Skocz do zawartości

[stery] niepasujące stery


Kanonier

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam trochę skomplikowany problem ale postaram się to jasno wytłumaczyć.

1111111111111111dj6.jpg

Tak więc mam do dyspozycji ramę Trek 4500, amor: RS Judy TT, stery VP A76C - wszystko w rozmiarze 1 i 1/8 cala

I problem zaczyna się w momencie nabijania m.in. bieżni na rurę sterową - zatrzymuje się ok. 1 cm za wysoko a przecież jeśli to ten sam rozmiar to powinna pasować - mam 2 i ani jedna nie pasuje.

Następnie chcę sprawdzić czy dalsza część sterów pasuje do główki ramy i zatrzymuje się w pewnym punkcie i nawet nie ruszy dalej - tak jakby główka ramy była za ciasna dla nich.

Ma ktoś może jakieś pomysły jak rozwiązać ten problem??

Mam też inne stery - VP A73 i też nie pasują:/

Kupię następne ale co mi to da jeśli okaże się, że też będą w nieodpowiednim rozmiarze....

Proszę pomóżcie bo mi pomysły się już skończyły.

 

A może to pasuje do siebie tylko trzeba mieć tą prasę czy narzędzie do wbijania misek sterów i wtedy wszystko będzie OK??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ze nabijasz konus na widelec i zatrzymuje sie ok centymetra to chyba raczej nie jest dziwne - miska musi byc osadzona dosyc ciasno. czym ją nabijasz na widelec?

 

moze w glowce ramy jest warstwa lakieru? same miski i tak jesli stery sa nowe i rama nowa to wchodza dosyc ciezko. NIE POLECAM metody na mlotek. lepiej niech ci to zrobi serwis. ewentualnie oczysc gniazda dla misek i sprobuj drugi raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W główce ramy chyba jest jeszcze lakier (popatrzę dokładnie jutro bo nie zwracałem na to szczególnie uwagi) mimo iż rama była już używana troszkę...

Nie wbijałem tego niczym specjalnie bo bałem się, że coś uszkodzę. Dopiero w poniedziałek będę miał okazję, żeby pojawić się z tym w serwisie to może coś z tym zrobią :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja mam świeżo upieczone doświadczenie w tych sprawach, ponieważ sam dopiero co składałem rower. Sprawa ma się tak, zacznę od:

bieżnia - jest to normalne, że ona wchodzi ciężko i bez użycia młotka i śrubokręta się nie obędzie. Weź do ręki jedno i drugie i delikatnie wal w trzonek śrubokręta. Walnij raz w jednym miejscu, następnie przesuń śrubokręt w przeciwległy róg i to samo. Następnie gdzieś obok i tą oto metodą wbijesz bieżnię. Mnie to zajęło dobre 30 minut. Więc nie przejmuj się jeżeli po 5 minutach pukania nie zobaczysz efektu. Musisz być cierpliwy a z pewnością to nabijesz.

miska dolna - zacząłem od niej, nie ma to większej różnicy od której zaczniesz. Do tego posłużyły mi dwa klocki drewniane i młotek. Jeden dałem pod spód główki ramy, a przez drugi waliłem młotkiem. Tutaj się naprawdę napociłem zeby to wbić i tu już trzeba było użyć trochę siły. Jednak jakoś się udało.

miska górna - tutaj analogicznie jak dolna, tylko, że teraz trzeba inaczej pokombinować z klockami drewna i znów zacząć walić młotkiem.

 

Teraz po wykonaniu tego i mając już to doświadczenie, jestem przekonany, że następna rama w jaką mi przyjdzie wbijać miski sterów pójdzie do serwisu niech tam oni to robią profesjonalnem kluczem. Bo młotek może i jest dobry ale przy innych pracach. A tutaj co jak co ale jest to za deliktana sprawa, żeby tak ją traktować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiu jezeli rama ma główke w klesydre to mozesz co najwyzej rozwalic główke. Jezeli kolnierz jest wbity prosto to wchodzi calkiem spokojnie. Ja swoje wbilem przez deske tzn polozylem na glowce stery, na stery mala deseczka i w nia staralem sie lekko pukac. Stery wlazly do konca bez zadnych problemow. Sproboj delikatnie stuknac przez deske i jezeli dalej nieco sie rusza to mozna dobic jezeli bedzie opor to mysle ze nie warto ryzykowac uszkodzenie ramy tylko poszukaj "plytkich" sterow.

