Skocz do zawartości

Mania lekkości


Żbik

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wpadł mi do głowy bardzo nietypowy sposób na zmniejszanie wagi rowerów. Chodzi mi o ramę. Weźmy na początek balony. Któż z nas w dzieciństwie nie bawił się balonikiem ? Mamy dwa balony, jeden nadmuchany drugi nie. puszczając dwa balony z takiej samej wysokości ten nienadmuchany spadnie szybciej. Proponuje umieścić w balonie powietrze pompując go zwykłą pompką do roweru, i umieścić go na gramnicy i porównać wagę dwóch balonów. Inna sprawa to puszki aluminiowe od piwa. Jeżeli weźmiemy pustą niezgniecioną puszkę w rękę wagi nie odczujemy. Jeżeli tą puszkę potraktujemy z buta i weźmiemy do ręki zgniecioną wage już odczujemy.

I być może teraz się zaczniecie śmiać. Ale gdyby tak w ramach rowerowych umieszczać powietrze ??? Wiadomo że owe jest. Ale chodzi mi o sporą ilość powietrza, wpompowując go np kompresorem. Jak myślicie dało by to radę ?

 

Przecież napompowanie powietrzem tylko zwiększy wagę, przecież powietrze też waży, jakieś abolutnie małe wartości osiąga ale waży. Wagę zmniejszyłoby napompowanie np. helem który jest lżejszy od powietrza to waga względna roweru zmienijszyłaby się o jakiś gram.

Wtłaczanie powietrza to trochę żenujący pomysł...

 

A z puszką... Pomyślałeś że kiedy jest niezgnieciona to waga rozkłada się na większą powierzchnię i dlatego trzymając ją w dłoni czujesz teoretycznie mniejszy ciężar, a gdy ją zgnieciesz zajmuje mniejszą powierzchnię i jej waga jest bardziej odczuwalna na dłoni, co jednak nie sprawia że jest większa. Jest identyczna.

 

Balon - napompowany balon waży też dokładnie tyle samo co sflaczały. Róznice na wadze może wywolać ruch powietrza który oddziaływuje na napompowany balon w dużo więskzym stopniu niż na sflaczały. Tutaj też w grę wchodzi powierzchnia.

 

Napompowane powietrzem balony same się nie unoszą. To już powinien być wystarczający dowó że wtłaczanie powietrza nie zmniejsza masy.

 

Producenci nie bawią się w wtłączanie gazu lżjeszego od powietrza celem odchudzenia bo wymagałoby to sworzenia 100% szczelnej konstrukcji ramy czyli wspawania dodatkowych płytek izolujących bo w przeciwnym razie gdy wyjniesz siodełki już z gazu zostają opary, poza tym na dole ramy przy korbie jest otworek któy odprowadza wodę z suportu. Uszczelnienie konstrukcji ramy to wydatek wagowy nie wspólmierny do zysków napełniania jej nawet najlezejszym gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balon - napompowany balon waży też dokładnie tyle samo co sflaczały
No, w balonie jest odrobinę wyższe ciśnienie, więc ujmując to fizycznie, waga jest oczywiście wyższa, praktycznie - o 0,005g :)?

 

fx57 - jeszcze z tego tematu - jeżdżąc na nienapompowanych dętkach mtb oszczędzasz coś rzędu 30g względem solidnego napompowania :D Myśłe, że warto. Jeśli jesteś absolutnym maniakiem masy, możesz dodatkowo na czas zawodów wyjąć kuleczki/łożyska z piast, zysk na funkcjonalności i wadze roweru będzie podobny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż to można sprawdzić też wymontowywując całe koło z roweru spuścić powietrze zważyć, napompować, po czym ponownie zważyć. hehehe szkoda że nie mam wagi bo już bym to sprawdził :)

(...)

