Skocz do zawartości

[oświetlenie] test: Noise 300, SolarForce L2P, EDC X1


OrzelPiotr

Rekomendowane odpowiedzi

Swego czasu borykałem się z problemem wyboru oświetlenia, kolega ugupu okazał się bardzo pomocny,

przy okazji obligując mnie do wykonania testu zakupionej latarki > padło na SolarForce

 

Jako, że test jednej sztuki wydawał mi się mało miarodajny postanowiłem dorzucić jeszcze dwie opcję.

 

W szranki stanęły trzy latarki z zakresu cenowego od 110 do 225 pln (oczywiście chodzi o same latarki bez baterii, ładowarek, itp.):

 

Mactronic Bike Pro Scream 300lm 110 PLN

EDC X1 XM-L2 T6 900lm extended - 160 PLN

SolarForce L2P 900lm XM-L2 T6 3C - 225 PLN

 

Test miał na celu wyłącznie porównanie strumienia światła.

 

Poniższe "parametry" najbardziej obrazowały zaistniałą sytuację:

przysłona: f7.1

ekspozycja: 20s

ogniskowa: 10mm (APS x1.6 = 16mm)

iso: 100

 

https://lh4.googleusercontent.com/8pf4fmeRUBMovXvEtJXcvxa3aKhtIcCTCqjFcBEZUTIH=w800-h600-no

 

Każde zestawienie zawiera odnośnik w wyższej rozdzielczości (lupa)

 

Mactronic

MACTRONIC.jpg

 

EDC

EDC.jpg

 

SolarForce

SolarForce.jpg

 

Porównanie dla 100% mocy.

COMPARE.jpg

 

Zestawienie wszystkich trybów razem dla każdej latarki

SUPERCOMPARE_small.jpg

Załącznik zewnętrzny wysoka rozdzielczość - 50Mb

 

Ewentualne wnioski i ocenę pozostawiam szanownym kolegom :]

Edytowane przez 1415chris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W L2P nie ma, żadnej optyki zwykłe mineralne szkiełko UCL® v.2 z dwustronną błękitną powłoką antyrefleksyjną, o przepuszczalności światła na poziomie 99% do tego reflektor OP i dioda T6 3C odpowiadająca za neutralną barwę światła

 

OP - skrót od Orange Peel - czyli skórka pomarańczy - te reflektory mają powierzchnię pokrytą drobnymi zniekształceniami (dołki, wypukłości) coś jak skórka pomarańczy. To powoduje że niedoskonałości promienia zostają "rozmyte" i utrzymuje się przyjemny dla oka promień bez artefaktów - odbywa się to jednak odrobinę kosztem skupienia promienia.

 

Co do EDC X1 to wszystko to samo, co w L2P - tyle, że z soczewką TIR (wąska)

 
Edytowane przez OrzelPiotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś kilka lat temu nikomu to nie przeszkadzało, a lampki 200ml to był luksus i bogactwo.. :)

Na załączonych fotach widać wyraźnie że kiedyś to nie dziś,

po co komuś 200-300 lumenów jak za te samą cenę lub niewiele drożej może mieć ich 800-900

Edytowane przez ronina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby super jakbys dodał te lampki, szczególnie ciekaw jestem jak by wypadł bike noise pro na tle tych latarek.

Już byłem zdecydowany na tą latarkę od grega ale jak podliczyłem wszystko to wychodzi, że za wszystko trzeba dać ok. 300 zł, zaczynałem od pułapu 150 zł, potem 200 zł, a teraz :icon_confused:

No zaczynam się deczko zastanawiać czy warto aż tyle dać no i na ile ja z tego skorzystam.

Ostanio pare razy wracałem po zmroku praktycznie można powiedzieć bez lampki z przodu, bo sigma micro raczej nią nie jest i wtedy czuje zawsze jaki mam fajny amor :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami urządzamy sobie nocne eskapady i kolega właśnie z nosie pro 500 daje radę, mówię o jeździe po lesie w całkowitej ciemności i średnich prędkościach koło 20 km/h. Dodam jeszcze, że lampka istotnie nie odbiega mocą od l2p czy x1, druga sprawa, że nigdy nie pytałem z jakiego zakresu mocy korzysta, ja zwykle użytkuje 60% i mniej. Tak jak pisałem, przy następnej sposobności zrobię teścik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie latarki były ustawione w uchwycie którego ustawienie nie było korygowane - minimalne błędy pomiarowe nie mają wpływu na wynik. Jak ustawisz światło nad koło to i tak nie jesteś w stanie przewidzieć dokąd jedziesz bo świeci za słabo.

Nie wiem czy mogę o tym wspomnieć, bo kolega ronina zrobił się ostatnimi czasy bardzo skryty - fakt faktem owa lampka scream 300, podobnie jak uchwyt oraz rower należą do niego, wnioskuje więc, że pewnie wiedział o czym pisze wyrażając swoją opinię w poprzednim poście.

