Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

@scartout

Ja mam 176 cm wzrostu i nogę 81 cm. Chciałem kupić ich (Canyona) crossa Pathlite. Ich kalkulator jednoznacznie wskazuje mi rozmiar S, co mnie lekko dziwi. Zadzwoniłem do nich i konsultant potwierdził, ze dla mnie zdecydowanie rozmiar S. Konsultant stwierdził, też ze 81 cm to bardzo krótka noga na wzrost 176 cm. Jak już byłem zdecydowany na zakup to zadzwoniłem jeszcze raz i tym razem konsultantka powiedziała to samo, tj. ze rozmiar S i ze mam krótkie nogi. Zamówiłem S-ke, powinna być za tydzień, zobaczymy.

Zrobiłem sobie tez "badanie", a mianowicie tu na forum wpisałem w wyszukiwarce "176" i znalazłem sporo próśb o poradę co do oceny jaki rozmiar ramy. Długość nogi w znalezionych postach oscylował od 79 do 81. Czyli to chyba jednak dość typowe wymiary. Zastanawiające. Może niemieccy kolarze tacy długonodzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym kupić swój pierwszy rower MTB. Ogólnie ciężko kupić rower z "full" zawieszeniem, jak coś się podoba to wyprzedane.

Znalazłem Krossa Soil 2.0, (koło 27,5) z rocznika 2016 (dlatego 2016 bo ma jeszcze przednią przerzutkę- jakoś 1x11 mnie nie przekonuje). Problem w tym, że nie mam szans przymierzyć (zwłaszcza w mieście gdzie na wszystkie sklepy rowerowe przypada jeden rower z "full" zawieszeniem i to jeszcze Kellys ).

Muszę kupić "w ciemno". I tu się pojawia problem. Mam 171 cm wzrostu. Krótkie nogi :-).

Mam już jednego Krossa - TransAlp rozmiar "M" ale to zupełnie inna geometria. Ostatnio kupiłem Gianta Defy w rozmiarze "S" i mi pasuje.

W sklepie ten Soil jest w rozmiarze "S" teoretycznie powinien pasować...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 7.10.2018 o 21:01, scartout napisał:

Już byłem gotowy na M, ale kalkulator wskazuje na S

Rower już dotarł w rozmiarze S, ale chyba jednak mógłby być spokojnie M. Chyba że to problem z przyzwyczajeniem do szosy, gdyż np. długość ramion korby, wysokość wysunięcia sztycy siodełka czy odległość między pedałem a siodełkiem jest taka sama jak w crossie. Za to już odległość ramy do kroku podług crossa jest dość spora. Po wysunięciu sztycy na 9,5 cala i cofnięciem siodełka do tyłu w górnym chwycie jest dość wygodnie, w dolnym brakuje gdzieś mocy w nogach. Także raczej dla osób z moim wymiarami poleciłbym zdecydowanie rozmiar M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie jestem przekonany czy mam rację czy to tylko takie wrażenie po przesiadce bo poprzedni cross był jednak dla mnie za duży :) Szczególnie że już wprowadziłem parę modyfikacji do roweru i nie wiem czy to łatwo odkręcę bo wymieniłem już kasetę na mniejszą a starej już nie posiadam. Dziś niestety infolinia była nieczynna. Bez stroju przekrok jest ok, ale z już szpara jest na tyle duża że rozmiar M by to skompensował. Najbardziej chyba brakuje tego centymetra na mostku. W każdym razie prawdopodobnie jutro przedzwonię w sprawie.

Edytowane przez scartout
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co to siodełkiem przód tył nie regulujesz odległości do kierownicy tylko położenie miednicy/bioder/kolan w stosunku do korby i pedałów. Po drugie to jeśli wziąłbyś większy rozmiar to przede wszystkim górna rura będzie dłuższa, a rozmiar w przypadku szosy dobieramy na podstawie właśnie górnej rury. To nie mtb że sobie obijesz narządy, przekrok jest mniej ważny. A skoro brakuje ci centymetra na mostku to znaczy że brakuje ci centymetra a na mostku a nie że masz źle dobraną ramę. W swojej szosie na standardowym mostku mogłem jeździć do 3 godzin, powyżej schodziłem z roweru cały pokręcony. Wymiana mostka na centymetr krótszy i 3 stopnie niższy załatwiła sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór

Zasadzam się na rower Genesis Croix De Fer, używany, rocznik 2015 lub 2016. Chciałbym kupić zdalnie, w Polsce ciężko z używanymi. Mam dylemat dotyczący rozmiaru, mój wzrost to 185 cm, pełne pomiary i wyniki z kalkulatora zamieszczam poniżej, powiedzmy ze w domowych warunkach starałem się zmierzyć wszystko w miarę dobrze :

