Skocz do zawartości

[vademecum] postawa na rowerze


lukas_t1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! Jeżdżę głównie na rowerze szosowym, ale mam również górski, czy nie uważacie, że rama 18" jest za mała jak na mój wzrost - 185 cm ? Rozmawiałem z kilkoma osobami o tym i uważają, że nie jest źle no ale ja cały czas jestem przekonany, że powinienem mieć taką 19,5".. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest za mała moim zdaniem. Ogólnie jakoś panuje tendencja do kupowania sobie za małych ram (nawet tych wyścigowych) albo żeby zaoszczędzi parę gram, albo z niewiedzy i obawy przed kupnem za dużej. Mam 183 cm i ramę 19, jest w sam raz. Chociaż to też zależy od zastosowania, gustów i całej budowy ciała, nie tylko wzrostu :) Skoro tobie nie pasuje- widocznie jest za mała.

 

edit. Zależy też od producenta, rama ramie nie równa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oo nigdy nie widziałem takiego kalkulatora, wielkie dzięki :) Jutro coś popatrze, bo dziś czasu nie mam :)

 

Kolego, mam ramę Krossa Level A6 z 2010r. Jak ją kupowałem, było ok, ale jeszcze rosnę i to dość szybko, wtedy miałem zaledwie 170 cm wzrostu.. No niestety, ale w ramach Krossa nie ma 19" a stwierdziłem, że 20" będzie za duża. Teraz żałuje no ale cóż.. Dzięki ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicz "siebie" w kalkulatorku, zobacz jaką według niego powinieneś mieć długość mostka, wysokość siodełka itd... Może, wymieniając np. mostek i sztyce, czy nawet cofając lekko siodło do tyłu, uzyskasz bardziej komfortową pozycję przy takim samym rozmiarze ramy.

Może nie jest to w pełni obiektywne i dające najlepsze wyniki (każdy jest inny jak wiadomo, a kalkulatorem liczy sobie po swojemu) narzędzie, ale niedawno tak z ciekawości użyłem go i wyniki uzyskane z niego, praktycznie pokrywały się z tym jak miałem ustawione siodło i mostek u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Widzę, że sporo osób pisze o bólu pleców, szczególnie dolnej ich części. Mi się zdaje, że w większości przypadków chodzi jednak o zwyczajnie słabe mięśnie krzyża - brzuch i plecy to dziś najbardziej zaniedbywane partie mięśni, coraz więcej jest osób, które myślą, że sama jazda na rowerze wystarczy. Regularne ćwiczenia korpusu powinny załatwić sprawę, teraz w tym temacie sporo się mówi, odsyłam do przykładowego arykułu;

http://bieganie.pl/?cat=2&id=1457&show=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się chciałem dopytać czy za mało wysunięta szyca siodła (siodło niżej niż niż być powinno) powoduje nadmierne obciążenie kolan czy nie? Jakie inne ewentualne skutki uboczne może zrobić?

Moje pytanie stąd że mam wrażenie że moje nogi "za mało się prostują" w momencie pedałowania. Ale jeśli tylko ustawię siodło wyżej (nawet 0,5cm) to od razu pojawia się ból w krzyżu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, wiadomo, jeśli jest za nisko, nogi nie pracują właściwie i większe obciążenie na staw kolanowy idzie, złoty środek na mtb to nogi na pedałach postawić mniej więcej w środku stopy i swobodnie zakręcić do tyłu, wtedy powinno być ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:icon_question: :icon_question: :icon_question:

 

Choc dzisiaj przestalo mnie bolec po 4 wyjazdach z podwyzszonym siodlem (pewnie sie miesnie krzyża przyzwyczaily do nowej pozycji) to ciagle jestem ciekawy jaki wplyw ma zbyt niskie siodlo na nasze stawy, mesnie, itd... Moze Ktos jeszcze sie wypowie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że sporo osób pisze o bólu pleców, szczególnie dolnej ich części. Mi się zdaje, że w większości przypadków chodzi jednak o zwyczajnie słabe mięśnie krzyża - brzuch i plecy to dziś najbardziej zaniedbywane partie mięśni, coraz więcej jest osób, które myślą, że sama jazda na rowerze wystarczy. Regularne ćwiczenia korpusu powinny załatwić sprawę,(...)

Zgadzam się, w większości przypadków optymalna pozycja na rowerze, mięśnie brzucha i grzbietu w dobrej kondycji dają brak bóli kręgosłupa części lędźwiowej, oczywiście, jeśli nie ma już w nim zmian i kiedy obciążenie nie jest nadmierne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Zastanawiam sie czy wysokosc siodelka w moim rowerze jest prawidlowa. Trzymajac noge na pedale noga jest niemal w pelni wyprostowana, pedalujac trzymajac noge na palcach noga pozostaje w lekkim ugieciu. Czy podczas pedalowania powinno byc to ugiecie? Mam wrazenie ze przy bardziej wyczerpujacych wycieczkach moga mnie bolec kolana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zastanawiam sie czy wysokosc siodelka w moim rowerze jest prawidlowa. Trzymajac noge na pedale noga jest niemal w pelni wyprostowana, pedalujac trzymajac noge na palcach noga pozostaje w lekkim ugieciu. Czy podczas pedalowania powinno byc to ugiecie? Mam wrazenie ze przy bardziej wyczerpujacych wycieczkach moga mnie bolec kolana.