Ważyłem ostatnio oponę z i bez powietrza (Ralph 2.25'' nabity do 4 atm) - jeśli dobrze pamiętam to różnica w wadze wynosiła ~7.5g .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uchmanek: ile byś nie napompował i ile byś nie zwiększył objętości to i tak masy nie zmniejszysz, a to że rower zaczął by pływać nie oznacza że jest lżejszy. Co najwyżej zmniejszyła by się jego średnia gęstość, co oznacza ze dm sześcienny roweru byłby lżejszy, ale tych decymetrów byłoby więcej, więc wyszło by na to samo+ waga powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie już z góry cała filozfoai jest trochę bez sensu bo jak wyrzucajać cośmożna rzyczynić siędo spdaku masy :)

Sprężone powietrze faktycznie waży wiec ileby tego nie dmuchać to będzie ważyć coraz więcej.

 

Hel w ramie nie przyczyni siędos padku masy, bo sprężony hel bedzie cięższy od niesprężonego powietrza, bo ilość cząsteczek powietrza na jednostkępowierzchni będzie mniejsza. Nawet biorac pod uwagę że cząsteczka powietrza jest cięższa od cz. helu to jest ich wystarczająco mniej by tą róznice zniwelować a nawet przechylić szalę wagi na stronę helu.

 

Więc pomysł z nasycaniem róznymi gazami jest zdziebka bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Mod Team

http://weightweenies.starbike.com/forum/vi...pic.php?t=46885

Jak to mawia Iwan OSTRO ;)

 

Korby Mythic w sprzedaży biggrin.gif

http://www.b-t-p.de/B-T-P_Team/b-t-p_team1.html 485E 282g :] Pedały w większości rowerów więcej ważą tongue.gif

http://www.mythiccarbon.com/Pedaliers.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

a wiecie moze jakby odchudzic troche tego mojego sruta? moj rower to delta wagant. jest bez zadnych modyfikacji. jedyne co tam zrobilem to zdjalem dzwonek zalozylem rogi i licznik. mam w planie wyjac cala elektryke i zamnontowac lampki na baterie.

post-123378-1260704696,06_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, no cóż każdy kiedyś dorasta do tego ,że chce mieć lżejszy rower. Tak się i ze mną dzieje.

Miałem zmienić tylko ramę , ale oparło się to sztycę pod siodło Syntace P6 , samo siodło też nowe TUNE Marathon, potem jeszcze nowe korby od Aerozine 735 gram z blatami...potem jeszcze same śrubki od widełek hamulców na tytanowe się zmieniły ...

Ze starego przeniosłem całą kierę Syntace VRO BAR Carbon - 119gr. mostek też Syntace F99 z tytanowymi śrubami do zakręcania go.

W sumie wedle wymiarów jakie podają producenci rower powinien ważyć koło 9,6 kg , waży 10,2 czemu nie wiem...

 

Czekam jeszcze na nowe oponki Maxxis Flywight 285 gr sztuka...i znów tu spadnie dobre 340gr. do tego pójdzie dętka Continetal Supersonic 200g dwie sztuki tyle ,że one zawsze są z zaworem presta a tego nie lubię. No ale cóż nie ma co wybrzydzać.

 

Teraz kompletny rower jest w zakładce GARAŻ , Trek 8500 można go zobaczyć jeszcze z nie zmienionym siodłem i oponami z dętkani. Sumie mam teraz oponki Schwalbe Racing Ralph 2,1 i są bardzo w porządku przejechałem na nich 4 maratowny i moje rowerowe przejażdżki - razem 2000 km. bez flaka ...

 

Jak się zachowa Maxxis nie wiem ,ale to ponoć jest dość delikatna oponka...

 

Na moim rowerze tylko ja się poruszam wiec warto to robić właśnie dla siebie i o to zawsze dbać.

 

Polceam jako dobre nie groźne hobby dla każdego tyle tylko ,że to zawsze nieco kasy bedzie Was kosztowało ,ale czego się nie robi dla pozytywnego zakręcenia głowy i zazdrosnego spojrzenia kolegów ?

 

No to w drogę i dobrej trasy życzę,

 

Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...