Skocz do zawartości

[piasta] Mój projekt


jo_jacek

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu swędzą mnie ręce nogi i d.. By zrobić coś samemu do roweru. Po pewnym czasie padło na piastę przednią. I teraz pytania:

 

1. Nie wiecie może, w jakim sklepie szukać metalowych rurek? I kawałków aluminium? W metalowym?

2. Łożyska maszynowe.. Wiem, że można kupić ale gdzie..?

 

Z góry dzięki za info

 

Edit: Aluminium juz niepotrzebne tylko teraz łozyska nie wiem gdzie kupie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zacząłem ochoczo pisać odpowiedź, ale coś mnie tknęło, żeby sprawdzić miasto w Twoim profilu. :| W Warszawie jest sklep z przeróżniastymi rurkami, gdzie o ile mi wiadomo można sobie dowolnie (ok, z tych wykonywalnych :)) wybrać stop i rozmiar rurki Adresu dokładnie nie pamiętam, ale jest na tyłach Dworca PKP Ochota na rogu Srebrnej i Miedzianej. Ok, to chyba starczy, żeby odnależć to miejsce :) (Taki mały OffTop: kiedyś chciałem sobie tam zamówić rurkę do budowy repliki miecza świetlnego... jak to filmy i książki na młodzież wpływają B))

 

A co do Twojego miasta to w www.pkt.pl znalazłem:

 

"Pipelife Polska SA

0 94 342 42 05

75-202 Koszalin, Lubuszan 1

pow.m. Koszalin, woj.zachodniopomorskie

 

dok@pipelife.pl

 

- godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek: 8-16"

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wyglada projekt ? :P mozesz neco powiedziec ?

 

jakie alu kupiles ? i jak moglbys cene podac to bym sobie nieco porownal ;]

 

sam mam projkecik piasty jeden ale caly czas cos poprawiam , pewnie tez komus zlece ale mam ochote cos takei zrobic , moze po sesji wiecej czasu znajde

 

tak czy siak u mnie bedzie :

- na 90% 3 lozyska ( mialy byc 4 )

- adapter pod tarcze z obu stron

- wyminne stanardowe lozyska

- cala piasta rozbieralna na czesci pierwsze ( 4-5 czesci )

- kompatybilnosc z osia 9mm i 20mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak zrezygnuje ale :

- zero spawów

- piasta na przod czyli 2 lozyska

- zero gwintów

- składa się z 6 czesci łacznie z lozyskami bez lozysk sa to 4 czesci

- jest głowny korpus z jednego kawalka razem z kolnierzami. W srodku idzie rurka o podobnej ale mniejszej srednicy na która nakładam oba łozyska w ta rurke wchodzi zakonczenie na amora i uszczelnienie w jednym wysztsko jest zamykane pzrez szybko zamykacz. Trudno to wyjasnic :] Poza tym to wzorowałem sie na pewnym projekcie wiec to nie jest do konca moj projekt.. :P

aha i pod v'ki :]

- ta kompatybilnosc jak napisales na 9 i 20 tez by sie dało zrobić ale nieplanowalem tego :P

 

na razie nic nie kupiłem chce byc pewien ze bede to robić bo tak szkoda kasy a u mnie z pieniedzmi i przerzutkami w rowerku krucho :P Aktualnie musze zrobic dokładny rysunek techniczny wybrac sie z tym do tokarza zeby powiedzial ile by to było $$ :P

 

Edit : Potrzebuje jakies standardowe wymiary łozyska zrobiłem rysunek klik jakbys mogl podac standardowe wymiary 1 i 2 to byłbym wdzieczny bo sa mi potrzebne do rysunku :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wjedz sobie na jakakolwiek strone producenta lozysk i sobie dobierzesz jakie chcesz

 

Ja znalazlem np o srednicy wew 20mm , zew 35 szerokosc 15mm. W koncu to twoj projekt wiec troche przy nim samemu porobic ;]

 

O spawaniu w piascie to ja w ogole nie myslalem :P Chyba nikt tam niczego nie spawa nawet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde czlowieku Ty chcesz budowac piaste a nie wiesz nawet co to jest lozysko :P

Lozysko popularnie zwane maszynowym ma 3 wymiary...sr.wewnetrzna, sr. zewnetrzna i wysokosc.

Dadatkowo moze byc uszczelnie jedostronnie lub dwu stronnie ew. zupelnie bez uszczelnienia.

Uszczelnienie moze byc metalowe lub gumowo-metalowe etc.

I cala masa innych parametrow :P

 

W piastach Mavic stosuje sie lozyska 6903 17X30X7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde czlowieku Ty chcesz budowac piaste a nie wiesz nawet co to jest lozysko :rolleyes:

 

Wypraszam sobie wiem co to jest łożysko i jak wygląda i jak działa rozbierałem niejedno nawet te popluranie zwane maszynowymi ale skąd mam wiedziec jak sie je wymiaruje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale skąd mam wiedziec jak sie je wymiaruje

Więc życzymy powowdzenia przy konstruowaniu piast w sytuacji braku znajomości podstawowych pojęć. Rurka z dwoma łożyskami to jeszcze nie piasta. Pan Kozak pewnie trochę więcej wiedział zaczynając zabawę w małego konstruktora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ugh.. to że mam 16 lat znaczy że nic nie wiem? Potrzebna mi była średnica wewnetrzna i zewnetrzna zeby okreslić średnice korpusu i tej rurki od wewnatrz która ośki nieprzypomina ale bedzie spełniać jej funkcje. Zapomniałem o szerokości ale na szczescie Wookie ja podał zanim zdazyłem coś napisać. Jezeli nie bedzie to bardzo kosztowne to przynajmniej będe miał satysfakcje ze cos wygląda jak piasta a jak nie będzie działac to trudno wniose poprawki lub uznam ze nie umiem i tyle.

