Skocz do zawartości

[Suport] Wymiana suportu w starym rowerze


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Właśnie zaczynam remont starego roweru (18 lat?), mtb na osprzęcie Shimano SiS, napęd 3x6. Chciałbym w nim przeserwisować suport, do wymiany wolnobieg oraz cała korba i łańcuch.
Odkręciłem suport i tam nie ma ''normalnego'' wkładu, tylko oś na wiankach. Z tego co czytałem jest to suport typu angielskiego z wkręcanymi miskami, poglądowo części jak Neco CMK887. Długość osi to 132mm, szer. mufy 68mm, śred. wew. ~ 33mm, więc na 99% jest to BSA, mocowanie na kwadrat, gwint na korby jest w środku osi. Przeczytałem trochę tematów, ale nadal mam wątpliwości:

- czy wymieniać ten suport na gotowy wkład, czy go po prostu przeserwisować, w sensie - czy wkład np. Shimano BB-UN300 jest zauważalnie płynniejszy w jeździe niż ten stary na wiankach?
- skoro długość osi to ~ 132mm, to muszę szukać wkładu o takiej długości?
- korby, które przeglądałem, mają w zaleceniach długość osi suportu 122,5mm - jeśli zamontuje taką korbę na starej osi 132 mm to nic nie będzie przekoszone?
- jeśli zamontuję Shimano BB-UN300 który ma oś 122,5mm z ded. korbą również na 122,5mm, to czy nic nie będzie przekoszone?

Spotkałem się z opinią, żeby szukać wkładu suportu na 127mm z korbą na 122,5mm, ale nie wiem, czy jest ona rzetelna.
Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wymień suport na kompaktowy. Zdecydowanie lepsze i mniej upierdliwe rozwiązanie. Zero serwisu, jak padnie to wymieniasz na nowy

2. Długość osi suportu dobierasz do korb. Jak chcesz zostawić starą korbę to szukaj suportu 132 (lub zbliżonego). Jak planujesz założyć korbę 122,5, to zamontuj suport 122,5

Nie spotkałem się z opinią, żeby dawać dłuższą oś suportu niż zalecana dla korby. Nie wiem, co miało by to usprawnić. Chyba, że rama jest jakaś bardzo nietypowa i przy osi 122,5 zębatki mogłyby trzeć po ramie. Ale w normalnej sytuacji po co psuć linię łańcucha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...