Vojteck Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 Witam wszystkich! Z Endomondo jeżdżę jakiś miesiąc, ale do drużyny dołączyłem wczoraj. Jeżdżę bowiem od niedawna po ponad... 20-letniej przerwie. Głównie po mieście, choć i leśne ścieżki czasem się trafią. Dość rzec, że swój własny rower kupiłem dopiero... 2 dni temu, a 2 tygodnie wcześniej trafiłem na to forum szukając w sieci poradnika, jaki rower kupić :-) Życzę wszystkim dobrej zabawy! :-) Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
pyra121 Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 Endomondo na Windowsie to klęska - zawsze muszę trening na PC edytować z danymi z licznika Wysyłane z mojego N70S za pomocą Tapatalk 2 Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
Vojteck Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 Jaki masz model telefonu ? Wysyłane z mojego N70S za pomocą Tapatalk 2 LG L9, lub inaczej LG-P760 Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
Pious Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 Endomondo na Windowsie to klęska - zawsze muszę trening na PC edytować z danymi z licznika Wysyłane z mojego N70S za pomocą Tapatalk 2 Nie tylko na W. U mnie zawsze zjada jakiś 1km trasy względem danych z licznika. Jeżdżę z wyłączoną transmisją danych i to główny powód, bo gps gorzej łapie. Dziś pierwszy raz edytowałem trening i dodałem ten 1km przez co udało mi się w końcu uzyskać średnią 30,1km/h, a było 29,6km/h. Od teraz będę jeździł z włączoną transmisją danych, bo ten 1 km jest jakoś uśredniony i dane są przekłamane. Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
mucher Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 Suma merów pokonanych w pionie ... ale z racji tego że to na podstawie GPS to weź to z baaardzo dużym przymróżeniem oka. GPS jest bardzo kulawy w określaniu wysokości. Najlepszy dowód na to widać już na twoim treningu ... Bo jak wyjeżdżasz z punktu i do niego wracasz to sumarycznie "w górę" i "w dół" powinny być równe a tam masz 15m różnicy. Jak porównuję daną trasę z endomondo i z wysokościomierzem ciśnieniowym to rozbieżności są z zakresu "niemożliwych". Jak kiedyś robiłem podjazd na Rowokół który ma 100 kilka m wysokości to GPS mi pokazywał że jestem na 270 m npm. Pozdro Ale Endomondo i inne serwisy tego typu poprawiają profil danymi DEM - z moich obserwacji to najsensowniej wypada Strava (o ile pamiętam sama Strava przyznaje że ignoruje dane o wysokości jeśli nie ma wysokościomierza barometrycznego). Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
rzezniol Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 Ale Endomondo i inne serwisy tego typu poprawiają profil danymi DEM Jeżeli tak jest to ta sama trasa powtarzana wielokrotnie powinna mieć zbliżone odczyty ... Wrodze do pracy raz mam łącznie w górę/dół - 308/388 innym razem 170/216 i znalazłem jeszcze 78/208 ... Wysokości maksymalne też się u mnie nie zgadzają ... nie jest możliwe abym w drodze do pracy przekroczył 325 m ... a endomondo regularnie podaje okolice 400 m Różnice są zbyt duże aby można było podejrzewać endomondo o korektę lub ingerencję w dane. Pozdro Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
Vojteck Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 Nie tylko na W. U mnie zawsze zjada jakiś 1km trasy względem danych z licznika. U siebie nie zauważyłem (Android) takich przypadłości. Fakt, licznika nie mam, ale wskazania z Endomondo porównuję z Automapą i wielkich rozbieżności nie stwierdziłem. Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
rzezniol Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 Rozbieżności są ... im bardziej kręta trasa tym większe rozbieżności Trasa z danych GPS to punkty połączone odcinkami ... endomondo nie wie co robimy między tymi punktami ... Na tak wyznaczonej trasie mamy miedzy innymi "ścinanie" zakrętów , czasem niezarejestrowane nawroty ... Pozdro Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
