Skocz do zawartości

[smartwatch] Garmin Instinct - zawyża przwyższenia


Pawlos88

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Od mniej więcej 2,5 roku używam Garmina Instincta.

Jeździłem /chodziłem z nim w różnych lokalizacjach, często na  treningach gdzie były inne Garminy i wskazania przewyższeń były zazwyczaj dość podobne na różnych urządzeniach.

Od jakiegoś czasu zauważyłem, na powiedzmy "stałych" trasach treningowych, że zegarek pokazuje dużo wyższe przewyższenia niż zazwyczaj ( czasami prawie 2 x tyle).

Szukając przyczyny, wyczyściłem otwory od barometru zgodnie z zaleceniami, zrobiłem kalibrację wysokościomierza, kompasu i barometru na nowo i wydawało się, że jest ok, ale po 2-3 treningach znowu zaczęły pojawiać się bzdury.

Wyłączyłem barometr, zrobiłem raz jeszcze kalibrację i tak się złożyło, że pojechałem na tydzień na wakacje do Siennej - i tam wskazania przewyższeń wydawały się z grubsza właściwe.

Wróciłem do okolic Poznania i znowu zaczęły się bzdury pojawiać - złapałem zegarek na tym, że jechałem w dół a nabijał przewyższenia...

Obecnie ma ustawiony GPS + Galilleo, dla testu zmieniłem na jeden czy dwa treningi na Glonass, ale było to samo albo i gorzej.

Problem jest tylko z przewyższeniami, dystans się zgadza.

Aktualnie zrobiłem reset do ustawień fabrycznych, jeszcze nie testowałem ale wolę zapytać czy ktoś miał podobne sytuacje i udało się rozwiązać temat.

Garmin jest już niestety po gwarancji - czy są jakieś serwisy ogarniające tego typu sprzęty, najlepiej w okolicach Poznania?

Pozdrawiam,

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poszperałem na forum garmina, znalazłem stary soft i oprogramowanie czujników ale wgranie ich też nie pomogło, aczkolwiek w Instincie trudno jest zrobić taki twardy reset, żeby "nic nie zostało" i może tu jest problem.

Natomiast widziałem posty, że ludzie mieli podobne problemy z przewyższeniami w nowszych wersjach oprogramowania, więc może to jest jakiś trop..

Szczerze mówiąc nie wiem o co chodzi z korektą w Garmin Connect?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

U mnie podobne problemy, Garmin Instinct (pierwsza generacja).

Przez pierwszy rok, może półtora wygląda , że wszystko działa ok, potem barometr zaczyna świrować.

Błędne odczyty ciśnienia, różnica ok. 20 hPa w stosunku do odczytu z lokalną profesjonalną stacją bazową (na lotnisku)

Podczas żeglowania ( w końcu cały czas po płaskim) odczyty wysokości + 200 m / - 200 m

Nalicza pokonywane piętra przy chodzeniu po płaskim

Odczyt wysokości  (np. w górach) prawie nigdy nie jest wiarygodny.

Np. Zjeżdżam na nartach 10 razy z jednej górki i w odczytach jest ona z każdym zjazdem 10 metrów niższa :(

suport Garmin - nie widzą problemu.

Nie pomagają restety, kalibracje, aktualizacje, czyszczenia.

Jest to o tyle słabe, że człowiek chciałby polegać na tym zegarku ale się nie da :(

suport Garmina ogólnie odpisuje "tak ma być, ten model tak ma, to normalne"

W końcu po wielkiej batalii zegarek wymienili na nowy.

Nowy po 1,5 roku ... pojawiają się te same objawy ...

Aktualnie czekam na 3 ! wymianę tego zegarka z Garmin i chyba się poddaje ... lubię te zegarek ale on ma chyba jakąś wadę konstrukcyjną do której producent nie chce się przyznać.

Jestem ciekaw czy z Instinct 2 i nowsze też są tego typu problemy z barometrem/wysokościomierzem po jakimś czasie ... ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój FR245 też nie umie w wysokość, ale on nie ma barometru. Pytałem kiedyś Garmina, dlaczego na Stravie czy po przerobieniu treningu na kurs widzę dużo bardziej zbliżone do rzeczywistości przewyższenia, ale nie potrafili mi wytłumaczyć. Mogę zgłosić propozycję ulepszenia, żeby Garmin skądś indziej pobierał dane. Już widzę jak ta propozycja zostaje uwzględniona. W ogóle ostatnio mam mega problemy z Garminem i funkcja, która mnie trzyma przy tej marce (Live Track) zaczyna szwankować, więc mocno zastanawiam się nad zmianą. Szkoda mi tylko całej historii z GC, ale w sumie to jest do ogarnięcia jedną apką.

Co do barometru, coś w tym jest, bo mama ma jakieś Venu z pomiarem wysokości i czasami potrafi pokonać 99 schodów dziennie, chociaż nie ma opcji, że pokonuje takie przewyższenia.

Edytowane przez Donayo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zdajecie sobie sprawę, że ciśnienie atmosferyczne się zmienia?

Jeżeli np. o 10 włączyliście, złapał fixa, skalibrował ciśnienie, to za 5h w tym samym miejscu może pokazać inną wysokość, bo w tym czasie ciśnienie spadło lub wzrosło.

16 godzin temu, placzus napisał:

Błędne odczyty ciśnienia, różnica ok. 20 hPa w stosunku do odczytu z lokalną profesjonalną stacją bazową (na lotnisku)

Nie ma to znaczenia. Pomiar wysokości z barometru jest pomiarem różnicowym, a nie bezwzględnym.
Liczy się jak dobrze jest mierzona różnica ciśnienia od momentu kalibracji. W krótkim okresie czasu pomiar powinien być bardzo dokładny ale im dłuższy tym większy wpływ ma zmiana ciśnienia atmosferycznego.

Absolutnie każdy wysokościomierz ciśnieniowy wymaga kalibracji.

16 godzin temu, placzus napisał:

Podczas żeglowania ( w końcu cały czas po płaskim) odczyty wysokości + 200 m / - 200 m

O jakich odległościach mowa? Jeziora, morze?
Mowa o różnicy względem mapy, czy o sumie przewyższeń?

Przy jeziorach nie powinno być takiego problemu. Przy morskiej żegludze mogą się pojawić, choć nie wiem czy aż tak duże odchyłki. Jednym z problemów jest przyjęty model Ziemi i średni poziom morza. Większość urządzeń nawigacyjnych będzie raczej korzystać z tego średniego poziomu 0m, a nie rzeczywistego. Do tego dochodzą kwestie czy przyjęty model to elipsoida, czy geoida (w uproszczeniu elipsoida z nierównościami).

16 godzin temu, placzus napisał:

Nalicza pokonywane piętra przy chodzeniu po płaskim

Jw. zmiana ciśnienia atmosferycznego.
Dodatkowo jak machasz ręką, to 5*20cm daje metr, 3m i masz pokonane piętro. Nie wiem na ile dokładny jest wewnętrzny pomiar, na ile wygładza poszczególne pomiary, na ile kompensuje takie drobne i krótkie różnice wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...