Skocz do zawartości

[napęd] co nie pasuje, co psuje wszystko?


MMMAAACCC7

Rekomendowane odpowiedzi

witam, złożyłem napęd na takim układzie:

kaseta 7rzędowa hg30

łańcuch takowy KLIK

i korba taka KLIK

 

 

i proszę powiedzcie mi co popsuło efekt sprawności i co w zamian polecacie [choć o tym już często było], głównie chodzi mi o to jaki element zmienić żeby zaczęło grać a nie skakać, opcje takie

-zmiana korby

-zmiana łańcucha-nie wchodzi w grę--ug50 został dziś odrzucony, skoki łańcucha tragiczne

-zmiana łańcucha i kasety- tylko na co?

 

 

 

pilnie proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch musi być 7-rzędowy, ty podałeś jednorzędowy - za szeroki. Korba paściarska, kup lepiej coś od Shimano (używkę Shimano LX na kwadrat można w tej cenie wyhaczyć a będzie chodzić to o wiele lepiej), albo SrSuntour XCT - całkiem przyjemne korby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaseta ma 300 przebiegu, mało agresywnego, skacze na przełożeniach 5, 6, 7

 

z tym łańcuchem to są jakieś normalne żarty, raz pisze że jednorzędowy, raz że do 5, 6 i 7 rzędowych, taki badziew w sklepie mi wcisnęli,

łancuch skuty, bez spinki

 

rozglądam sie za waszymi radami, zastanawiam sie jeszcze co dopasować do tego łańcucha ug50 [nowy, dzis kupiony] i jakie jeszcze są kasety na 7, prócz hg30

 

EDIT:

 

panowie, jak ktoś mógłby to podrzućcie mi propozycje 7 rzędowej kasety+korby do 100zł

 

 

więcej nie wyciągnę ze sprzedaży starego makrokesza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rozpiski:

 

http://www.wrower.pl/sprzet/kasety/kasety.php#ZestawienieKasetZebatek

 

wynika, ze kaseta HG-30 powinna obsłużyć trzy popularne typy łańcuchów pod 7/8 sp - oczywiście HG, ale także IG i UG.

Pozostaje kwestia korby, bo oprócz obsługi owych formatów łańcuchów (raczej większość popularnych korb pod 7/8 sobie poradzi), musi być dopasowana do długości osi suportu - w przeciwnym razie może zostać zachwiana linia łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoje potrzeby powinien SRAM wystarczyć. Zwróć uwagę na zestopniowanie koronek.

Shimano HG30 ma 11-28, Sram 12-32:

http://www.cyklotur.com/kasety-7-rzedowe,0.html

Chodzi o to, czy przerzutka tylna łyknie bez problemu zębatkę 32T - zwłaszcza, jeśli to jakiś starszy model "zmieniarki".

A co do Prowheel - to to :-)

http://www.prowheelracing.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aii, łańcuch mam już zakupiony ug50,

 

sramowska wygląda solidniej, gdy miałem obie w rękach, dokładniejsze wykonanie

 

zmieniarka to stary kultowy już SIS

 

nowe są zbyt delikatne jak dla mnie

najwyższej tarczy nawet na razie nie wrzucę-brak manetek na 7

 

a z korb to tylko prowheel mi wszędzie proponują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi prawdopodobnie o piastę fh-m732, z poprzedniej epoki. Przy odrobinie chęci (coroczny serwis) trudno taką piastę zniszczyć.

 

Jest jeszcze wersja pośrednia. Kupujesz manetki 3x8 i montujesz je do kasety 7rzedowej. Po zużyciu kasety 7rz. kupujesz nową piastę (może nowe koło) albo tylko sam bębenek/orzech i przechodzisz na pełny 8rzędowy napęd. Wymiana bębenka to prosta sprawa. Potrzebny klucze do konusów i duży imbus (OIDP 10mm).

 

Jest jeszcze jedna możliwość, trochę bardziej skomplikowana, ale się da. Kupujesz manetki 3x9 i kasetę 9rz. Roznitowujesz albo rozkręcasz nową kasetę, pozbywasz się koronki ostatniej (największej). Resztę montujesz na bęben piasty 7ki. Otrzymujesz napęd 3x8, jako wersja przejściową przed 3x9. Po wymianie bębenka na "współczesny" dokładasz zdjętą wcześniej największą koronkę z kasety i cieszysz się pełnym napędem 3x9. Jeden warunek: stara piasta m732 musi być kompatybilna również z kasetami typu hg (wewnętrzny gwint), a nie tylko ug (zewnętrzny gwint). Układ 3x8 z manetkami 3x9 na bębnie 7ce to tak gwoli przypomnienia, nie sądzę że to wykorzystasz.

 

A przyzwoite (w moim odczuciu przyzwoite) manetki 3x7 w dalszym ciągu są dostępne. Dla przykładu stx z monitorkami sl-mc40, dostępny w cykloturze za 70zł. Sam korzystam w rowerze turystycznym z manetek 3x7 (sl-mc37, fh-m290, rd-m290, kaseta 12-23 samodzielnie zestopniowana) i nie czuję potrzeby zmiany na 8kę czy tym bardziej 9kę. Ale to dyskusja nie na ten wątek.

 

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Mimo wszystko masz sporo możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Szerszy jest pare mm i na pewno wejdzie. Ale moim zdaniem skoro do wymiany idzie cały naped łacznie z manetkami lepiej wziąć 9 rzędów, łatwiejszy dobór i wiecej cześci.

 

kaseta na minimalnym odstępie się ślizga to co będzie przy 8/9

A tego nie rozumiem, możesz bardziej obrazowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozciąganie "na siłę" widelca o standardowym rozstawie jest kiepskim pomysłem, bo powoduje nieprzewidziane przez konstruktora naprężenia. Korpusy piast Shimano 7 i 8/9 mają taka samą szerokość. Po wymianie bębenka z 7 (węższy) na 8/9 (szerszy), trzeba przesunąć piastę na osi w lewo. Jeśli np. między przeciwnakrętką a lewym konusem jest podkładka, to trzeba zastosować cieńszą lub przetoczyć oryginalną do mniejszej grubości (jeśli dobrze pamiętam, to piasta powinna być przesunięta z grubsza o 2mm w lewo). Konieczne będzie także przecentrowanie obręczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...