Skocz do zawartości

[okulary]Shimano Equinox


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Na wstępie zaznacze, że okulary zakupiłem sporo przed testem jaki ukazał się w BikeBoard'zie.

 

Z racji małego wypadku który przeżyły moje stare okularki czas przyszedł na zakup nowych.

Początkowo miałem się zmieścić w kwocie 60zł, później limit się podniósł do 100zł, a na końcu miały to być dobre okulary w rozsądnej cenie.

Zaszalałem i wybrałem nowy model Shimano Equinox. Był to trochę strzał w ciemno bo wcześniej nie widziałem tych okularków na żywo, ponieważ jest to nowy model nie było o nich żadnych opinii a nawet ciężko było znaleźć jakieś real foto. Ale kto nie ryzykuje ten nie wygrywa :).

 

Okularki co dziwne posiadają 4pary szkieł przeźroczyste, żółte, przyciemniane i co jest ewenementem w tym przedziale cenowym SZKŁA FOTOCHROMATYCZNE. Ponieważ w tym przedziale cenowym dzieją się różne historie jeśli chodzi o jakość wykonania okularów tym bardzij do fotochromów podchodziłem z dystansem, jak to powiedział znajomy "fotochromatyczność będzie poelgała wyłącznie na dostosowaniu oka a nie szkła".

 

Początkowo był mały problem bo Shimano poza krótką instrukcja montażu szkieł nie podaje które to są fotochromy i tylko sztuka dedukcji pozwoliła je zidentyfikować ;).

Sam montaż szkieł nastręcza nieco problemów. Wchodzą dość ciężko i dość ciężko się je wyciąga.

Okulary u mnie leżą jakby miały niewielki luz. Początkowo miałem wrażenie, że przy byle dziurze spadną mi z nosa. Jednak guma w zausznikach dość dobrze spełnia swoje zadanie i utrzymuje okulary tak jak je nasuniemy.

Spodobała mi się bardzo wielkość szkieł. Przeważnie okulary sportowe mają szkła wielkości maski spawacza. Equinoxy maja stosunkowo małe szkła, tak małe, że miałem obawy czy przy większych prędkościach wiatr nie będzie mi walił po oczach. I ponownie zaskoczenie bo odpowiedni profil szkieł powoduje, że ani żaden pył ani wiatr nie dokucza nawet przy ostrzejszej jeździe.

 

Okulary bardzo wiernie oddają rzeczywisty obraz. Wszystko jest wyraźne i nie fałszuje odległości widzianej przeszkody.

Szkła fotochromatyczne są genialne. Na tyle spełniają swoje zadanie, że ja jadąc w pełnym słońcu czy w ciemnym lesie nie mam różnic w widzianej jasności. A działanie szkieł zauważył dopiero kolega który w od zewnątrz stwierdził, że w słońcu okulary wyraźnie się przyciemniły, a jak jechaliśmy przez las wyglądały jakbym miał czyste szkła. Zmiany są kolosalne i można je zobaczyć np. na szkłach pod samymi oprawkami. Podczas jednej z jazd cień który rzucała górna część oprawek wyraźnie odbił się w jasności na pasku dosłownie 1mm od góry szkła.

 

Mimo kilku upadków na ramkach i na szkłach nie ma żadnych śladów więc można uznać, że są wykonane z trwałego materiału który daje nadzieje na długie użytkowanie.

Podsumowując lekkie, ładne, dobrze chroniące oczy. Najwyższy model Shimano na 2008r. 4pary szkieł w tym genialne fotochromy.

Cenę pozostawiam do indywidualnej oceny, ale zdecydowanie mogę stwierdzić, że tańszych i to działających fotochromów na rynku nie ma!

 

Pozdrawiam!

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

No niestety MarcinGoluch ceny nie podał. Ale muszę przyznać - okulary interesujące. Akurat jestem w trakcie poszukiwania czegoś małego dla żony, ale skoro piszesz, że są za duże, pewnie mojej żonce też nie przypasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodobała mi się bardzo wielkość szkieł. Przeważnie okulary sportowe mają szkła wielkości maski spawacza. Equinoxy maja stosunkowo małe szkła, tak małe, że miałem obawy czy przy większych prędkościach wiatr nie będzie mi walił po oczach. I ponownie zaskoczenie bo odpowiedni profil szkieł powoduje, że ani żaden pył ani wiatr nie dokucza nawet przy ostrzejszej jeździe.

 

Gdzie ty znalazles informacje o wielkich szklach!?

Oł dżizas :)

 

Wlasnie jaka cene dales za te okularki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie hmmm dałem ok 100zł :P, zabijcie ale dokładnie nie pamiętam.

