Skocz do zawartości

[mtb 3,5-4 tyś] rower dla rosnącego nastolatka 27,5 vs 29


Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuje roweru dla syna. Miesiąc temu skończył 12 lat, wzrost 151 cm. Aktualnie jeździ ( 3 sezony) na Giant ATX w rozmiarze XXS (13,5”) rozmiarowo jest jeszcze ok, ale ze względu na osprzęt (turney) wymagał by jakichś inwestycji, stąd pomysł żeby skupić się już na kolejnym modelu. Rower chce kupić teraz licząc na atrakcyjniejsze ceny niż na wiosnę.

 

Założenia to hydraulika, napęd 1x i powietrzny amorek. Prawdę powiedziawszy myślałem ze w tym budżecie i nowym rowerze skazani jesteśmy na sprężynę, ale miło się rozczarowałem. 

 

Największy dylemat mam z rozmiarem, biadać pod uwagę że do wiosny coś tam urośnie to łapie się już prawie w widełki S ( około 15 cali) dorosłych rowerów. Byłem przekonany że będzie to na kole 27,5. Do czasu aż trafiłem na Meridę Big.Nine. Tu rozmiar S ma koło 29. Długo zajęło mi przekonywanie go ze koło 27,5 nie jest gorsze, ale nie chce kupić zbyt dużego roweru ( choć koledze o takim wzrośnie rodzice kupili Cube Aim w rozmiarze L i podobno jest ok ;)).

 

Z moich typów które są do kupienia w atrakcyjnej cenie jest

 

Orbis Onna 20 w rozmiarze S i kole 27,5

 

https://www.orbea.com/pl-pl/rowery/mtb/onna/cat/onna-20-2023

 

Oraz Merida Big.Nine 200 rozmiar S

 

https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/3040/bignine-200

 

Merida bardzo mi się spodobała, ma chyba bardziej przyjazną geometrię (nie typową XC) waga też w miarę atrakcyjna bo poniżej 13kg i z tego co piszą obręcze nadają się pod tubeless.

Tylko czy to na pewno dobry wybór jeżeli chodzi o rozmiar przy tym wzroście? Zdaje sobie sprawę, że najlepiej jak by przyszły przejeździł przyszły sezon na tym co ma chyba że wystrzeli przez zimę z 10 cm ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29" raczej bym zostawił.  Mniejsze koła są o wiele sprytniejsze, lepsze do agresywnej jazdy i skoków dwunastolatka, no chyba, że chłopak woli się spokojnie toczyć na dystans.  Zwróć uwagę na przekrok - w Meridzie dwa centy wyżej niż w Onna. 

Moi panowie będą się na wiosnę przesiadać na większe rozmiary ale teraz przy 1,6m starszy jeździ na ramie 17,5" a młodszy 146cm na 15" - koła 26" a rowery Gary Fisher - dosyć długie w toptjubie.  Nie rzucałbym ich jednak na 29, starszy spróbował najnera kumpeli i mu nie leżał bo "mulił i nie skręcał".  

A jeśli ktoś z półtora metra cięty odnajduje się na 29erze w rozmiarze Large to chciałbym zobaczyć jego sylwetkę oraz przekrok, który obstawiam na jakieś 75cm.  Niech się Twój młody przymierzy jeśli macie możliwość - to Wam powie więcej niż najmądrzejsze wywody ludzi z foruma o innej gibkości, proporcjach ciała, przyzwyczajeniach... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kazafaza dzięki,

Cytat

Zwróć uwagę na przekrok - w Meridzie dwa centy wyżej niż w Onna

Tu akurat chyba na odwrót pomimo większych kół, jeżeli dobrze patrzę w tabelki to Merida ma dla S 679mm, a Onna dla S 705mm.

Też byłem przekonany do 27,5 bo jak piszesz są łatwiejsze do ogarnięcia tym bardziej że śmiga po mieście czasami po chodnikach więc zwinniejszy rower lepszy, a drugiej strony presja rówieśników itd. wiem że to głupie ale syna rozumiem i tak szukam złotego środka.

Cytat

Niech się Twój młody przymierzy jeśli macie możliwość - to Wam powie więcej niż najmądrzejsze wywody ludzi z foruma o innej gibkości, proporcjach ciała, przyzwyczajeniach...

Do Meridy przemierzyć  się będzie ciężko, natomiast Onna powinna być w sklepie który mam niedaleko może niekoniecznie dokładnie ta, ale rama ta sama. Może coś nam się rozjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tu akurat chyba na odwrót pomimo większych kół, jeżeli dobrze patrzę w tabelki to Merida ma dla S 679mm, a Onna dla S 705mm.

Fakt, coś przyzezowałem, masz rację!

Rówieśnicy cisną na 29 cali?  Ale się porobiło, u nas cisną na tylne koło, w obojętne jakim rozmiarze.  Koniec końców presja środowiska swoje a frajda z jazdy to drugie.  Środowisko się zmieni szybciej czy później a zwykle lepiej robić co się chce niż co inni chcą żebyśmy robili ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Koniec końców presja środowiska swoje a frajda z jazdy to drugie. 

Oczywista sprawa, syna udało mi się przekonać i przyjął argumenty. Tylko na koniec ta Merida namieszała mi w głowie, do dostania są w tej samej cenie co ORBEA, Merida odrobinę lżejsza, ma normalną korbę wydaje się być lepszym wyborem i ramę też ma trochę mniejszą bo 14,5 i stąd całe zamieszanie ;). Najchętniej bym wziął Meridę na 27,5 i byłby ideał ;). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...