Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Rowerki miejskie na kołach 26" nie mają grubych opon, przeważnie 1,75 :) Musiałaś oglądać jakiś rowerek MTB chyba ;) Fakt jest taki, że na 28" po mieście jeździ się znacznie wygodniej, a rowery nie są wcale brzydsze.

 

Oj, to ja widziałam same takie szerokie opony, ale teraz jak myślę, to rzeczywiście nie były to miejskie rowery, tylko takie podobne do górskich i bez błotników i bagażników z tyłu.

 

A co brzydszy-ładniejszy to chodzi mi wybór między dwoma konkretymi modelami, bo innych już nie rozważam:

http://www.rowerzysta.pl/city/rower-miejski-arkus-romet-retro-alu-se-3-biegowy.html#fragment-4

 

http://www.rowerzysta.pl/city/rower-miejski-unibike-retro-2010.html#fragment-4

 

 

Btw- spojrzałam w Twoje ogłoszenie "sprzedam" i widzę, że my sąsiedzi prawie- bo ja pochodzę z Pionek, a w Radomiu na Wacynie mam dziadków ;) Dobrze wiedzieć, że tacy pomocni ludzie są z naszych stron :)

Edytowane przez mosssie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorcerer to jeszcze powiedz co Ci wychodzi z samopomiarow w kalkulatorze jaki podalem powyzej?

 

Proponuje dywagacje o rozmiarach kol przeniesc do odpowiedniego tematu, a o "wspolnych korzeniach" na PW.

 

Competitive Cyclist - Sorcerer

 

Wreszcie siedlismy we dwojke i pomierzylismy.

 

XTC Geo w inchach.

Edytowane przez Sorcerer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem kupić Giant-a lub Meridę górską i nie wiem na jaki rozmiar się zdecydować , który bedzie odpowiedni , obie firmy mają inaczej podane rozmiary :) mam 175cm i 70kg?

Rama max. 19" dla Ciebie. Optymalną była by 17".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

Potrzebuje pomocy ponieważ mam spory problem. Opisze wszystko od początku.

Od pewnego czasu rozglądałem się za nowym rowerem, jednakże ku mojemu miłemu zaskoczeniu na urodziny zostałem obdarowany nowiusieńkim Krossem Hexagon V6 rozmiar 21' ;) Rower prezentował się bardzo ładnie i moim zdaniem oraz jak na moje potrzeby (czyli jazda do pracy oraz lekkie szaleństwa w lesie) sprzętowo też jest świetny. Po pierwszej kilkumetrowej jeździe stwierdziłem jednak, że w chwili kiedy stoję nogami na ziemi mam klejnoty na górnej rurze ramy, co prawda nie siedzę na nich ale całkowicie się o nią opierają ;)więc poczytałem trochę na forach i zdecydowałem że zaprowadzę rower do sklepu, w którym został kupiony i poproszę o 19' w celu sprawdzenia czy nie będzie lepsza. Dodam jeszcze, że podczas zakupu roweru bez mojej obecności sprzedawca spytał się jedynie o mój wzrost czyli 180cm i zapewniał że żaden inny tylko 21' będzie dobry (wręcz wciskał) - no i taki dostałem. Po mojej prośbie o udostępnienie rozmiaru 19', który wisiał na stojaku, otrzymałem odpowiedź że ten rozmiar czyli 21' jest dobry i mniejszy być nie może bo będę wyglądał na rowerze jak pies w za małej budzie. Mimo to dalej prosiłem o 19' aby tylko się do niej przymierzyć, lecz sprzedawca-baran odmówił mi podania 19' tłumacząc że to on przejechał tysiące kilometrów rowerem i to on wie najlepiej co dla mnie będzie najlepsze. I w tym właśnie momencie rozpoczeła się nasza kłótnia w której Panowie sprzedawcy wykrzyczeli, że jeśli chce mniejszy rower to mogę sobie kupić drugi rower bo oni mi go nie wymienią (a zaznaczam że nawet mi nie dali 19' do sprawdzenia).

 

I właśnie tu jest moje pytanie: Czy waszym zdaniem przy wzroście 180cm i dł. do krocza 80cm, sprzedawcy ze sklepu rowerowego mają rację i mam się cieszyć z rowerku czy powinienem z nimi walczyć o wymianę na 19'?!?!? Prawnie wydaje mi się, że mają oni obowiązek do wymiany gdyż tak naprawdę to wprowadzili oni w błąd moją żonę twierdząc tylko na podstawie mojego wzrostu że rozmiar 21' będzie jedynym dobrym rozmiarem i nie uprzedzając o braku możliwości wymiany.