Body Measurements:

Gender:                         Male
Units:                          cm
Height:                         185.00
Sternal Notch Height:           151.00
Inseam Length:                  88.00
Tigh Length:                    42.00
Arm length:                     68.00
Shoulder Width:                 42.00
Foot Length:                    28.46
Saddle Height over handlebar:   2


Bicycle Sizing Recommendations:

Seat Tube Length (c-c):         58.8 cm                23.2 inch
Seat Tube Angle:                73.0 deg
Crank Arm Length:               170.0 - 172.5 mm       6.7 - 6.8 inch
Saddle-Pedal Length:            95.0 - 96.6 cm         37.4 - 38.0 inch
Top tube Length:                56.6 cm                22.3 inch
Stem Length:                    115.0 - 120.0 mm       4.5 - 4.7 inch
Handlebar Width:                40.0 - 42.0 cm         15.7 - 16.5 inch

Rozmiarowka rocznika 2016 wygląda  tak:

https://static.evanscycles.com/production/pdf-media/sizing-table/Genesis_2016_Croix_De_fer_Gemetry_Chart.pdf

Chciałem kupić rozmiar L ale zaczynam myśleć, że może XL byłby dobry, chciałbym mieć stosunkowo nieduża różnice między siodełkiem a kierownicą, boję się że kupując za mały rozmiar znowu, bo już tak miałem, utknę na tym rowerze jak w triatlonie. Rower ma być na miasto i do podróży. Moze ktoś zwróci uwagę na jakiś błąd w moim myśleniu :-) Dzięki za wszelkie porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Piter233 napisał:

Pierwsze co to siodełkiem przód tył nie regulujesz odległości do kierownicy tylko położenie miednicy/bioder/kolan w stosunku do korby i pedałów. Po drugie to jeśli wziąłbyś większy rozmiar to przede wszystkim górna rura będzie dłuższa, a rozmiar w przypadku szosy dobieramy na podstawie właśnie górnej rury. To nie mtb że sobie obijesz narządy, przekrok jest mniej ważny. A skoro brakuje ci centymetra na mostku to znaczy że brakuje ci centymetra a na mostku a nie że masz źle dobraną ramę. W swojej szosie na standardowym mostku mogłem jeździć do 3 godzin, powyżej schodziłem z roweru cały pokręcony. Wymiana mostka na centymetr krótszy i 3 stopnie niższy załatwiła sprawę.

A siodełko wyciągnięte na 10 na 11 max cali nie wzbudza podejrzeń :) ? Nie widziałem praktycznie nikogo oprócz siebie na szosie kto by tak jeździł :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę wzbudza, ale:
- to jest rower o wygodnej geometrii więc ma być stosunkowo krótki
- mam treka 54 cm przy 173 cm wzrostu i po sezonie jazdy uznaję że jest trochę za duży. Szosę mam dodatkowo więc nie jest to straszny problem, ale mimo wszystko jak miałbym teraz kupić to wziąłbym 52. Wrzuć zdjęcie jak na nim siedzisz, zobaczymy jak to wygląda

@edit
Twój canyon ma w s prawie tyle co mój trek. Oczywiście pomijam inne parametry, ale mniej więcej rozmiar jest w porządku. Ewentualnie skorygowałbym tylko ten mostek.

Edytowane przez Piter233
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Planuję zakup nowego roweru, rozpatruję dwa modele:

https://www.gtbicycles.pl/rowery/2018-szosowe/enduroad/grade-alloy-expert

lub

https://www.marinbikes.com/pl/bikes/2019-pavement-drop-bar-beyond-road-gestalt-2

 

Czy przy moim wzroście 193 cm oraz przekroku 92 wystaczy mi rama 58, czy jednak powinienem iść w 60?

Chętnie przymierzyłbym się do roweru przed zakupem, ale obawiam się, że nie będzie takiej możliwości. 

Będę ogromnie zobowiązany za pomoc.

Edytowane przez mnemosyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, 

Chciałbym rower, coraz więcej ścieżek w mojej miejscowości, parki, ew. jakiś wypad za miasto. Problem oczywiście z rozmiarem. Niestety nie bardzo mam możliwość przymiarki w sklepie bo do najbliższego kilkadziesiąt km. Długość nogi ok. 74 - 75cm. Z wyliczeń wychodzi dokładnie 16,6" - 16,8". Rower nie musi być nie wiadomo jaki więc zastanawiałem się nad Kross Hexagon 3 ew. 4 albo Merida Matts 6 10V.

W przypadki Krossa nie wiem czy brać:

- ramę 17" i koła 26",

- ramę 17" i koła 27,5"

W przypadku Meridy:

- ramę 16" i koła 26"

- ramę 18" i koła 26".

Z góry dzięki za każdą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...