Edytowane przez OrzelPiotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami poniżej link do nowego testu w którym uwzględniono następujące modele latarek:

 

IMG_5696.jpg

 

Mactronic NOISE 500 PRO

Mactronic Bike Pro Scream 243lm

Mactronic Bike Pro Scream 300lm

Sigma Pawa

UltraFire WF-502B WARM OP (ORANGE PEEL)

EDC X1 XM-L2 T6 900lm extended (TIR wąska)

UltraFire WF-502B COLD SMO

SolarForce L2P 900lm XM-L2 T6 3C extended OP

Test był przeprowadzony w godzinach wieczornych w lesie, widoczny na zdjęciach trójkąt ostrzegawczy znajdował się w odległości 50 metrów od aparatu, zaś połowę tej odległości wyznaczał fotelik dziecięcy, przy 12 metrze znajdował się biały pluszak.

 

Parametry zdjęć:

przysłona: f7.1
ekspozycja: 10s
ogniskowa: 10mm (APS x1.6 = 16mm)
iso: 200

 

Link do zdjęć testowych - każde zestawienie zawiera odnośnik w wyższej rozdzielczości (lupa)

 

Pełne zestawienie
SUPERCOMPARE2.jpg

 

Edytowane przez OrzelPiotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Errata:

Sigma Pawa

EDC X1 XM-L2 T6 900LM

SolarForce L2P

 

Odległości :

- 50 metrów -samochodowy trójkąt ostrzegawczy

- 25 metrów -fotelik samochodowy

- 12 metrów -biała zabawka -pluszak

 Odległości wyznaczone 25 metrową taśmą mierniczą

 

od siebie dodam że jak widać Chiny górą . Najlepiej dla mnie świeciłą : X1-ka,Solar,i oba Ultrafajery wf-502b.Mnie bardziej się podobała wersja 502-ki z żółta dioda i optyką OP.

Godna odnotowania jest też lampka Noise 500,ale dość blade,"trupie" światło lecz nawet,nawet zasięg.Noise 500 zakłóca pracę licznika Sigmy STS (bezprzewodowy) właściciela.

Sigma Pawa do miasta jak ulał.

Dla siebie wybieram...... X1 !!!

Resztą sprzętu w ciemnym lesie można sobie co najwyżej poświecić przy sikaniu.Zasięgu wtedy na pewno wystarczy.

 

Pozdrawiamy...

Edytowane przez ronina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioski są jasne jak... EDC i Solarforce :)

Wielbiciele tutaj na forum mactroniców screamówi innych fabrycznych lampek na własne oczy mogą się przekonać za co się płaci takim firmom a za co chińczykom :D.

Jedynie Noise może dotrzymać kroku dzięki rozkładowi.

Kolejny punkcik leci :) oraz PW.

 

edit

Nie jestem pewien czy nie lepiej byłoby krótszy czas jednak przyjąć bo różnice między trybami zacierają się, jak również nie widać znaczących różnic w mocy światła miedzy niektórymi latarkami, a jak wiemy są.

Edytowane przez BikoBiko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii oślepiania to w miejskich warunkach wystarczy latarkę skierować w dół i wybrać słabszy tryb, osobiście latarkę SolarForce mam zamocowaną na tulejach dystansowych pod mostkiem za pomocą poniższego uchwytu, idealnie wpasowuje się między pancerze a przy okazji bardzo łatwo mogę zmieniać kąt padania światła.

3644330190.jpg

Co do Ultrafire to zapytam...



Nie jestem pewien czy nie lepiej byłoby krótszy czas jednak przyjąć bo różnice między trybami zacierają się, jak również nie widać znaczących różnic w mocy światła miedzy niektórymi latarkami, a jak wiemy są.

 

Postanowiliśmy tak dobrać parametry ekspozycji by jak najbardziej odzwierciedlić pracę latarki w rzeczywistości, czyli możliwie najbardziej zbliżyć to co widzi oko z tym co jest na zdjęciach.

 

Istotnie, mocniejsze latarki prześwietlały pewne części kadru w związku z czym ich praca w realu prezentuje się lepiej niż na zdjęciach, mimo to osobiście uważam, że ten błąd pomiarowy nie wpływa istotnie na meritum testu.

Edytowane przez OrzelPiotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierzcie lub nie ale sporo się kolega napracował przy ustawianiu parametrów naświetlania.Jak najmocniejsza latara ładnie wyszła to znów najsłabszej niewiele było widać.Prawda jest taka że najlepsze latarki nie dały ŻADNEJ szansy słabszym.

Screamy może i dobre do miasta ale jazda z nimi w lesie wymaga sporo uwagi.

Wiem bo ją mam na co dzień.

Edytowane przez ronina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...