Skocz do zawartości

[Napęd] Wymiana 3x7 wolno bieg na 3x8 kaseta ekonomicznie


danielko

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji, iż napęd w moim mtb mocno zajechany, kombinuję wymianę wolnobiegu 3x7 na kasetę 3x8. Więcej biegów nie potrzebuję. Jeżdżę głównie asfalt i lekki teren.

Czy jeżeli:

- założę kółko z piastą pod kasetę 8-9rz (piasta KLS drive).  

- kasetę 8rz (CS-HG51, 11-28) + podkładka

- pozostawię korbę 42/34/24

- pozostawię przerzutki 7rz

 

to wszystko będzie działać?

którego biegu z tyłu nie będzie w związku z podkładką?

co można tu zrobić lepiej przy niewielkim budżecie? (od razu przerzutka i manetka?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@danielko kaseta 8s nie wymaga podkładki, jeśli przerzutka ma wystarczający wychył, a powinna to obsłuży taką kasetę. Przełożenia nie będziesz miał tego, które wybierzesz - albo najlżejsze albo najcięższe. Jest to tylko kwestia odpowiedniej regulacji przerzutki.

Z drugiej strony nie rozumiem idei wymiany koła skoro finalnie i tak zostajesz przy 7s. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kettler napisał:

Ale po co kombinować jak nie potrzebujesz więcej biegów to założyć nowy wolnobieg i po temacie. 

Może po to, że skoro głównie asfalt, korba 42/34/24 a z tyłu wolnobieg (najpewniej 14-28), to najszybsze przełożenie jest 42/14. Nawet na dużym kole (autor nie napisał, więc może mieć i 26 cali) to za krótkie przełożenie do jazdy z wiatrem lub z góry przy wygodnej kadencji. Kaseta 11-28 będzie miała dwa szybsze przełożenia (HG51 11-13-15-17-19-21-24-28), a zakres od strony miękkich biegów ten sam. Stopniowanie HG51 też całkiem rozsądne, choć da się znaleźć też kasety 8-ki o takim: 11-12-14-16-18-21-24-28 (np. Sram, Force).   

Ja bym od razu wymienił manetkę na 8-kę (lub całą klamkomanetkę, te na 8-kę i hamulec na linkę nie są drogie), a tylną przerzutkę dał jakąś szosową np. Sora z dłuższym wózkiem (ma dość mocną sprężynę, wystarczający zakres i nieźle działa). 

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, bogus napisał:

Z drugiej strony nie rozumiem idei wymiany koła skoro finalnie i tak zostajesz przy 7s. 

Dokładnie z powodu wskazanego przez Marvelo.

Natomiast apropos tego fragmentu:

Cytat

Ja bym od razu wymienił manetkę na 8-kę (lub całą klamkomanetkę, te na 8-kę i hamulec na linkę nie są drogie)

Mam gdzieś w garażu SL-M3100 ale nie wiem czy podejdzie i czy dawanie 9rz ma sens. Wszystko inne co znalazłem na 8rz to max altus. W tej sytuacji myślałem raczej, aby na razie nie zmieniać manetek (zostawić 7rz), a zająć się przerzutkami, hamulcami, manetkami za jakiś czas i pójść w Deore.

Cytat

a tylną przerzutkę dał jakąś szosową np. Sora z dłuższym wózkiem

Coś konkretnego? Nie znam tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
7 godzin temu, danielko napisał:

Dokładnie z powodu wskazanego przez Marvelo

Z tym, że mając 7s masz 14-28, a 8s 11-28. Jak obetniesz jedną zębatkę, której nie będziesz mógł używać to robi się 13-28, czyli bez różnicy w porównaniu z 7s lub 11-24, co spowoduje dodanie cięższego przełożenia, ale stracisz na podjazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostając przy manetce 7-biegowej można przecież założyć kasetę 7-kę (na piastę 8-9b z podkładką), bez straty najlżejszego biegu i zyskując jeden lub dwa szybsze biegi: 11-28 lub 12-28. 

SHIMANO 7 CS-HG200-7 12-28 248g XC MTB SZOSA - CSHG2007228 - 13360323547 - Allegro.pl

KASETA SHIMANO acera CS-HG41 7 RZĘDÓW 11-28T - ACSHG417128 - 14091652655 - Allegro.pl

Bez wymiany przerzutki na lapszą nie pchałbym się w kasety 9-rzędowe. Będzie zbyt mała precyzja zmiany biegów. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...