matrix929 Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 Nadajnik GPS nadajnikowi nierówny. Nie od dziś wiadomo że nie w każdym telefonie są dobre moduły gps. Najlepsze są w Samsungach z serii Galaxy S i chyba dalej w high endach HTC. Tam można polegać na GPSie, z reguły wskazania są dokładne do nawet kilku metrów z licznikiem. Ja jeżdżę z SGS3 wersją z LTE (trochę lepszą) i nie narzekam, wyniki są dokładne, zarówno wysokościowe jak i odległościowe. Powiedzcie jakie te telefony macie Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
rzezniol Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 nie narzekam, wyniki są dokładne, zarówno wysokościowe jak i odległościowe Nie ważna jaki masz telefon / odbiornik, wyznaczanie wysokości poprzez GPS w paśmie cywilnym samo z siebie nie jest i nie będzie dokładne. Mój telefon (HOX) nie gubi sygnału GPS ... ale jak masz aproksymacje punkt do punktu musisz mieć błędy i nieścisłości w stosunku do tego co rzeczywiście zostało zmierzone. Pozdrawiam Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
matrix929 Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 Może i masz rację, jednak dalej będę twierdził że to jest kwestia modułu. Akurat najnowsze HTC mają troszeczkę gorsze te moduły. Wiem jak patrzę na swoje endomondo, linia idzie zgodnie z drogą, którą jechałem. Kiedyś miałem Nokię na symbianie i tam rzeczywiście było to problemem, pokazywało mi linię kilka metrów dobre od drogi którą jechałem. Dziwiłem się, dlaczego tak było. Obecnie nie wiem czemu, ale wcale tych twoich minusów mobilnego gpsu nie odczuwam... Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
Vojteck Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 Kiedyś miałem Nokię na symbianie i tam rzeczywiście było to problemem. Mój syn ma Nokię E52 i jedyny problem to taki, że czasem ta Nokia gubi sygnał GPS. W takiej sytuacji Endomondo rysuje prostą linię pomiędzy punktami. Dzieje się tak z reguły w "trudnym" terenie, czyli górzystym lub mocno zadrzewionym. Są to jednak wypadki sporadyczne. Faktem jednak jest, że Nokia ta ma dość słaby moduł GPS (software lub hardware lub jedno i drugie). Widać to po tym, że czasem potrafi łapać fix'a nawet pół godziny, szczególnie, gdy poprzednia aktywność GPS była kilkaset kilometrów od obecnego położenia. Na swoim LG nie mam takich problemów. Ba! Fix'a łapie on szybciej, niż oryginalna nawigacja samochodowa na Windowsie CE. Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
Kiciok Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 Czytalem sporo i faktycznie mozna olac wysokosc podawana przez gps. Jesli chodzi o odbiorniki w telefonach - sa lepsze i gorsze. W tych gorszych moga byc wieksze rozbieznosci. Scinanie zakretow i inne takie, takze imho mozna olac. Ile to wyjdzie? 2% przy 100km? Bardziej boli zapis predkosci. Szczegolnie sa problemy z predkoscia maksymalna dlatego tez od przyszlego sezonu jednak zainwestuje w licznik. Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
Bagins Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 W moim przypadku rozbieżność pomiędzy wartościami z licznika a Endomondo na trasie 100km wynoszą ok 0.3-0.5 km (obwód koła sam mierzyłem, gdyż wartości z różnych tabel różniły się nawet o 20mm). Jednak jak Kolega wyżej wspomniał prędkości maksymalne bywają dość często zawyżone - niedawno "wyciągnąłem" 90km/h Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
Kiciok Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 Imho sa zanizone. Widzialem jak byk ponad 45km/h a endo zarejestrowalo 42. Nie pierwszy raz Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
Narodowiec1920 Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 Dobrze pokazać predkość może tylko licznik. Przecież endomondo nie wiadomo z czego korzysta przy obliczaniu predkości. Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
Bagins Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 Endo korzysta z odległości określanej na podstawie odbieranego sygnału GPS dzielonej przez czas pomiędzy odebraniem tego sygnału. W moim przypadku zawyża prędkość maksymalną - zerknij - http://www.endomondo.com/workouts/233355161/10275754 Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
Narodowiec1920 Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 GPS w telefonie jest mało dokładny wiec predkość bedzie czesto żle pokazywać. Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