 

Dziękuje za zapoznanie się z tą dłuuuuugą historią ;) oraz za udzielenie odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 197 cm wzrostu, ok 104kg. dlugosc nogi to ~91cm (liczona wg internetowych poradnikow: od krocza do podloza przy bosej stopie)

 

to rower, ktory wybralem:

http://www.katalogrowerowy.pl/kr/rowery/xcmaratonprzelaj/23660-6300?pr_brand=Trek&pr_subcategory=59&pr_year=2011

21,5'' to najwiekszy rozmiar.

 

czy bedzie pasowal? ten akurat mocno mi sie podoba, ale nie bede go kupowal na sile.

sprzedawca powiedzial, ze dlugosc ramy jest wieksza niz standardowych (dla 18'' wynosi 607 mm, co widac przy geometrii klikajac w link, wiec dla 21,5'' bedzie jeszcze dluzsza).

przymierzyc sie moge do innego gorala treka, bo mojego rozmiaru nie maja na stanie i musze go kupic troche w ciemno.

 

przy sprzyjajacej pogodzie bede wybieral rower nad samochodem zeby dojezdzac do pracy i miasta (odpowiednio 3 i 10km), jakichs weekendowych wycieczek w teren i moze wieksze dystanse z kolega wariatem, ale to ostatnie sporadycznie.

 

czy powinienem wybrac wiekszy rower? przegladalem troche internet w poszukiwaniu informacji i wychodzi mi, ze wieksza rama jest bardziej do jazdy rekreacyjnej, mniejsza do agresywniejszej sportowej. mnie chyba blizej do rekreacji

Edytowane przez Troop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba zle to ujalem. chodzi o to czy ta 21,5'' nie bedzie za mala, czy powinienem jednak poszukac innego modelu z wieksza rama (23-24'').

 

LUIS123: a rower nie wyglada jakby byl na niego za maly? bo ja cos takiego uslyszalem przymierzajac sie do hybrydy 22,5''

 

i na koniec, czy dlugosc ramy w tym modelu faktycznie jest dluzsza niz standardowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama 21,5" na 99,99% nie będzie za mała.

W zakładce geometria masz długość 641 mm - to dużo :

http://www.ssc.pl/trek2011/g-ht8.html

Na przykład Kross Level A8 w rozmiarze 22" ma długość 625 mm :

http://www.kross.pl/rower/128-LEVEL_A8.html

 

No chyba , że Trek z kolekcji Gary na 29" kołach :

http://www.ssc.pl/trek2011/X-CALIBER.html

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21.5 to maksimum jakie powinieneś wziąć z ram Treka :) a zwłaszcza na kołach 29" - i na takich kołach bym Ci polecał, zresztą w tym wypadku nie ma problemu ponieważ Garych 29" nie robią w rozmiarze 23" ;) .

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie jeżdzę na Matts HFS 3000 22" :) Jestem osobą o 189 wzrostu, długosc nogi (pięta-pachwina) ok 90 cm. Dotychczas jeździło mi się dobrze na mojej Meridzie, jednak gdy zacząłem ujeżdżać nieco bardziej skomplikowane trasy odczuwam, że przydałaby się rama nieco mniejsza, jednak bez przesady. W każdym bądź razie przyszedł czas wymiany ramy. Po gruntownym rozeznaniu zdecydowałem, że będzie to Scott Scale 40. Wg tabeli Scotta, odpowiednia będzie dla mnie rama XL, czyli numer mniejsza od posiadanej obecnie. Zastanawiałem się też nad L, jednak czy nie będzie ona jednak za mała? Budowę mam raczej proporcjonalną, nie ciągnę rękoma po ziemi :) Rower nie będzie używany w terenie extremalnie trudnym, jednak nieco szaleństw po lesie wskazane :) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki rozmiar ramy wybrać,

kobieta

rower górski

wzrost 162cm

dł od krocza74cm

 

z tabel wynika że 16' ale nie spotkalam się jeszcze z takim rozmiarem tak de facto

czy w takim razie 17-stka nie bedzie za duża?

 

Moja znajoma jest zaledwie 2 cm wyższa od ciebie i świetnie się czuje na 17 calach... ale biorąc pod uwagę ilość wysuniętej sztycy, lepsza byłaby 16... (ale ja jeżdżę z maksymalnie wysuniętą sztycą 400mm, więc może moje spostrzeżenia są lekko wypaczone)

Edytowane przez Flash3M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w planach kupno roweru Mbike 0.6 i pytanie 17 czy 19 rama ? mam 175cm wzrostu, zawsze przeważnie jeździłem na ciut większych, mój stary Hexagon v3 miał ramę 19.5 ;] jeżdżę głównie po szosie, polnych drogach czasem jakiś mały podjazd po górkę w lesie, nic specjalnego, co będzie lepsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...