Skocz do zawartości

[Napęd] Wymiana 1x10 na 1x12


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym wymienić swój aktualny napęd 1x10 (przy zakupie był 2x10, ale zostało to zmienione na przednią zębatkę "narrow wide")  na 1x12 

I teraz nasuwa się pytanie czy przy tylnej osi QR 135mm jest możliwość wsadzenie kasety 1x12 

Wiem że to się wiąże z wymianą kilku podzespołów takich jak, przerzutka, manetka, łańcuch i bębenek piasty w micro spline, mam nadziej że niczego nie pominąłem. 

Ale sam fakt czy os 135mm pozwala na zmianę napędu już sprawia delikaty kłopot, nie wiem czy można to samodzielnie zmierzyć lub zrobić coś podobnego?

Przejrzałem kilka stron, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, więc z góry wybaczcie jeśli nie zauważyłem.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie planujesz zakładania kaset z najmniejszą zębatką 10 lub 9, to bębenka nie trzeba zmieniać.
No chyba że planujesz kupić jakąś specyficzną pod microspline lub XD lub jeszcze inny system.

Edytowane przez zekker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki Panowie 

ZEKKER - Planuje zmienić też koła z możliwością “tubeless ready” i lepszą piastą, a na niektórych stronach są na moją ośkę, ale w systemie micro spline, więc napęd 1x12 stąd mój post. A rozglądam się też za kołami z piastą od DT, bo widziałem że oni mają możliwość redukcji z innej rozmiarówki właśnie na moje 135mm, więc zawsze to też możliwość pozostawiania kompletu w razie wymiany ramy na troszku nowsza. 
 

a może macie też jakieś sklepy godne polecenia, gdzie znajdę jakieś ciekawe koła w miarę normalnych cenach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli  kupisz koła pod oś w starym standardzie 135 (142) to nie użyjesz ich w nowszej ramie, która wymaga kół boost 148mm. Ew. druciarskie adaptery konwertujące do boost nie zmieniają linii łańcucha kasety i napęd działa miernie. Tak więc jeśli zamierzasz zmieniać ramę to odłóż sobie tą kasę która dzisiaj chciałbyś wpompować w koła bez przyszłości i kup docelowe do nowej ramy.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde w takim razie moje błędne doinformowanie. Ramy zmieniać nie będę przez parę dobrych lat z pewnością, później się okaże, może typu gravel coś wleci, ale to przyszłość więc nie robi mi to różnicy na ten moment. Ale skoro tak piszesz to przy okazji zapytam jak to się ma z takim adapterem, 

 

 

https://www.rowertour.com/p/177456/adapter-piasty-tylnej-dt-swiss-180-240s-350-na-5x135mm-qr?gad_source=1&gbraid=0AAAAADbda6DMueyXp1IN-BW-1AfFzpTuS&gclid=EAIaIQobChMInaPtv8DuhQMVahiiAx25BgLaEAQYAiABEgKZBPD_BwE

 

celuję w piastę 350 od dt, więc jak to jest że ona mi konwertuje na moją starą os 135mm mogę skonwertować wtedy os 12/142 bez tego „boost” o którym wspomniałeś wyżej, czy może jakieś inne zastosowanie ma ten adapter ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okey, czyli dla pewności jeśli nie znalazłbym gotowych kol na 135 mm to mogę użyć tego adaptera do 12x142 tylko i wyłącznie, czy jest jeszcze jakaś oś która mógłbym zakupić mając taki adapter ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...