 

Podobny temat byl tu równiez z rama treka

http://groups.google.pl/group/pl.rec.rower...amp;lnk=ol&

 

Do rowerow ktore maja głowke w ksztalcie klepsydry nie wbijesz sterow z wysokimi kolnierzami. Nieco wskazowek znajdziesz w watku z precla ktory podczepilem.

 

Pozdrawiam!

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaa. No luuuudzie.

Drogi Kanonierze. Jeżeli nie masz doświadczenia w nabijaniu sterów, to moim zdaniem powinieneś oddać rower do serwisu - jeszcze sobie główkę ramy rozbijesz stosując patenty przedmówców i po co Ci to!!

Rzeczą najnormalniejszą na świecie jest to, że stery wchodzą b. ciężko. Pasowania są bardzo ciasne (bardzo jak na światopogląd nas, zwykłych zjadaczy chleba), bo w innym razie po miesiącu jazdy miałbyś luzy. Stery mają się stać niejako częścią ramy, stąd ten opór.

 

Koledzy Ci tutaj sugerują jak masz nabijać i czemu ciężko wchodzi, ale chyba nie przeczytali, że nie używałeś żadnych narzędzi!! Jeżeli próbowałeś tylko sił własnych rąk, to rzeczą jak najbardziej pożądaną jest, by stery nie dały się zamontować ręcznie. Obecnie są 3 rozmiary: 1", 1,125", 1,5". Jeżeli główkę masz na 1,125" i stery też, to poza naprawdę nielicznymi przypadkami (błąd wykonania konkretnej sztuki bądź modelu) rozmiar na pewno jest OK.

 

Co więcej: to, że profil zewnętrzny główki Ci się zwęża nie znaczy wcale, że w środku też się robi coraz ciaśniej! To jest możliwe, ale niekoniecznie tutaj.

Pewnie, że do zwykłej ramy nie zamontujesz głębokich kołnierzy, ale do (...) (...) (...) przecież to są stery VP a nie DaBomb X10!!!

 

Czyli krótko mówiąc: do serwisu z tym. Oni Ci tam wszystko ślicznie i pięknie zrobią.

 

A Panowie Koledzy niech czytają nieco uważniej, bo 'Miciu' pisze o bieżni, na co "MarcinGoluch' jeszcze źle przepisując nick przedmówcy, zapodaje o miskach, wszyscy coś mówią o NABIJANIU, kiedy 'Kanonier' mówi, że nic nie wbijał. Ech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co więcej: to, że profil zewnętrzny główki Ci się zwęża nie znaczy wcale, że w środku też się robi coraz ciaśniej! To jest możliwe, ale niekoniecznie tutaj.

Pewnie, że do zwykłej ramy nie zamontujesz głębokich kołnierzy, ale do (...) (...) (...) przecież to są stery VP a nie DaBomb X10!!!

 

Czyli krótko mówiąc: do serwisu z tym. Oni Ci tam wszystko ślicznie i pięknie zrobią.

 

A Panowie Koledzy niech czytają nieco uważniej, bo 'Miciu' pisze o bieżni, na co "MarcinGoluch' jeszcze źle przepisując nick przedmówcy, zapodaje o miskach, wszyscy coś mówią o NABIJANIU, kiedy 'Kanonier' mówi, że nic nie wbijał. Ech.

 

Po pierwsze primo - zwęża sie jak w każdym treku!

Po drugie primo - Co tzn rama niezwykla? I nie wiem czy czytales watek z precla ale tam sa nabijane stery S8 czyli tez najzwyklejsze nisko kołnierzowe a nie X10 lub BigBera z wysokimi miskami.

Po trzecie primo: to właśnie serwis spartaczyl zakładanie tych S8! Czy z każdym tematem biegasz do serwisu? GRATULUJE!

I po ostatnie - przyznaje ze pomylilem nick.

 

Mam wrazenie ze czytasz miedzy wersami bo Kanonier pisal o biezni i o miskach("dalsza część sterów") co tez pokazał na zdjeciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem wywołać tematem sporu między użytkownikami forum bo przecież ono jest po to aby sobie pomagać a każdy ma swoją opinię i stara się jakoś pomóc... i jestem wdzięczny za każdą podpowiedź.

