Skocz do zawartości

[smarowanie] Zalety i wady olejów do łańcucha


Rekomendowane odpowiedzi

Mógłbyś rozwinąć myśl? ;)

 

Chodzi mi o to ze dla jednych terminem smarowania lancucha bedzie fakt ze jest glosny naped a dla drugiego juz sam widok braku brudu na lancuchu :D Jeszcze inny trzyma sie np kaemow i dopiero jak wybije 150 to go przesmaruje. Kolejna grupa bedzie to robic permamentnie po kazdym treningu w terenie, a inni uznaja ze jest suchy bo koledzy juz dawno nasmarowali.

 

Byc moze nie nalezy sie sugerowac zadna z tych grup ale samemu poznac mozliwosci smarowidla i nauczyc sie go stosowac :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czytajac wasze opinie, dowiedziałem sie, ze sa równie dobre środki niekoniecznie z przeznaczeniem do roweru.

Można załozyc spinke na łańcuch, po zdjęciu czyścimy łancuch ciepłą wodą z dodatkiem płynu. Suszymy, następnie zanużamy w środku do...smarowania,można powiesic i czekac az nadmiar powodowany grawitacją wróci z powrotem do pojemnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytajac wasze opinie, dowiedziałem sie, ze sa równie dobre środki niekoniecznie z przeznaczeniem do roweru.

Można załozyc spinke na łańcuch, po zdjęciu czyścimy łancuch ciepłą wodą z dodatkiem płynu. Suszymy, następnie zanużamy w środku do...smarowania,można powiesic i czekac az nadmiar powodowany grawitacją wróci z powrotem do pojemnika.

Można, ale polegając tylko na grawitacji, uwierz będzie to bardzo długo trwało zanim obcieknie do wymaganego efektu, nie warto według mnie zanurzac całego łancucha w "smarowidle" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

http://www.bikeserwis.pl/132,olej-finish-line-ceramic-wet-lube-120ml.html

co powiecie o tym specyfiku?wg sprzedawcy na kazde warunki,a ogolnie wiadomo ze jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego;-)ida sniegi i moze sie takie cos przydac.moze macie jakies swoje wyprobowane metody na smarowanie lancucha zima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego sól ma zostać? Ja robię dokładnie tak samo - opieram rower o drzewo i płuczę wodą z węża ogrodowego (ostatnio z konewki, bo woda w wężu zamarzła). Rowerek czyściutki w 2 minuty.

 

Nic mi nie rdzewieje. Łańcuch na punktowe ślady rudej, ale to dlatego, że przejechał już 300km i czas na wyciągnięcie drugiego z szuflady.

 

Ciśnienie wody jest na tyle niskie, że woda nie jest w stanie przeniknąć przez uszczelnienia. Co innego jak ktoś ma makrokesza - tam nie ma żadnych uszczelniaczy, więc na dobrą sprawę należałoby rozebrać cały rower po każdej wycieczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

 

Chciałbym przed sezonem zaopatrzyć się w jakiś olej/oleje do łańcucha. Najlepiej jakby to były dwa, na warunki ekstremalne, czyli duże błoto, woda itd, oraz na te bardziej suche, asfalt. Co od smaru to już sam może do tego dojdę, na podstawie Waszych wcześniejszych opinii, ale jakiej pojemności buteleczkę/buteleczki kupić?

Wstępnie myślę nad Rohloffem, jakimś Pedrosem może, ale ten występuje w butelkach 60/120/350 ml. Na ile Wam starczy taki olej, jak często smarujecie? Chciałbym, by olej starczył mi na sezon, ale z drugiej strony jeśli taka 60 starczy, to po co przepłacać kupując 350, za 4 razy więcej.

 

Z góry dzięki!

Edytowane przez michalbike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem Pedros Ice Wax - dziadostwo jakich mało, po godzinie pedałowania łańcuch już piszczał. Potem sprawdziłem Pedros Syn Lube i tutaj jestem zadowolony, dobry na mokre jak i suche warunki. Jeszcze używam ostatki Finish Line Wet, który tez jest dobry. Tubka 60ml pedrosa starczy na cały sezon oczywiście, jeśli nie masz nawyku "kompania" łańcucha w oleju, wystarczy rozprowadzić raz po całym w niewielkiej ilości i można kilka dni śmigać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Generalnie po przeczytaniu różnych opinii, oraz własności olejów chyba zakupię 3 różne buteleczki (te najmniejsze). Będę miał na każde warunki, w jakich wg założeń przyjdzie mi jeździć oraz starczą, myślę nawet na więcej niż sezon. Będzie to Pedros Road Rage, Pedros Syn Lube oraz chciałbym też wypróbować tego wychwalanego przez większość Rohloff'a :icon_wink: Chyba dobry wybór co?

