Skocz do zawartości

[Piasta] Nie mogę kręcić pedałami


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, dałem koło do serwisu do przeplecenia i korzystając z okazji założenia nowej piasty.

Zapleciona została piasta na tych samych sprzychach bo mowili ze super dobrał mi się rozmiar więc wyszło korzystnie finansowo.

Problem polega na tym. Założyłem nowo zaplecione koło i po dokręceniu śruby mocującej koło nie mogę zakręcic pedałami ani w przod ani w tył. Nie da się po prostu jechać rowerem, da się jedynie go pchać. 

Zaprowadziłem go więc do serwisu (byłem 5min przed zamknięciem )  i na szybko mi powiedzieli że piasta jest za krótka bo powinienem miec 148mm a mam 142mm.

Co w takiej sytuacji mogę zrobić? Trzeba od nowa zaplatać koło z inną piastą czy da się coś wykombinować? Zmienić śrubę mocującą koło ? Jak ktoś ma jakiś pomysł to proszę o odpowiedź

 

Rower polygon tambora g4 

Piasta tylna koozer xm490pro 142x12 / TA [THRU] / HG / 6B - ta ktora jest nowa zalozona 

Tak a propo to na stronie sklepu w opisie jest że piasta ma 142x12 ta oryginalna co była zakładana, a jednak taki sam rodzaj mi nie pasuje do roweru.

: alloy disc brake 12x142mm 32h 6b for sprocket  A to jest piasta ktora była kiedyś w tym kole 

Edytowane przez mkdc98
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sprawdzić i mieć pewność 100% jaka dł montażowa piasty jest do twojej ramy. Nie bazuj na opinii sklepu/serwisu tylko znajdź jakąś dokumentację posiadanego roweru (ten sam model i rocznik). Możliwe też, że piasta uległa uszkodzeniu (sprasowana oś), coś z niej zginęło (tulejka dystansowa bębenka) albo coś jest niepoprawnie poskładane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dokumosa napisał:

Musisz sprawdzić i mieć pewność 100% jaka dł montażowa piasty jest do twojej ramy. Nie bazuj na opinii sklepu/serwisu tylko znajdź jakąś dokumentację posiadanego roweru (ten sam model i rocznik). Możliwe też, że piasta uległa uszkodzeniu (sprasowana oś), coś z niej zginęło (tulejka dystansowa bębenka) albo coś jest niepoprawnie poskładane.

ogolnie jest wszystko okej, ladnie ona wyglada. 

45 minut temu, marcin_ostrów napisał:

Nie no , do polygona to 142. A pokaż no fotę koła od strony kasety. Domyślne pytanie: gdzie jest end cap :D , bo to mi wygląda na dociśnięcie ramy do bębenka.

juz pokazuje 

image.thumb.jpeg.afbeec6cf8cfcff2c1626ea10cc6740f.jpegimage.thumb.jpeg.da370b2e3c18fc83aafb301087b2a640.jpeg

 

i jeszcze jedna fotka image.thumb.jpeg.da958bc335818de0d90c2d0cc26fd784.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche sam się bawiłem i jest coś takiego jeszcze, że gdy nie dokręcam koła tylko jest zakręcone tak na 10% tylko zeby trzymało się to mogę kręcic pedałami normalnie lecz koło samo dosyć szybko wyhamowuje. A jak dokręce śrubę czy tam ośkę  do końca tak jak powinno być to nagle mam blokade 

Więc mam nadzieje ze problem lezy gdzie indziej bo nie chce mi sie kolejny raz umawiac na serwis zeby przeplesc piaste na starą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowery coraz droższe, a brakoróbstwo kwitnie. Mi sprzedali nowy rower z kompletnie wadliwie zmontowanym łożyskiem, kulki poza bieżnią, poza konusem:

IMG_20231105_170246.jpg.022f7663decef3008d2d5b24fa5b0e13.jpg

Problem bardzo podobny, zorientowałem się że koło ciężko się obraca. Naprawiłem sam bo to dla mnie przysłowiowa "bułka z masłem", ale @mkdc98 ty szamoczesz się nie rozumiejąc problemu.

To nowa kompletna piasta (z łożyskami)? Jakie to łożyska? Kto to montował? Gdzie gwarancja?  Kto przykręcił kasetę? To lista winowajców. Ja wróciłbym koło do serwisu z reklamacją.  Wyjmij koło i sprawdź czy łożyska obracają się lekko i bez luzów (palcami!!!), potem ściśnij jakąś śrubą albo osią +podkładki i sprawdź kiedy stanie. Żądaj gwarancji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piasta jest dosyc popularna i nie powinno z nią byc problemów. Kupiona gotowa do przeplecenia, ma dziesiatki tysiecy sprzedanych jest to koozer xm490pro 

koło dałem do przeplecenia w jednym z lepszych warszawskich serwisow bo mieszkam obok i sie umowilem 2 tyg wczesniej 

wiec raczej chlopaki wiedzieli co robić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauwazylem pewien problem

Zalozylem jeszcze raz to koło i gdy zakręce kołem to pedały tez zaczynaja mi się kręcić, gdy puszczam to w ciągu sekundy koło samo hamuje wraz z pedałami 

i im mocniej dokręcę tym ciężej to działa, jak tylko wloze oske bez przykrecania to łatwiej sie kręci pedałami ale nadal kolo hamuje w ciagu 1-2 sekund 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

oraz gdy mocno dokręciłem to tarcza hamulcowa zdarła mi lakier z ramy (3 fotka na gorze ktora wrzocilem)

bo dotykała do ramy po normalnym dokręceniu

Jeszcze jedna rzecz wyczaiłem ale to juz ostatnia chyba

Gdy kręcę kołem w przód to slychac jak piasta tyrkocze (tak jak powinno to być podczas kręcenia pedalami w tył) 

A gdy kręcę kołem w tył to pedały zaczynają się kręcić. A powinno to byc chyba na odwrot co nie?

 

Edytowane przez mkdc98
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sobie serwis wybrałeś :(, współczuję. Jak można zapleść koło na nowej piaście, zmontować kasetę i nie sprawdzić że wszystko działa?  Ale widać można, teraz nic nie dziwi :)

Zaprowadź cały rower do tego serwisu i niech myślą, ale patrz im na ręce! 

ps.

Z tym kręceniem to pomyliłeś, jest dobrze.

Edytowane przez Turysta05
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.04.2024 o 12:33, Turysta05 napisał:

Ale sobie serwis wybrałeś :(, współczuję. Jak można zapleść koło na nowej piaście, zmontować kasetę i nie sprawdzić że wszystko działa?  Ale widać można, teraz nic nie dziwi :)

Zaprowadź cały rower do tego serwisu i niech myślą, ale patrz im na ręce! 

ps.

Z tym kręceniem to pomyliłeś, jest dobrze.

wlasnie z kreceniem niekonmiecznie bo wczesniej moglem podniesc rower i zakrecic tylnym kolem w tył i sie luzno krecilo, a teraz od razu pedaly sie kreca. A w przod jak krece to od razu slychac piastę, a wczesniej na starej bylo slychac dopiero po przestaniu pedałowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...