Wie ktoś może ile takie nabicie może kosztować w serwisie?? Nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

proxx - czytaj uważnie bo w niektórych miejscach nie wiesz co piszesz :D Co to ma za znaczenie czy używał narzędzi czy nie. Mówimy mu jak ma to dobrze zrobić domowym sposobem za pomocą młotka i klocka drewnianego, doradzając jednak oddanie tego do serwisu i użycie profesjonalnego narzędzia. Oczywiście, że serwis bylby lepszy o ile tam mają takie narzędzie i też nie będą nabijać tak jak my w domu.

 

Profil zewnętrzny główki się zwęża, racja. Ale wewnątrz główki też masz takie ograniczniki dokąd możesz wbić stery. Przynajmniej tak bylo w moim Poisonie.

 

 

 

Jednym słowem niewiele co wniosłeś w ten temat, bo to co ty napisałeś już wcześniej zostało zawarte. Zrobiłeś trochę zamieszania, no ale każdy ma prawo głosu tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie skręcania roweru ale pomyślałem, że napiszę tutaj, że udało mi się wbić miski sterów i bieżnię domowym sposobem (młotek i 2 drewniane klocki). Poszło gładko jak po maśle :D

Fajnie wygląda i póki co jakoś się trzyma:-)

Dzisiaj popatrzyłem dokładnie do główki ramy i w środku nie ma zwężenia ale jest taki ogranicznik o którym wspomniał Pixon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry Panowie, ale muszę to napisać, bo jeżeli Wy mi imputujecie wprowadzanie zamieszania, to jak odbieracie to?:

 

Po pierwsze primo - zwęża sie jak w każdym treku!
Dzisiaj popatrzyłem dokładnie do główki ramy i w środku nie ma zwężenia

coś mam jeszcze dopisać?

 

 

Mam wrazenie ze czytasz miedzy wersami bo Kanonier pisal o biezni i o miskach

...

Bieżnię na rurę sterową można nabić w kilka sekund

Twoja odpowiedź

Misiu jezeli rama ma główke w klesydre to mozesz co najwyzej rozwalic główke.

i kto tu czyta między wierszami? przecież nie mówimy o tym, co napisał Kanonier, ale o tym, co Ty odpisałeć Miciowi.

 

 

Co to ma za znaczenie czy używał narzędzi czy nie. Mówimy mu jak ma to dobrze zrobić domowym sposobem za pomocą młotka i klocka drewnianego
Nie wbijałem tego niczym specjalnie bo bałem się, że coś uszkodzę

@Pixon no chyba ma znaczenie i to zasadnicze?? wszyscy potraktowaliście sprawę tak, jakby Kanonier mocował się z młotkami od 3 dni. Pewnie, powiedzieliście mu, jakie narzędzia itd, ale zapomnieliście dodać, że jeżeli próbował wcisnąć miski ręcznie, to takie bzdury jak zwężanie główki i lakier w ramie nie mają nawet najmniejszego znaczenia. odpowiedź powinna wyglądać mniej więcej tak: sorry ale rękami misek nie nabijesz. a nie jakieś lakiery, zwężanie itd. to, że są ograniczniki na miski sterów to w większości ram są, ale po co w ogóle poruszać temat głębokości misek, skoro na Miłość Boską człowiek próbował zamontować je RĘKAMI. nie ja wprowadzam zamieszanie, tylko niektórzy piszą całkiem nie na temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a GDZIE jest napisane ze zakladal to rękami? wyraznie jak wół stoi napisane "nabijanie konusa na widelec" więc słowo NABIJANIE nie kojarzy sie chyba ani mnie ani nikomu normalnemu z pracą gołymi rękami. i absolutnie nie wpadlem przy moich poradach na to ze mozna probowac wkladac miski takze recznie bez narzędziowego wsparcia. na takie uproszczenie nie poszedlem nigdy nawet gdy mialem rower dopiero pierwszy dzien i wymagal mojej interwencji.

 

autor napisal tez o tym ze byc moze potrzebne sa specjalistyczne narzedzia bądz prasa co dla mnie i tak nie kojarzylo sie z robotą palcami - minimum logicznie podpowiadalo mi mlotek i deskę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...