Skocz do zawartości

[amortyzator] Manitou Axel Elite 2004


Rekomendowane odpowiedzi

axel0wi.jpg

 

Skok: 80/100 mm (regulowany wewnętrznie)

Ściskanie: Sprężyna

Tłumienie: FluidFlow

Regulacje: Skoku, tłumienia, napr. wstępnego

 

Amortyzator jest wyjątkowo miękki, nie nadaje się dla bikera o wadze większej niż ~70kg. Po zamontowaniu do roweru zauważyłem że coś dziwnie "strzela" w tłumiku podczas powrotu. Jednak po przejechaniu ~100 km przestało. Wybiera świetnie każde nierówności, nawet te najmniejsze. Jest dość sztywny, jednak leciutko się rozgina pod wpływem hamulca (v-brake). Regulacja tłumienia działa wyśmienicie - na największym tłumieniu amortyzator powraca bardzo wolno, a na najmniejszym tłumienia prawie nie ma.

 

Polecam :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Co do amorka. Zrobiłem na nim 1200km. Miękki jest w sam raz, bo ważę 55kg. Sztywny, nie czują miękkości wogle. Wybiera, hmm, prawie wszystko, jeżeli jest np. jest wiele małych nierówności po koleji i nie zdąży powrócić, to wtedy nie wybierze, ale tak to jest bardzo dobrze i podczas normalnej jazdy się tego nie czuje. Naprężenie wstępne działa jak trzeba, dając na max +, jadąc po szosie i nie opierają się zbytno o kierę(siedząć po prostu na siodle)mamy coś jak LockOut, bo wogle nie pracuje. Za to na Max -, już buja, ale i wybiera tak, że bruku się nie czuje. Jest także tłumienie powrotu. Też działa bardzo dobrze, jak damy minimalne tłumienie, to powraca dość szybko, jak maxymalne, to dość wolno. Ustawiam je w zależności od stylu jazdy. Jak chcę pojechąc AXC, to daje MIN, jak pobujać się na dużych, ale zazwyczaj pojedyńczych dziurach, to MAX. Kupiony za 400PLN na allegro. Działa wszytsko, jest tylko trochę obdarty z lakieru, ale mi to ne przeszkadza i nawet teraz nikt tego nie zobaczy, jak się nie przyjrzy. Po prostu, ślady normalnej jazdy. Dodam jeszcze że amorek bezobsługowy, golenie zawsze są wilgotne, bop jest to kąpiel olejowa i nie trzeba dawać"kropelki w uszczelki, żeby pracował" jak to w Suntourach bywa :twisted:

Ogólnie polecam, za tą cenę to najlepszy wybór. Obecnie na allegro, można mieć nówki po ok. 550PLN, lub dobre używki(takie jak ta moja), za 400PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to teraz pytanie za stoo punktow.... przy mojej wadze w okolicach 72 (max 75) kg axel sobie poradzi czy nie ??? bo na razie wszyscy go sobie chwala - ale wszyscy z waga w oklicach 60kg.......

 

Ja mam Axel Comp i waze 70kg i powiem ze jest akurat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

taaaa 8)

ja teraz tez mam axel'a :wink:

pierwszy wypad dzisiaj - prosto z serwisu - i faktycznie dziala jak w bajce... tylko ze jest za miekki jak dla mnie :? jutro cos z tym trzeba bedzie zrobic :idea:

pytanie: jaka jest roznica miedzy axel'em comp a super'em :?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne - nieco rozjasnia 8)

a wiecie moze jak dziala fluid flow :?: :idea: albo cos wiecej o konstrukcji axel'a :?: (comp w zupelnosci wystarczy)

 

[ Dodano: 2005-09-01, 09:11 ]

MIC a tak zapytam - jak tobie ten amor pracuje ?? wykorzystujesz jego caly skok juz przy jezdzie "rekreacyjnej" czy dopiero jak mu dopier&^%ić :?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

powiedzcie mi czy w Axel'ach to norma, ze na gornych goleniach pozostaje olej ? no i jak to jest z blokada skoku.. w Suntour'ku jak wlaczylem blokade to amor sie nie uginal nawet na 1 mm (sztywniach totalny), a w Axel'u jest male ugiecie ale jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tez na pocztku walil olejem a teraz sa nieznaczne jego ilosci. Mozna go wyczuc tylko dotykajac palcem no i widac ze kurz sie przykleja do goleni.

 

a jak z blokada skoku - to nie wiem - mam comp'a

Ja tez mam comp`a ale blokade mam :roll:

Blokada dziala bez zarzutu a to minimalne ugiecie prawie nie widoczne wydaje mi sie ze jest po to by jednak amortyzowac te male nierownoci ale jest to moze jakies 2 mm skoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to minimalne ugiecie prawie nie widoczne wydaje mi sie ze jest po to by jednak amortyzowac te male nierownoci ale jest to moze jakies 2 mm skoku

 

 

tez tak pomyslalem, tylko dla mnie to bylo dziwne, bylem przyzwyczajony do zupelnej blokady, ale jak tak ma byc to mi to w sumie nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piterpak, wlasnie przed chwila czytalem Twoj watek

 

[ Dodano: 2005-09-26, 13:01 ]

w sobote zrobilem na tym amorze pierwsza trase - ponad 80 km, nie korzystalem z blokady, wczoraj sobie ja wlaczylem i blokada blokuje amor calkowicie (wczesniej jak napisalem po zablokowaniu amor mial malutki skok).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

jako że od niedawna użytkuję rower z amorem chciałem się dowiedzieć jakichś szczegółów na temat Manitou Axel Comp z Air Asist? czy jakoś tak :grin: Chodzi mi głównie o to jak go doregulować (ważę 65 kilo i wydaje mi się za twardo zestrojony), czy trzeba smarować golenie i ewentualnie jak go czyścić..bo kurz oblepił go niemiłosiernie. (zwłaszcza golenie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...