Skocz do zawartości

[Rower] C'dale Prophet..narodziny proroka...


bartmanin

Rekomendowane odpowiedzi

w niemieckich gazetach jakoś Spece czy Scoty a więc Horstowce ostatnio były zwycięzcami Enduro porównań ?

 

..mysle ze propheta ciezko bylo by zmiescic do bagaznika nawet bez kol..raczej trzeba skladac siedzenia...

 

Bez przedniego koła i siodełka jak złożysz 1/3 kanapy spokojnie na stojąco wejdzie do kompaktowego kombii. Podobnie wszelkie inne bajki. Trzeba jedynie w tych z większym skokiem ścisnąć widelec by nie był zbyt wysoki na stojaka. Ja mam ułatwione zadanie bo moja 55'ka ma ETA, potem można ją rozprężyć i bajk ładnie się klinuje kierownicą o podsufitkę. Tak można spokojnie 2 bajki zapakować i we dwoje jechać w górki. Jedzie się bez zwiększonego spalania, nikt z tyłu nie huknie w rower, ani się też nie walnie w coś cofając, nie ukradną tak łatwo, nic nie wyje na dachu, zakręty można spokojnie dynamicznie brać. Polecam ten sposób. Wada - nie można przyszpanować rowerem :) . Sorry, trochę zeszliśmy z tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie "Kulki armatnie" :-) imponuja ze względu na odwagę twórców pomysłu z leftym i zaryzykowanie produkcji takiego rozwiazania seryjnie (przełamanie bariery psychologicznej klienta). Nie watpie że to rozwiazanie sprawuje się dobrze a że posiada także pewna zaletę "odmienności" i 'oryginalności" powoduje że jest interesujace... Dlatego jak czasem widzę po Poznaniu toczace się "kule armatnie" to zawsze z podziwem i zainteresowaniem patrzę na lefty... :-) (może się tak wywali skurczybyk jeden z drugim :-) )...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..kulka? zawsze myslalem ze dolina ale nie jestem mocny z obcych jezykow..

 

..dzisiaj mialem okazje pierwszego dluzszego testowania propheta..wybralem sie z ekipa ojca na wypad po.....asfalcie..troche sie zgrzalem..przejechalismy ok 80km..chlopaki mialy w wiekszosci kola szosowe..jedynnie ojciec mial racing ralphy (inna sprawa ze caly czas prowadzil)..z poczatku czulem sie jakbym jechal czolgiem ale potem bylo ok..nadazalem jakos za nimi..z cienszymi oponami nie byloby problemu..

 

..lefty sprawowal sie super..nie odczulem zadnych strat energii z jego strony..tyl tez byl w porzadku..gorzej przy sprintach na stojaco podczas ktorych lekko pompowal..mysle ze nabilem za malo powietrza jak na ten rodzaj trasy (ok100psi) ..instrukcja swingera zaleca 120psi do xc przy mojej masie..

 

..inna sprawa ze taka trasa to profanacja Propheta..ale nie zaluje..

 

..aha..jedyny problem jaki wystapil to ocieranie klockow hamulcowych o tylna tarcze przy silniejszym pedalowaniu..to chyba wina sztywnosci kola bo po minimalnym dokreceniu szprych problem prawie nie wystepuje..

 

 

 

PS.wbrew plotkom jazda bez trzymanki na leftym wychodzi bez problemu..pewnie w moim przypadku ulatwia to szeroka kierownica - 710mm (jak dla mnie bomba - ta precyzja prowadzenia)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieranie klocków o tarcze nie może być spowodowane mało sztywnym kołem (jak Ty to sobie wyobrażasz? Dokręcenie szprych może Ci usztywnić obręcz ale nic poza tym.). Może być mało sztywna piasta lub wahacz, ze wskazaniem na to ostatnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieranie klocków o tarcze nie może być spowodowane mało sztywnym kołem (jak Ty to sobie wyobrażasz? Dokręcenie szprych może Ci usztywnić obręcz ale nic poza tym.). Może być mało sztywna piasta lub wahacz, ze wskazaniem na to ostatnie.

 

..nie mam pojecia jak to wspoldziala..nie ruszalem zacisku..najwazniejsze ze jak dokrecilem szprychy to pomoglo..