Ale kupione były po znajomości u kolesia w sklepie więc zero prowizji było i to wszystko jeszcze po ubiegłorocznych cenach.

 

Głównie latam w szkłach fotochromach i niestety po roku już nieco powierzchnia zapobiegająca parowaniu nieco ucierpiała od wycierania, ale to się zdarza i w droższych modelach.

 

A i Shimano przygotowało niespodziankę na 2009. Wkładki z możliwością montażu szkieł korekcyjnych do Equinoxów.

 

Pozdrawiam!

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może Galaxy ? Naprawdę mocno zakrywają twarz :P

Zakupiłem Equinox i czekam na pogodę aby zobaczyć jak działają fotochromy . Ale mają jeden mankament te okulary : ciężko zdjąć szkła ;) , udało mi się wyjąć jedno ale drugiego za "chiny" nie daje rady :/ a chciałem wypróbować inne soczewki :[

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Jestem szczesliwym posiadaczem tych okularow. Optyka jest najwyzszej jakosci wszystkie dotychczasowe okulary były gorsze - 2 modele Arctica, oraz Uvexy (o to nie trudno).

Fotochromy zalatwiaja problem z niezdecydowaniem jakie szkla wybrac. Sprawdzaja sie nawet w nocy.

Parowanie, zalezenie od warunkow, ale na tle innych okularow calkiem przyzwoicie. Jak jest bardzo wiglotno to paruja.

Jakosc wykonania wysoka, szkla nie rysuja sie latwo. Oprawki tez bardzo solidne. Do tego poreczne etui.

 

Cena wysoka, ale wedlug mnie jak najbardziej warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Posiadam okulary Shimano Equinox od początku 2008 roku. Moja opinia nie jest aż tak optymistyczna jak poprzednie.

1. Szkła fotochromatyczne są bardzo fajne, ale jak to zwykle bywa, kiedy coś jest do wszystkiego, to jest do d*. Przy ostrym słońcu są zbyt jasne, o zmroku są zbyt ciemne. Głównie używam wiosną i jesienią w lekko pochmurne dni. Plusem jest oczywiście fakt konieczności wożenia tylko 1 pary szkieł.

2. Jakość wykonania nie zachwyca jak za tą cenę. Chromowane napisy Shimano po bokach odpadły błyskawicznie, napis na środku się trzyma, tylko jakby trochę "zaśniedział". Nosek i gumki są za to dobrej jakości.

3. GŁÓWNA WADA

 

[Przepraszam, omyłkowo zamieściłem niepełny post powyżej, nie mam możliwości edytowania, proszę moderatora o skasowanie powyższego posta]

 

Witam

Posiadam okulary Shimano Equinox od początku 2008 roku. Moja opinia nie jest aż tak optymistyczna jak poprzednie.

1. Szkła fotochromatyczne są bardzo fajne, ale jak to zwykle bywa, kiedy coś jest do wszystkiego, to jest do d*. Przy ostrym słońcu są zbyt jasne, o zmroku są zbyt ciemne. Głównie używam wiosną i jesienią w lekko pochmurne dni. Plusem jest oczywiście fakt konieczności wożenia tylko 1 pary szkieł.

2. Jakość wykonania nie zachwyca jak za tą cenę. Chromowane napisy Shimano po bokach odpadły błyskawicznie, napis na środku się trzyma, tylko jakby trochę "zaśniedział". Nosek i gumki są za to dobrej jakości.

3. Jakość szkieł - dobre, ale nie rewelacyjne, poza żółtymi, które używam najrzadziej, wszystkie są mniej lub bardziej porysowane. Jedno szkło ciemne niestety wdeptałem sobie butem w żwir, powstały głębokie rysy uniemożliwiające patrzenie.

4. GŁÓWNA WADA to brak możliwości kupienia szkieł oddzielnie. W instrukcji obsługi, w folderach reklamowych, na stronie Shimano jest info, że szkła są wymienne. Jest to prawda która w Polsce oznacza - wymienne w ramach zestawu 4 par szkieł. Nie ma możliwości kupienia szkieł oddzielnie! Pytałem w sklepach, sprzedawcy kontaktowali się z dystrybutorem, i niestety w Polsce Shimano nie oferuje części zamiennych do swoich okularów.

 

Obecnie używam Equinoxów ze szkłami żółtymi w pochmurne dni, lub białymi wieczorami i nocami, w ciągu dnia jeżdżę w najtańszych okularach z Decathlonu (jedne już zgubiłem, ale kosztowały 30 zł więc bardzo nie zabolało). Drugi raz Equinoxów bym nie kupił, szansa na zgubienie lub uszkodzenie jednego ze szkieł jest zbyt duża.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...