Skocz do zawartości

[Rozmiar ramy] Radon Jealous - jaki rozmiar na 170 cm?


temison

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem dobrzy ludzie. Chyba na żadnym forum nikt nie lubi takich jak ja, co to się rejestrują, aby zadać tylko jedno pytanie (i tyle ich widzieli). Ale może ktoś doceni szczerość 😅 i życzliwie podpowie mi, jaki rozmiar ramy mam wybrać.

Kilka miesięcy temu wyłoniłem się z niebytu rowerowego, zacząłem dowiadywać się, na czym teraz się jeździ, i obecnie rozważam mocno zakup niemieckiego jednośladu pod tytułem Radon Jealous: https://www.bike-discount.de/en/radon-jealous-al-8.0-2 (z innej beczki, to wczoraj przeczytałem na jakimś - chyba amerykańskim - forum, że geometria w Radonach się starzeje, ale nie mam już siły się takimi opiniami przejmować). Nie wiem, jaki rozmiar wybrać. Mam 170 cm wzrostu, noga wewnątrz do crotcha to około 77 cm (więc chyba standardowo - no może minimalnie więcej, niż wynosi średnia dla mojego wzrostu). Z tabelki rozmiarów Radona (która jest w powyższym linku) wynika, że powinienem wybrać ramę w najmniejszym rozmiarze - czyli 16". Lecz kiedy w rozwijanym menu "Choose variant" klikam "Calculate frame size" i korzystam z kalkulatora, podając długość nogi, to w nim z kolei wychodzi, że bliżej mi do ramy w rozmiarze 18" - co jednak kłóci się z danymi w tabelce. A że nie mam zielonego pojęcia... wróć: BLADEGO pojęcia o geometrii rowerów (MTB i wszystkich innych), to jestem całkiem w kropce.

Wiadomo - nie mając pewności, że rozmiar będzie właściwy, nie mogę zdecydować się na zakup (grubsza kasiora jak dla mnie), więc będę bardzo wdzięczny za rady. Może są tutaj na forum jacyś szczęśliwi właściciele Radonów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wow, dzięki bardzo za odpowiedzi. Dupek ze mnie, że wcześniej nic nie napisałem, ale sądziłem, że nikt mi nie odpowie - i dopiero teraz zobaczyłem. To teraz poczekam, aż ceny jeszcze trochę spadną (na to liczę; może się przeliczę, może nie) i spróbuję wyhaczyć 16". No z tabelki w linku ewidentnie wychodzi, że 16", więc to plus potwierdzenie szanownego ahaji chyba już mi wystarczy, by podjąć decyzję :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiesz do czego odnosi się rozmiar ramy wyrażony w calach?

W dużym skrócie mówi nam to tylko o długości rury podsiodłowej gdzie i tak zawsze mamy ok. 20 cm zakresu regulacji na wysokości siodełka. Rozmiar ramy i tabelka producenta to jedynie "drogowskaz" mówiący o tym, w którym kierunku mamy zmierzać u danego producenta, ale tego czy jakikolwiek rower, nawet w idealnym rozmiarze ramy będzie dla Ciebie wygodny, bez przymiarki się nie dowiesz.

Nie powie ci tego żadna tabelka, ani internetowe rady, ponieważ każdy producent robi geometrię ramy po swojemu i każdemu użytkownikowi będzie pasowało co innego, więc powtórzę:

Idź do sklepu i się przymierz do czegokolwiek innego, bo może okazać się, że żaden z modeli i rozmiarów wybranej przez Ciebie marki nie spasuje Ci geometrycznie.

Dobieranie wygodnego roweru na podstawie tabelki i w oparciu o opinie innych jest jak uprawianie "miłości".

Można niby odpalić sobie film na kompie i zrobić swoje, lub zapytać bardziej doświadczonego kolegi "jak to jest", ale chyba się zgodzisz, że nie jest to to samo co doświadczyć "na własnej skórze" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozesz poszukac jakiegos studia fittingowego i poprosic ich o odwzorowanie geometrii z tabelek na ich jigu.

 

Dobieranie roweru z tabelek bez przymiarki jest dobre, pod warunkiem ze wiesz co robisz i masz jakis pkt odniesienia... jesli kkupujesz pierwszy rower tego typu bez wiedzy czego dokladnie szukasz, to odradzam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...