 

..wracajac do wycieczki..tobo pewnie znasz te okolice..Krzeszow..Czarny Bor..Chelmsko..Lubawka..a pogoda dopisala..

 

..kopaczus thx za film..tylko stwierdzenie "najwyzszy model" ma sie nijak..2,7k pln za przerzutke tez...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..testow ciag dalszy..

 

..Prophet w terenie wspina sie nieziemsko..sam bylem zaskoczony..jest lepszy od mojej sztywnej Kony..ktora jest pod tym wzgledem zabojcza..

 

..pewnie to po czesci zaleta opon..

 

..apropos opon to ze zdziwieniem spostrzeglem ze przesuwaja sie one po obreczach..widze to dzieki napisom na oponach i obreczach ktore ustawilem kolo siebie a teraz sa w innych pozycjach..w tylnym kole przesuniecie jest wieksze..pewnie ma to miejsce podczas hamowania..czy to standard???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..ja planuje kupic jakies cienkie oponki (np. conti detonator) na asfalt..mam zestaw kol ze stockowego propheta tylko musze gdzies na allegro jeszcze jedna tarcze 160mm marty obczaic..

 

..swoja droga to pol roku temu prawie nie kupilem bad boya ( http://gb.cannondale.com/bikes/07/ce/urban.../model-7BS.html ) ..rower z kultowym smakiem jak dla mnie..a wersja z lefty ( http://gb.cannondale.com/bikes/06/ce/model-6BSL.html ) czy karbon ( http://gb.cannondale.com/bikes/07/ce/urban...model-7BSC.html )to juz w ogole..

 

..konczac OT to cannon potrafi pokazac klase przynajmniej od strony stylistycznej:

 

http://gb.cannondale.com/g-star/

http://www.cannondale.com/bikes/08/cusa/model-8PR1.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz Conti SportContact 1.3, świetne oponki!

 

http://picasaweb.google.com/kopaczus/NaSzo...843701534088386

http://picasaweb.google.com/kopaczus/NaSzo...844972844408114

 

Teraz jak mam dwa sety kółek, na starych mam właśnie te Conti, nabiłem na 4 bary, zblokowałem zawieszenie i mam prawie że szosówkę :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawosci to ile wazy piasta przednia?

Bo skoro mowicie o sztywnosci (lefty'ego, ale przez to chyba tez kolo) to musi byc tam sporo materialu, zeby to sie nie gielo na boki (ocieranie tarczy z przodu = elastycznosc oski piasty, co zmniejszyc mozna przez wieksze lozyska, wiekszy rozstaw lozysk itp).

 

Czy moze jest tak, ze CALY ZESTAW sie wygina na boki i piasta nie musi byc jakas nie wiadomo jaka (oska piasty jest az tak sztywna, ze moze utrzymac podparcie z obu stron??), bo i tak sie nie rusza wzgledem zacisku, pracujac jednoczesnie z nim (na boki)??

 

A. I jeszcze jako opinia o marce Cannondale:

 

Ktos juz napisal, ze z pasja sie nie dyskutuje. Wiec ja nie bede. Ale jak w rowerze za 21tys widzialem piaste Deore 475 disc to cos musi byc nie tak. Kiedys ktos skomentowal taki fakt, ze tak naprawde to do rowerow innych marek (GORSZYCH) sie pcha topowe komponenty, aby podniesc prestiz. Moim zdaniem ten ktos byl idiota.

 

O zawieszeniu juz wystarczajaco napisali poprzednicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo, zasadniczo są dwa rodzaje: Omega Lefty (~133g) i Omega Lefty SL (~122g).

 

Ale tam chodziło o sztywność tylnego koła.

 

Znowu wracamy do pchania niesolidnych komponentów do drogich rowerów i, jak sądzę, argumentu o przepłacaniu za markę Cannondale - i znowu trzeba obalać mity. Dobrze więc. Weźmy na przykład dwa rowery z półki cenowej ~3000pln od Scotta i Cannondale. Za 2999 od Cannona dostaniemy F5 Disc a od Scotta za 2790 mamy Scale 70.