 

Poza tym skąd wniosek RafalB o tym ze nie wiem co to jest łozysko ? To że podałem 2 wymiary to od razu znaczy ze nic nie wiem (na rysunku ?) Co za różnica jak jest uszczelniania ? Może bedzie róznica szerokości to looz po to mi potrzebna szerokość.

 

Napatos A skąd wiesz że pan Kozak własnie nie zaczął od tego od jakiegos byle prymitywu który nawet sie do końca nie kręcił czy coś? Znam podstawowe pojęcia na poziomie gimnazjum, z techniki mialem celujący robilismy rysunki i rzuty.

 

Nie chce sie z nikim tutaj kłucić, jezeli uważasz że mi sie nie uda to nie pisz po co ? nic to do dyskusji nie wniesie RafalB przynajmniej podał wymiary łozysk do mavic'ów. Poza tym jak pisałem wzorowałem sie troche na czymś co już jest i działa więc..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc życzymy powowdzenia przy konstruowaniu piast w sytuacji braku znajomości podstawowych pojęć. Rurka z dwoma łożyskami to jeszcze nie piasta. Pan Kozak pewnie trochę więcej wiedział zaczynając zabawę w małego konstruktora.

I w taki sposób można tylko kogoś skutecznie zniechęcić. Przecież od czegoś trzeba zacząć się uczyć, więc lepiej zamiast ganić za brak wiadomości nie lepiej coś podpowiedzieć ?? Może ta piasta mu nie wyjdzie, ale będzie wiedział co jest nie tak i za jakiś czas może się udać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zycze Ci wszystkiego najlepszego w robieniu piasty ale ze by zrobic cos kawalka alu trzeba miec sprzet(min. tokarka) wiedze oraz doswiadczenie.

W sumie jestes na dobrej drodze pod warunkiem ze masz sprzet bo wiedze i doswiadczenie spewnoscia zdobedziesz uczac sie na bledach :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóż jedni chcą zjeżdżać na łeb na szyje

 

a inni chca próbowac zbudowac rower wg własnej koncepcji

 

i z takich działań powstaje postęp techniczny

 

nie pozostaje nic innego jak życzyc jo jacek powodzenia

 

na pewno w czasie realizacji projektu czegoś sie nauczysz

 

a czego - to zobaczymy

 

pozdrawiam i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zycze Ci wszystkiego najlepszego w robieniu piasty ale ze by zrobic cos kawalka alu trzeba miec sprzet(min. tokarka) wiedze oraz doswiadczenie.

W sumie jestes na dobrej drodze pod warunkiem ze masz sprzet bo wiedze i doswiadczenie spewnoscia zdobedziesz uczac sie na bledach :rolleyes:

 

Niepisałem ze chce to wykonac sam bo chcem zlecic to tokarzowi jak juz :] jedyne co sam zrobie to będzie w sumie zrobienie projektu na kartce papieru i kupienie łozysk i złożenie tego do kupy jak beda czesci..

Pozdrawiam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, po części chcę Go zniechęcić, żeby zaoszczędzić Mu trudu. Gdy się nie potrafi dodawać w zakresie 0 -10, to się raczej równań różniczkowych nie rozwiązuje (taki przykład). A nawet nawet jak się umie dodawać, to i tak trudno (czasem albo i często) r-nie różniczkowe rozwiązać.

 

Dobra, żeby nie było, że próbuję zgnoić przyszłego konstruktora części rowerowych to może zaproponuję, żeby jo_jacek zapoznał się najpierw z istniejącymi rozwiązaniami (trochę dogłębniej), poczytał tu i tam, porozmawiał z ludźmi, którzy się zajmują piastami. Nauczył się obsługiwać programy "wspomagające" projektowanie (bez tego mało kto wykona Twój projekt). Generalnie - wykorzystał doświadczenia innych. To, że zlecenie dasz komuś do wykonania, to też żaden wstyd - przecież nie będziesz kupował maszyn do wykonania jednej (kilku) piast.

No i pamiętaj o tym, że przy produkcji pojednyczych egzemplarzy cena koszt Twojej piasty będzie znacznie większy niż piast produkowanych przez duże wytwórnie (zakładając porównywalną jakość).

Dlaczego ja podchodzę do sceptycznie? Po prostu widziałem już parę różnych projektów, w tym moich, (nie związanych z branżą rowerową), które powstały właśnie bez odpowiedniego przygotowania i gó!@# z tego wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, żeby nie było, że próbuję zgnoić przyszłego konstruktora części rowerowych to może zaproponuję, żeby jo_jacek zapoznał się najpierw z istniejącymi rozwiązaniami (trochę dogłębniej), poczytał tu i tam, porozmawiał z ludźmi, którzy się zajmują piastami. Nauczył się obsługiwać programy "wspomagające" projektowanie (bez tego mało kto wykona Twój projekt). Generalnie - wykorzystał doświadczenia innych.

 

Przyszłego konstruktora tere fere hm.. Zacznijmy od tego że napisałem temat w celu uzyskanie informacji na temat materiałów. Nie chciałem nic więcej pisac bo 90% projektu nie jest moje. Przerabiam pare rzeczy z gotowego juz i działającego. I nie mowie tutaj o produktach markowych tylko o piaście zrobionej przez uzytkownika innego forum. Kropka koniec tego i owego. Nieuda sie - trudno, uda sie - bedzie fajnie. Jeszcze nie jest pewne ze woogle zostanie to zlecenie dane bo musze sie dowiedzieć ile to bedzie $$. Koniec tematu czy umiem czy nie.

Masz racje powinienem sie oprzeć na czyichś doświadczeniach itp. dlatego zaczynam lekko modernizować coś co juz istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...