Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jak chceta, tylko...

 

Hmmm... ysz.gif przyłączę się do opinii kolegi...

O dzięki Ci za oświecenie, blask Twej wiedzy rozjaśnił mój ciemny umysł...

 

Cross to nie MTB, więc...

...ja od wielu, wielu lat dobieram ramy według powyższego schematu

dla zwykłych, szarych ludzi i wsio jest OK!

 

...pozwolisz łaskawie, że przy tym pozostanę, albowiem świetnie się sprawdza w życiu Great.gifwink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim życiu, crossy na których trohę przejeździłem, dobrane w rozmiarze mtb były by za małe...

 

No ależ ja o tym właśnie piszę w odniesieniu do wcześniej przytoczonej tabeli na stronie Kross...

 

Dobór ramy | Kross - Rower górski, rowery trekkingowe, rowery miejskie

 

...która to proponuje ten sam rozmiar dla rowerów typu cross jak i dla MTB.

Edytowane przez dziobolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam problem chcę kupić nowy rower Merida matts trail 500 d ale nie wiem jaki rozmiar ramy ? Długość moich nóg od krocza do podłogi to 85 cm nie wiem jaką ramę rower będzie do jazdy po lesie może dwa razy na maraton mtb proszę o pomoc. Przepraszam jeżeli wszedłem w post( jestem nowy ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki za odpowiedź, okazało się jednak że w sklepie już 54 nie mają jest tylko 50 i 58, przy okazji jak to jest z tymi rozmiarami w Cube bo patrząc na geometrię mam np. rozmiar ramy 58" (myślałem że tyle ma rura pod siodłowa - 58 cm) a wymiary jakie podaje tabela to rura siodłowa 560 mm, rama 54" - rura siodłowa 520 mm?

Dodam jeszcze, że preferuję pozycję na rowerze bardziej wyprostowaną, bo wtedy nie bolą mnie szyja ani kark i nie drętwieją dłonie co miało miejsce na poprzednim rowerze mtb 19"

Czy Cube 58 byłby dla mnie za duży może lepszy będzie 50"? Sprzedawca w rowerowym upiera się że dla mnie rama 19" będzie dobra, a ja szukając w necie trafiłem na http://www.cube.eu/pl/service/faq/faq-detail/article/how-do-i-determine-the-correct-frame-size/ i tu podają że 58 - 61, niestety nie mam możliwości przymiarki bo rower będę zamawiał przez internet, tak w ogóle czy za 1450 wart jest zakupu?

Tutaj tabela z wymiarami tych ram: http://ww.bike-center.pl/index.php?p6124,cube-ltd-cls-black-white-print-2012

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Ekspertów,

Pytanie dotyczące rozmiaru ramy.

Planuje zakup merida matts 500D model 2012.

http://rower-sport.pl/pl/p/MERIDA-MATTS-TFS-500-D-2012-gratis-/1187

Gość w sklepie "dopasował" do mnie 18", jest jeszcze 20" - nie ma 19"tek.

Mam 182cm oraz 71,5kg wagi. Raczej już nie rosnę;)

Co radzą eksperci?;)

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzrostem jesteś dokładnie pomiędzy 18" a 20".

Czyli albo szukasz roweru z ramą 19", albo sprawdź jeszcze metodę, która od lat doskonale sprawdza się w praktyce...

 

Zmierz długość nogi od podłoża do krocza.

 

Jeżeli szukasz rozmiaru roweru górskiego, wynik w centymetrach należy pomnożyc przez współczynnik 0,57.

Jeżeli próbujesz dobrać wielkość ramy szosowej, to pomnóż przez współczynnik 0,67.

Jeżeli ma to być rower cross/trekking/touring to przez 0,63.

 

Uzyskany wynik to rozmiar w centymetrach.

 

Ponieważ rozmiary rowerów podawane są często w calach,

należy wykonać jeszcze jedno dzielenie, tym razem przez 2,54.

 

Zdarzyć się może, że przykładowo z obliczeń wychodzi rozmiar 18", natomiast producent skacze co 2" z rozmiarem,

i jedyne dostępne opcje to 17" oraz 19" - co wtedy??? Teoretycznie oba rozmiary mogą być OK.

 

Ja preferuję "zaokrąglenie" w górę, bo jeżdżąc na co dzień rozm. 19" (taki wychodzi dla mnie z obliczeń) czuję się dobrze,

ale równie dobrze czuję się na rowerku mojej kobietki, która jeździ w rozmiarze 22".

Oba rowery to cross tego samego producenta.

 

Najlepiej w takim przypadku mieć możliwość przymiarki.

 

...następnie zaokrąglij wynik w górę lub w dół - to już tylko od Ciebie zależy w którą stronę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
..następnie zaokrąglij wynik w górę lub w dół - to już tylko od Ciebie zależy w którą stronę

W dół jak po górach w górę jak lajtowo.

Przymierz jak możesz ,zobaczysz jaki prześwit pomiędzy rurą a nabiałem. Przy 18" 590mm w poziomie wystarczy? Chcesz się ścigać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych ekspertów, zastanawiam się nad rozmarem ramy do LAZARO SENATORE V4. Mam 180 cm wzrostu i długość nogi od podłoża 86 cm ,mam do wyboru 19 i 21 i przy okazji spory dylemat. Rower będzie użytkowany lajtowo w miejskiej dżungli lub płaskich leśnych duktach tak wię skłaniam się ku 21 calom i prosze bardzo o potwierdzenie lub odwiedzenie mnie od tego pomysłu :)

Edytowane przez johnycage
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja majac 187cm jezdze na 18" :) Zwrotne, mobilne chociaz wizualnie ciut male. Najlepiej udac sie do sklepu stanac okrakiem nad gorna rama, jesli miesci sie piesc miedzy krokiem a gorna rura to rower jest ok. Tyle jesli chodzi o bezpieczna wysokosc. Reszta to indywidualne predyspozycje i zachcianki. Warto tez zwrocic na zasieg ramion i dlugosc gornej rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Potrzebuję pomocy w doborze rozmiaru ramy: chcę zamówić ramę On One Inbred 29er, przez co nie mam możliwości jej przymierzenia. Zastanawiam się, który rozmiar ramy będzie dla mnie najodpowiedniejszy: wg informacji na stronie producenta moje "wymiary" pasują do przedziałów dla ram 18", 19,5" i 21" - zastanawiam się nad którąś z dwóch ostatnich. Mam 6' 1" wzrostu (ok 185,5 cm) i przekrok 33,5" (85 cm), roweru zamierzam używać w 90% na asfalcie, reszta to jakieś szutry i leśne ścieżki - a w takich warunkach podobno lepiej sprawdza się rama większa, niż mniejsza. Czy jednak rama 21" nie będzie dla mnie za duża? Czy mostek długości 110 mm będzie ok? Mniej-więcej taki mi wychodził z jakichś tam kalkulatorów.

 

link do ramy: On-One Inbred 29er Vertical Dropout

 

Z góry dziękuję za wszelkie pomocne odpowiedzi ;)

Edytowane przez Piotrek2234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...