 

Za te pieniądze Cannon daje między innymi:

 

widelec RockShox Dart 2 Turn key lockout, 100mm

obręcze WTB Speed Disc, 32 hole

piasty Shimano RM65

szprychy DT Swiss Champion, 1.8mm

opony CST Comp Caballero, 26x2.0"

pedały Wellgo alloy cages w/clip and strap

korby Shimano FC-M442, 22/32/44

suport Shimano BB-UN26

łańcuch Shimano HG-53

kaseta Shimano HG-50, 11-34

przerzutka przednia Shimano Deore

przerzutka tylna Shimano LX SGS

dźwignie zmiany biegów Shimano Deore Rapidfire

kierownica Cannondale C3, 20mm rise

mostek Cannondale 3-D forged, 31.8mm

stery FSA Orbit DL, 1-1/8''

hamulce Shimano BR-M485 w/160mm rotors

dźwignie hamulców Shimano BL-M485

 

Scott za 200pln mniej oferuje co następuje:

 

Widelec Rock Shox Dart 2, sprężyna olejowa, regulacja, blokada, ugięcie 100mm

Stery Ritchey OE 1 1/8""semi integrated 44/50mm

Przerzutka (Tył) Shimano XT RD-M772 SGS Shadow Type / 27 Speed

Przerzutka (Przód) Shimano Deore FC-M510 / 34.9mm

Manetki Shimano Deore SL-M530 Rapidfire plus / 2 way release w/gear indicator

Klamki hamulców Avid FR 5

Hamulce Scott Comp EN 60mm Pads

Korbowód Shimano FC-M442 44x32x22 T

Oś korbowodu Shimano UN 26 / 68-110mm

Kierownica Scott X-Rod 600 mm / 5° bend

Mostek Scott Comp 4 bolt 1-1/8"" / 8° angle

Pedały Wellgo LU-998-S

Piasta ( Przód ) Scott Comp Disc centerlock

Piasta (Tył ) Shimano FH-RM65 Disc/Centerlock

Łańcuch Shimano CN-HG53

Kaseta Shimano CS-HG50-9 11-32 T

Szprychy DT Swiss Champion Black 1.8mm

Obręcze Alex ACE-24 32H Black / CNC sidewalls

Opony Scott Ozon 26 x 2.0 / 27TPI Wire Bead single compound 70a

 

A więc ogólnie rowery na Deore/LX, z lepszą tylną przerzutką w Scottcie, napęd w obu identyczny, amortyzator ten sam, piasty tylne te same, szprychy te same, obręczy nie znam, opon również. Przyznacie, w zasadzie identycznie zestawione rowery. Za to za 200pln w Cannonie dostajemy tarczówki Deore zamiast V-brake'ów produkcji Scotta. Inna sprawa że tarczówki Scott oferuje dopiero od kosztującego 4099pln modelu Scale 50. I nie daje dożywotniej gwarancji na ramę.

 

Który rower oferuje w takim razie więcej za swoją cenę? Ktoś jeszcze chce się wypowiedzieć na temat przepłacania za "image" Cannona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu wracamy do pchania niesolidnych komponentów do drogich rowerów i, jak sądzę, argumentu o przepłacaniu za markę Cannondale - i znowu trzeba obalać mity. Dobrze więc. Weźmy na przykład dwa rowery z półki cenowej ~3000pln od Scotta i Cannondale. Za 2999 od Cannona dostaniemy F5 Disc a od Scotta za 2790 mamy Scale 70.

...

Który rower oferuje w takim razie więcej za swoją cenę? Ktoś jeszcze chce się wypowiedzieć na temat przepłacania za "image" Cannona?

Może byś wybrał do porównania inna markę niż Scott, który prowadzi baaaardzo podobną politykę do Canondale'a

 

Chodzi o to, że cały zestaw NIE wygina się na boki :)

Link!

Z tego co zrozumiałem to był cytat więc z linkiem może być kłopot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może byś wybrał do porównania inna markę niż Scott, który prowadzi baaaardzo podobną politykę do Canondale'a

Jak sobie życzysz. Merida nie jest uważana za jakąś szczególnie "prestiżową" markę, nieprawdaż?