Bagins Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 Wszystko zależy od jakości modułu GPS, jak ktoś wyżej wspomniał. Jednak sądzę, że dla osoby jeżdżącej czysto rekreacyjnie wskazania z Endomondo lub innych pokrewnych aplikacji opartych na GPS takie wskazania w zupełności wystarczą. Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
Yarpenn Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 Ja ostatnio miałem 54 km/h z górki to endo pokazało max 28-30. Dlatego sygnał z gps w komórce ok, ale dane pobieram tylko z licznika. Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
Bop3 Napisano 21 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 21 Sierpnia 2013 Ja ostatnio miałem 54 km/h z górki to endo pokazało max 28-30. Zauważ jaki interwał odświeżania prędkości ma Endo a jaki licznik. W przypadku licznika są to jeden pełny obrót koła (czas od jednego do drugiego zamknięcia obwodu czujki), w przypadku Endo jest to trochę dłużej mogłeś jechać 54 km/h ale za krótko żeby gps i program to złapał. Poza tym zauważyłem że Endomondo wydłuża czas odświeżania danych zależnie od dystansu, ale to może być tylko subiektywne odczucie. Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
rzezniol Napisano 22 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 22 Sierpnia 2013 Endomondo jako prędkość podaje średnią z kilku kolejnych odczytów aby zminimalizować wpływ błędnego odczytania pozycji GPS. Endomondo wskaże prawidłowo maksymalną prędkość jak ja utrzymasz przez kilka kolejnych odczytów a nie jak trafi się między odczytami ... Zawyżenie prędkości ( wspomniane tu 90 km/h) jest spowodowane kilkukrotnym z rzędu błędnym odczytaniem pozycji ... zdarza się to przy słabych odbiornikach GPS lub w trudnych warunkach ( grube chmury, gęsty las). Tak więc Endomondo to fajne narzędzie do zapisu przejechanej trasy, "gromadzenia" kilometrów czy przeglądania postępów na podstawie średniej prędkości ... ale jak chcecie dokładne pomiary to nie tędy droga Pozdro Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
matrix929 Napisano 22 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 22 Sierpnia 2013 Tak więc Endomondo to fajne narzędzie do zapisu przejechanej trasy, "gromadzenia" kilometrów czy przeglądania postępów na podstawie średniej prędkości ... ale jak chcecie dokładne pomiary to nie tędy droga Kolega rzezniol dobrze to określił. Ja mimo tego że mi endomondo w zupełności wystarcza mam w planach kiedyś kupić jakiś gps rowerowy, typu powiedzmy ten Holux. I każdemu komu Endomondo nie wystarcza, radzę kupić coś takiego i mieć pewność że będzie wszystko fajnie pokazane. Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
mess Napisano 22 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 22 Sierpnia 2013 bo endo rejestruje co chwile, a jak masz tryb energooszczędny to jeszcze większe przerwy są. Co do wysokości to od tel najwięcej zależy, u mnie całkiem nieźle pokrywa się z garminem. Endo/podobne aplikacje zaniżają też średnią prędkość, co wynika z zaniżania dystansu, co wynika ze sposobu naliczania go Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
Gość Napisano 23 Sierpnia 2013 Udostępnij Napisano 23 Sierpnia 2013 Co do tej wysokości to endo ma tendencję do strasznego zaniżania przewyższenia, miałem kiedyś je włączone na maratonie, to endo naliczyło 1500m przwyższenia, mimo, że przez orgów było podane 1800m, a ostatecznie ludziom z różnymi garminami itd. powychodziło nawet ponad 2000. także co do przewyższenia, kalorii, chwilowe prędkości- tym w endo raczej nie ma się co sugerować. Ale poza tym, to całkiem w porządku program (poza tym, że czasem zdarzy mu się zgubić sygnał, albo w najgroszym wypadku wyłączyć całkowicie), mi służy on jako swoisty dzienniczek do zapisywania treningów- ile zrobiłem, w ile, jaka średnia, itd Co do tego zaniżania dystansu- u mnie jest ok, miałem parę razy włączone endo, później sprawdziłem licznik, na dystansie kilkudziesięciu km różnice wynosiły co najwyżej kilkanaście metrów. Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach More sharing options...
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.