 

A jeszcze takie pytanko, co bym wiedział na przyszłość. Wracam z trzeszczącym napędem i jakie czynności należy wykonać? Przetrzeć czymś łańcuch wystarczy, czy należy go zdjąć, wymoczyć w benzynie (jeśli tak, to jak długo) i następnie nasmarować? Pytam, bo czytałem, że niektórzy zalecają moczyć łańcuch przez noc, a trochę też na czasie by mi zależało. Jeśli wrócę jednego dnia wieczorem i chciałbym następnego dnia rano ruszyć, zdążę łańcuch przygotować do jazdy? :icon_wink:

Edytowane przez michalbike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Schwefel - Finish Line zielony. Nie ma co się bawić w kilka oliwek.

Odnośnie czyszczenia po jeździe, to jeśli nie jest masakrycznie uwalony wystarczy wziąć szmatę, ewentualnie papier toaletowy, przytrzymać łańcuch i kręcić korbą. Następnie po kropelce na każdy sworzeń i po krzyku. Jak oliwka dobrze spenetruje łańcuch to wyprze syfy z niego i tu wystarczy lekko przetrzeć ponownie.

Raz na jakiś czas ( sam będziesz wiedział kiedy ) lub gdy jest fest upierdzielony, wrzuć do słoika etc. i porządnie "wyszejkuj", przetrzyj szmata i odczekaj aż wyschnie, naoliw i śmigaj do woli:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Schwefel - Finish Line zielony. Nie ma co się bawić w kilka oliwek.

(...)

Następnie po kropelce na każdy sworzeń i po krzyku. Jak oliwka dobrze spenetruje łańcuch to wyprze syfy z niego i tu wystarczy lekko przetrzeć ponownie.(...)

Zielony to ten o którym wspomniałem, czyli Finish Line Wet, a co do smarowania to jak nie nasmarujesz każdego ogniwa to nic się nie stanie, po kilku kilometrach kółeczka przerzutki przerzucą olej na resztę ogniw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...
  • 4 tygodnie później...

Moje 3grosze :

 

Finish Line Cross Country - dobry na mokre warunki,ale bardzo ciężko wyczyścić go po trasie...Łapie dużo syfu bo jest gęsty i lepki.Podchodzę do tego pedantycznie i ani jedno ziarenko piasku nie pozostaje po moim czyszczeniu.Żeby doprowadzić go do tego stanu płucze w butelce tzw.shake i używam do tego rozpuszczalnika nitro,później wrzącej wody i proszku do prania.

 

Finish Line Teflon Plus - dobry na suche warunki bo nie łapie kurzu piasku itd.Oczywiście nie jest idealnie ale w porównaniu do FLCC to niebo,a ziemia.Łatwy do czyszczenia-wrząca woda plus proszek[shake] i łańcuch jak nowy.Nie trzeba używać rozpuszczalników.Na deszczu nie sprawdza się tak dobrze ale stosuje go głównie w lato więc na tą porę roku jest idealny.

 

 

Ja czyszczę łańcuch co średnio 2-3 dni w których robię po 30km.Można czyścić też po 100km czy 200km ale zastanawiam się jak ktoś zmienia biegi bo u mnie po takim jednym dniu jazdy jest znacznie odczuwalne pogorszenie płynności zmiany biegów...

Co do oleju teflonowego do pił łańcuchowych to nic tu nie powiem bo sam przeszukałem tematy na forum po to żeby wybrać pomiędzy nim,a Finish Line Teflon Plus.

Jednak wybiorę chyba FLCC bo butelka 120ml,która mi wystarcza na letni sezon to wydatek ~22zł i mam tą pewność,że będzie to udany zakup,a co do oleju do pił łańcuchowych to czytałem tu różne opinie.No ale nie przekreślam go i może kiedyś sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...