- 0,5mm. Moim zdaniem nie powinno być problemu. A jakby miał ci łańcuch się klinować pomiędzy zębatkami, to najwyżej podłożysz jakąś mikro podkładkę pod blat, by go przesunąć minimalnie do środka. Może nawet taka wycięta z puszki po piwie by wystarczyła, ma bodaj 0,3mm grubości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Chciałbym Was zapytać o zgodność korb.

Aktualnie mam suport na kwadrat 113 mm i używałem korb Miranda 42/32/22 oraz Shimano M430 44/32/22 - obie chodziły ok, nie było problemów z przerzucaniem itp.

Na tyle kaseta 9 rzędowa klasyczna 11-32

 

Teraz wypada wymiana korby i podobają mi się np. te dwie

- FC-M131 42/34/24 oraz

- FC-M311 42/32/22

Zwłaszcza ta M131 bo ma wg mnie dobre stopniowanie.

 

Obie te korby są do napędów 8 rzędowych ale wg tego wątku to nie problem.

 

Mnie interesuje kwestia długości zalecanego suportu, w obu tych nowych zalecany jest 122,5 mm a ja ma 113 mm i nie chciałbym go wymieniać.

 

Czy jeśli którąś zamontuje na suport 113 mm to będzie ok? Czy coś może np. ocierać itp bo np. korba będzie zbyt blisko ramy?

 

Jak ma się ta długość zalecana do rzeczywistości?

 

 

Może ktoś to przechodził?

 

Z góry dzięki za pomoc ;)

Pozdrower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie odpowiedziałeś, może dojść do ocierania zębatek korby o widełki tylnego trójkąta ramy. Zmienisz też znacznie linię łańcucha tej korby, nie wiem ile jest z wkładaem 122,5 (pewnie 50mm) ale 113 przesunie ją do środka aż o 5mm, to bardzo dużo. Może ze 118 było by ok, ale ze 113 ryzykujesz bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma większego znaczenia, +/- 1mm nie robi różnicy, bo tu mowa o 5mm. A poza tym takie przesunięcie korby do środka prawdopodobnie spowoduje ocieranie łańcucha i większą zębatkę na korbie już w niewielkim przekosie. 30zł to nie majątek, możesz zaryzykować z tym 118mm, on może nawet fajnie pasować i lepiej niż 122, ale bez przymiarki gwarancji brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie odnośnie kompatybilności napędów. Mam kasetę 7-rzędową i przerzutkę tylną pod 9-rzędową. Chcę dokupić korbę Alivio którą zalecają do 9-rzędowych kaset.

Czy to będzie grało ze sobą? Jaki dobrać łańcuch żeby pasowała jego szerokość?

Podejrzewam że przy tej korbie będzie konieczna także zmiana na nową przednią przerzutkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

prośba o pomoc założyłem właśnie korbę Shimano FC-M430-8 srebrny 44x32x22 175 mm Octalink ALIVIO do tego suport Shimano BB-ES25 118 mm/68 BSA Octalink. Działa super niestety potrzebuję jeszcze wymienić przerzutkę przednią i tutaj pojawia się problem co muszę wybrać? Czy FD-M4000 TS6 będzie kompatybilna, czy mam szukać czegoś innego?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy szosowa przerzutka 105 RD-5800  bedzie poprawnie działała z manetką xt  SL-M8000?

 

Czy przerzutka i manetka shimano obsługująca 11b bedą działy z kasetą sram xx1?

Tak. Potwierdzone info przerzutka XTR OBSŁUGUJE spokojnie kasetę srama xx1 (a więc wszystkie pozostałe kombinacje grup też powinno ogarnąć)

manetka XTR powinna spokojnie dogadać się z przerzutką srama 11b. Nie mam potwierdzenia tak jak w przypadku przerzutka-kaseta, ale czytałem na jednym z forów że działa to dobrze.

 

 

Pochwaliłem się wiedzą, to sam zapytam :)

czy do kasety srama 11 rzędowej MTB mogę wybrać jakikolwiek łańcuch 11 rzędowy czy szosa ma inną szerokość i muszę szukać dedykowanego do MTB łańcucha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Drodzy forumowicze potrzebuje waszej porady. Czy te przerzutki beda wspolpracowac z manetkami 3x10? Mam obecnie naped 3x8 dzialajacymi z klamkomanetkami z xtr z tej samej grupy. Chce przejsc na hamulce tarczowe dlatego tez potrzeba znalezienia manetek ktore beda dobrze wspolpracowac z tymi przerzutkami. Moglibyscie poradzic jak najlepiej podejsc do tematu?

 

Pozdrawiam,

Basia

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nigdzie nie mogę znaleźć i tu też za bardzo nie widzę odpowiedzi na moje pytanie. 

 

Zacznę od początku.

Czy ktoś próbował pożenić klamkomanetki szosowe shimano 11s z przerzutkami mtb 10 rzędowymi lub 11 rzędowymi. 

 

Dlaczego pytam. 

Mam taką swoją fanaberię i chciałbym złożyć napęd 11 rzędowy z tyłu na klamkomanetkach szosowych zależy mi żeby kaseta miała zakres 11-40 bądź 11-42.

 

Dokładnej chodzi o:

Klamkomanetki 11s shimano np.st-5800 lub st-6800 do tego przerzutka shimano xt 8000 i kaseta 11-40 lub 11-42

 

Czy takie połączenie ma szanse działać?

Czy może dać sobie spokój i zamontować napęd Sram [Rival 22], który bez problemu poradzi sobie z kasetą o takim zakresie

 

Czy są jakieś filmiki na necie które pokazują jak działa połączenie klamkomanetek szosowych 11s z przerzutkami 10-11s mtb?

Czy ktoś z was próbował to zmiksować?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...