Merida MATTS TFS 500-D za 2999pln oferuje między innymi:

 

mortyzator/widelec: SR SUNTOUR XCM-H-D, 80 MM, LOCKOUT

Wkład suportu: SHIMANO ES 25 OCTALICK

Korby: SHIMANO M 442 OCTALINK, 44/32/22

Przerzutka przód: SHIMANO DEORE

Przerzutka tył: SHIMANO DEORE XT

Manetki: SHIMANO DEORE RAPIDFIRE

Hamulce: SHIMANO M 485 HYDRAULIC 180 / 160 MM

Dźwignie hamulców: SHIMANO DEORE

Wielotryb/kaseta: SHIMANO CS-HG 50-9, 11-32T

Piasta przód: SHIMANO M 495 CENTERLOCK

Piasta tył: SHIMANO M 495 CENTERLOCK

Obręcze: ALEX DP 17 DISC / BLACK

Opona przód: MERIDA RACE 26" x 2.1 KEVLAR

Opona tył: MERIDA RACE 26" x 2.1 KEVLAR

 

Czyli podobnie jak w Scottcie i Cannonie, hardtail oparty na osprzęcie klasy Deore. Amortyzator - to już chyba osobiste preferencje czy ktoś woli Suntoura czy Rock Shoxa. Napęd znowu identyczny ze wskazaniem na przerzutkę XT w Meridzie, tarczówki to chyba to samo Deore. Obręcze Alex, piasty jakieś sh*tmano. Brak dożywotniej gwarancji na ramę.

 

Jeszcze chcesz kolego Baukan jakieś zestawienia? Czy już może przestaniesz tłuc "the same old song"?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezusie Nazareński za "włatcami much" , a mi się wydawało, iż to ja się rozpisuje na forum :P Że też Ci się chciało aż takie zestawienia robić :P . Nie ma się o co aż tak excytować. Akurat przeciwnicy Canona rzadko podnoszą argument taniego wyposażenia. Jak już to głównie nietypowość co wpływa na cenę zakupu i obsługi oraz mocną ograniczoność servisu, oraz archaiczne zawieszenie tylne - prócz wad jednoosi w wielu testach jest wskazywane też, że chodź proste to wcale nie jest sztywne. Temu się nie da zaprzeczyć przecież i nie przekonanych nie przekonasz, szkoda wysiłków. Ważne, że ty jesteś oddany tej marce choćby nie wiadomo co i raczej to nikomu nie przeszkadza.

ładnie jest, pojeździć trza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linku brak, bo to bylo w jakims katalogu, chyba zreszta niemieckim.

 

I jeszcze o wyjmowaniu kola. Trzeba odkrecic zacisk i go za kazdym razem ustawiac ponownie?

Spoko, jak masz hamulce, ktore zaciskasz, skrecasz, jezdzisz (ORO:)

 

A w ogole w razie snejka to sciagacie kolo?? Przeciez dostep jest.

 

Szukalem w necie (krotko, az tak mi nie zalezalo, wole isc na latwizne i zapytac) wag lefty'ch, ale nie znalazlem. Poda ktos?

(To co potrzebne do jazdy, czyli z oska)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linku brak, bo to bylo w jakims katalogu, chyba zreszta niemieckim.

..."a w ogóle to powiedział mi o tym kolega, któego tata widział ten katalog u jednego znajomego..."

 

I jeszcze o wyjmowaniu kola. Trzeba odkrecic zacisk i go za kazdym razem ustawiac ponownie?

Nie. Wystarczy poluzować śruby mocujące adapter do zamortyzatora (regulacja jest na linii adapter-zacisk) - mocowanie a amorze ma taki kształt, że nie trzeba ich nawet odkręcać do końca. Obejrzyj sobie obrazki z manualu do dowolnego Lefty'ego.

 

 

A w ogole w razie snejka to sciagacie kolo?? Przeciez dostep jest.

Przy ściąganiu opony oczywiście nie ma sensu ściągać koła, jedynie przy transporcie.

 

Szukalem w necie (krotko, az tak mi nie zalezalo, wole isc na latwizne i zapytac) wag lefty'ch, ale nie znalazlem. Poda ktos?

(To co potrzebne do jazdy, czyli z oska)

Nie da się podać wagi Lefty'ego bez ośki, bo jest integralną częścią. A co do ich podania, to też mi się nie chce tego robić, skoro Ciebie to interesuje... A z tym szukaniem, to coś kręcisz, bo masy są podane na stronie oficjalnej: www.golefty.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..."a w ogóle to powiedział mi o tym kolega, któego tata widział ten katalog u jednego znajomego..."
Przemilcze chyba, bo juz dawno skonczylem podstawowke i takie wypowiedzi mnie nie sprowokuja.