Kiedy siedzisz na siodle, a jeden z pedałów masz w najniższej pozycji to stopa oparta na nim powinna być lekko wspięta, a kolano tej nogi oczywiście powinno być nieznacznie ugięte, biodra nie powinny być przechylone w żaden z boków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy siedzisz na siodle, a jeden z pedałów masz w najniższej pozycji to stopa oparta na nim powinna być lekko wspięta, a kolano tej nogi oczywiście powinno być nieznacznie ugięte, biodra nie powinny być przechylone w żaden z boków.

 

IMO ustaw siodelko jak najwyzej i schodz z nim w dol az znajdziesz ten punkt kiedy siedzisz wygodnie i nie ruszasz biodrami - mi tak bylo latwiej dopasowac niz od dolu i podnosic co chwile.

 

No i zamiast dopasowywac do kosci srodstopia/palcow - ustaw tak, zeby stawiajac piete na pedale miec wyprostowana stope (korba rownolegle do sztycy a nie na "godzinie 6", dopasowujesz do najdalej wysunietego punktu od siodelka a nie do najnizszego!!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

-za nisko kiera

-za daleko kiera (za długi mostek lub nieodpowiednie gięcie barana)

 

możesz pobawić się ustawiniem siodła (daj do tyłu z 5mm), ale to na 99% nie pomoże (niestety)

 

 

jak masz klasyczny mostek to daj go w górę, jak aheda to przekręć go tak żeby "patrzył w górę"

 

-za nisko kiera

-za daleko kiera (za długi mostek lub nieodpowiednie gięcie barana)

 

możesz pobawić się ustawiniem siodła (daj do tyłu z 5mm), ale to na 99% nie pomoże (niestety)

 

 

jak masz klasyczny mostek to daj go w górę, jak aheda to przekręć go tak żeby "patrzył w górę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

A ja się chciałem dopytać czy za mało wysunięta szyca siodła (siodło niżej niż niż być powinno) powoduje nadmierne obciążenie kolan czy nie? Jakie inne ewentualne skutki uboczne może zrobić?

Moje pytanie stąd że mam wrażenie że moje nogi "za mało się prostują" w momencie pedałowania. Ale jeśli tylko ustawię siodło wyżej (nawet 0,5cm) to od razu pojawia się ból w krzyżu...

 

W tym przypadku istotnym dla kolan niebezpieczeństwem jest zła praca stawu kolanowego w czasie pedałowania, czyli wykonywane są nadmierne ruchy boczne w czasie nacisku na pedały. Staw kolanowy nie jest przystosowany do ruchu w dwóch płaszczyznach. W skrócie - można sobie rozwalić stawy.

Jadąc na rowerze sprawdź czy Twoje kolana w czasie naciskania rozjeżdżają się na boki (nawet nieznacznie). Jest to efekt złego ustawienia wysokości siodełka, co dodatkowo powoduje niekorzystną pracę stawu biodrowego. Jeśli nie wyrobiłeś sobie już nawyku "rozjazdu" kolan zmiana wysokości powinna wyeliminować wszystkie bóle, jeśli ból się pojawia trzeba popracować nad kontrolą nóg, bo nadal z nawyku możemy źle pedałować.

Mnie nauczono w bardzo prosty sposób "regulować" ustawienia roweru w tym i wysokość siodełka. Siodło powinno być ok. 4 cm niżej niż kolec biodrowy, odległość szczytu siodła od kierownicy powinna być równa długości naszego przedramienia (od czubka palca środkowego do łokcia), kierownica na tej samej wysokości co siodło. Ponieważ każdy z nas inny to po wejściu na rower sprawdzamy czy przy ustawieniu stóp na tej samej wysokości kolano nie wyjeżdża nam przed kostkę (sprawdzamy na nodze bardziej wysuniętej do przodu) i czy po wyprostowaniu nogi i wciśnięciu piety maksymalnie w dół mamy jeszcze luz czy noga jest napięta (oczywiście mówię tu o znacznym luzie, noga nie powinna być maksymalnie wyprostowana tzw. przeprost).

Żebyście mnie zaraz nie zjedli - są to podstawowe ustawienia roweru, które i tak reguluje się indywidualnie. Ja wsiadając na obcy rower w ciemno zaczynam od tej procedury, później to tylko delikatna korekta tych ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to może mi coś doradzicie :)

 

ból powyżej łopatek się pojawił u mnie ostatnio, mostek ustawiony na -, siodełko wysunięte w tył, jaka może być przyczyna?

 

 

Najczęstszą przyczyną bólu mięśni pleców jest zbyt wyciągnięta pozycja spowodowana zbyt dużą odległością pomiędzy siodłem a kierownicą. Powoduje to ciągłe napięcie mięśni właśnie grzbietu, karku i ramion.

Pierwsze co mi przychodzi do głowy to sprawdzenie tej odległości, serio metoda przedramienia działa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...