Skocz do zawartości

[smarowanie]smarownaie i czyszczenie roweru


Rekomendowane odpowiedzi

Witam , jutro mam zamiar zabrac sie za rozrkecenia tylnego kola az do bębenka i moje pytanie zwiazane z tym jakim smarem nasmarować kulki , bebenek ? jaki wy smar stosujecie ? oraz czy duzo tego smaru nalozyc czy wystarczy odrobina ? oraz co nasmarować ? slyszalem aby uwazac na zapadki bo moga byc problemy.Najlepiej jak by to smar nie byl jakis drogi taki do 20zł jak by sie znalazl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , jutro mam zamiar zabrac sie za rozrkecenia tylnego kola az do bębenka i moje pytanie zwiazane z tym jakim smarem nasmarować kulki , bebenek ? jaki wy smar stosujecie ? oraz czy duzo tego smaru nalozyc czy wystarczy odrobina ? oraz co nasmarować ? slyszalem aby uwazac na zapadki bo moga byc problemy.Najlepiej jak by to smar nie byl jakis drogi taki do 20zł jak by sie znalazl.

 

A po jakim przebiegu zabierasz się za takie smarowanie, bo ja mam właściwie nowy rower

1400 km przebiegu i tak się zastanawiam czy też powinienem go aż tak dokładnie przesmarować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bębenka za bardzo nie smaruj w środku, bo upośledzisz pracę zapadek ( posklejają się )

Najlepiej rozebrać bębenek na części pierwsze, kulki ( jest ich 50 w piastach shimano ) wymoczyć w rozpuszczalniku, bieżnie nasmarować lekko ŁT'kiem i nałożyć kulki.

Na zapadki dać po jednej małej kropli oliwki łańcuchowej ( wcześniej też je wymoczyć w rozpuszczalniku )

Wszystkie inne części bębenka dokładnie wyczyścić i poskładać.

Mała ilość smaru na kulkach, będzie powodować głośniejszą pracę piasty ( szum samych kulek jak i dźwięk cykających zapadek ) ale bębenek nie będzie powodował, że kaseta, podczas jazdy na luzie będzie dalej próbowała się obracać.

Serwis piast w moim przypadku to dwa-trzy razy w roku a bębenka raz-dwa razy do roku. Wychodzi gdzieś co 2-3 kkm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się .. rozkreciłem , wyczyscilem , nasmarowałem ŁT i miałem trudnosci z załozeniem wolnobiegu.. wygladało to tak jakby za duzo smaru było i wolnobieg nie wszedl do konca wiec wiec zabrałem nadmiar smaru i pozniej wolnobieg juz wszedl w miarę ale też coś przeszkadza(na pewno nie smar).Teraz wyglada to tak jakby wolnobieg nie byl wlozony do konca i cięzko się kręci .Pomyślałem ze to musi sie wszystko ulozyc wiec zrobiłem pare kółek w okol domu i niestety nie ma zadnej poprawy.

 

Pomoże ktoś ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze rozkrecilem ponownie koło i przez zapadki tak ciezko wolnobieg sie obracał.. wiec usunałem prawie calkowicie smar z zapadek i naoliwiiłem teraz wolnobieg chodzi juz w miare dobrze.

Ale pojawily sie inne problemy :/ gdy prowadzę rower do przodu pedaly rownież sie poruszają do przodu :/ i podczas jazdy gdy nie pedaluje lancuch prawie dotyka ziemi ;/ Jest na to jakis sposob ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam

Jeśli chodzi o smar to możesz użyć prawie każdy smar plastyczny np ił 43, lub liten. Nie używaj smarów grafitowych i podobnych ponieważ maja ziarnistą konsystencję i powodują szybsze z użycie się części.

Natomiast jeżeli chcesz rozbierać bębenek to odradzam chyba że masz już powycierane pieski lub z fatygowane sprężynki.

jeżeli masz dobrą piastę powinna być dobrze uszczelniona i jeśli nic się nie dzieje nie rozkręcaj bębenka.

Należy wymyć bieżnie piasty i kulki w benzynie ,i sprawdzić czy są nadal okrągłe, nałożyć nowy smar tak na grubo nie żałować i skręcić nadmiar wytrzeć i koniec.

Pozdrawiam pban.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem warto zaglądać do bębenka bo nie jest on tak dobrze uszczelniony ( mam tu na myśli shimano )

Budowa jest prosta i taki serwis można spokojnie, dwa, trzy razy w roku zrobić.

 

Na zapadki nie dajemy smaru. Jedynie co można zrobić, to dać po kropelce oliwki na zapadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...