 

A z tym szukaniem, to coś kręcisz
(krotko, az tak mi nie zalezalo, wole isc na latwizne i zapytac)

 

Gdzie to krecenie?

 

I waga enduro (mimo 140mm skoku) na poziomie 1,8-2.0kg to hoho, wypas.

I stosunek waga/sztywnosc nie jest na pewno lepsza niz np w 36 Float wazacym 2145g. Nie wspomne o 20mm skoku wiecej i pewnie lepszej pracy.

O fox'ach 140mm nie ma co zaczynac, bo lzejsze.

 

Nie chce nikogo do niczego przekonac, wyrazam swoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie to krecenie?

Tam, gdzie napisałeś, że szukałeś krótko - gdybyś poszukał chociaż 10 sekund, to byś znalazł (Google -> "Lefty" -> pierwszy link od góry).

 

I waga enduro (mimo 140mm skoku) na poziomie 1,8-2.0kg to hoho, wypas.

I stosunek waga/sztywnosc nie jest na pewno lepsza niz np w 36 Float wazacym 2145g. Nie wspomne o 20mm skoku wiecej i pewnie lepszej pracy.

O fox'ach 140mm nie ma co zaczynac, bo lzejsze.

"Na pewno", "pewnie" - skąd ta pewność, skoro nawet nie jeździłeś na Lefty'm? Ciekawe skąd ta lepsza praca Foxa, skoro od jakiegoś czasu w Lefty są wnętrzności Foxa, a zamiast "prymitywnych" ślizgów są łożyska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemilcze chyba, bo juz dawno skonczylem podstawowke i takie wypowiedzi mnie nie sprowokuja.

Wiesz, skończyłeś podstawówkę a Twoje argumenty są absolutnie niemerytoryczne. Popatrzmy:

 

I waga enduro (mimo 140mm skoku) na poziomie 1,8-2.0kg to hoho, wypas.

I stosunek waga/sztywnosc nie jest na pewno lepsza niz np w 36 Float wazacym 2145g. Nie wspomne o 20mm skoku wiecej i pewnie lepszej pracy.

Nowy Lefty Max Carbon (jeszcze nie ma go na golefty.com, montują go w Rize) przy skoku 130mm waży 1300g. Jedyna chyba rzecz która jest bliska do takiego stosunku waga/skok to DT Swiss EXC - 150mm/1590g i 1690g w wersji ze sztywną ośką.

Rozumiem, że stosunek waga/sztywność i "pewnie lepsza praca" to wyłącznie wytwory Twojego umysłu. Bo z tego co się orientuję, większość profesjonalnych "oblatywaczy rowerów" podkreśla przewagę sztywności Lefty'ego nad innymi widelcami. Dwie półki robią swoje.

 

O fox'ach 140mm nie ma co zaczynac, bo lzejsze.

Jesteś pewien? Lefty Max Carbon SPV Evolve Ti waży 1750g przy skoku 140mm. Fox 32 Float przy skoku 140mm waży odpowiednio 1760g w wersji RLC i 1700 w wersji R. 32 Talas przy skoku 140mm waży 1830 dla RLC i 1790 dla R. Żaden z nich nie ma opcji na sztywną oś.

 

Nie chce nikogo do niczego przekonac, wyrazam swoje zdanie.

Ja również - bo własne zdanie jest jak cztery litery, każdy swoje ma. Ale może porozmawiajmy o faktach, hm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze to wszystko ze swojej wlasne perspektywy. Skok 140 (MAXYMALNIE) to dla mnie malo i do enduro w "moim" wydaniu (klasa enduro na transcarpatii i rowery 130/130 z oponami 2.1 smiesza).

Jak sie "rozpowrzechni" to chetnie poczytam o sztywnosci amora wazacego 1300g i majacego jedna golen. Pewnie sie na nim nawet nie moglbym przejechac, bo 55kg nie waze. Limit na pewno bedzie.

 

I kiedys mnie uczono, ze belka podparta z jednej strony nie ma prawa byc podobnie sztywna jak podparta z dwoch (nawet o mniejszych wymiarach, to apropos QR). Niesymetrycznosc oski i lozysk w piascie moze i to kompensuje (mam wyboldowac "moze", "kiedys", "jak" jako NIEpewniki??)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...