Skocz do zawartości

[Napęd] Wymiana 3x7 wolno bieg na 3x8 kaseta ekonomicznie


danielko

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Z racji, iż napęd w moim mtb mocno zajechany, kombinuję wymianę wolnobiegu 3x7 na kasetę 3x8. Więcej biegów nie potrzebuję. Jeżdżę głównie asfalt i lekki teren.

Czy jeżeli:

- założę kółko z piastą pod kasetę 8-9rz (piasta KLS drive).  

- kasetę 8rz (CS-HG51, 11-28) + podkładka

- pozostawię korbę 42/34/24

- pozostawię przerzutki 7rz

 

to wszystko będzie działać?

którego biegu z tyłu nie będzie w związku z podkładką?

co można tu zrobić lepiej przy niewielkim budżecie? (od razu przerzutka i manetka?)

  • Mod Team
Napisano

@danielko kaseta 8s nie wymaga podkładki, jeśli przerzutka ma wystarczający wychył, a powinna to obsłuży taką kasetę. Przełożenia nie będziesz miał tego, które wybierzesz - albo najlżejsze albo najcięższe. Jest to tylko kwestia odpowiedniej regulacji przerzutki.

Z drugiej strony nie rozumiem idei wymiany koła skoro finalnie i tak zostajesz przy 7s. 

Napisano
4 godziny temu, Kettler napisał:

Ale po co kombinować jak nie potrzebujesz więcej biegów to założyć nowy wolnobieg i po temacie. 

Może po to, że skoro głównie asfalt, korba 42/34/24 a z tyłu wolnobieg (najpewniej 14-28), to najszybsze przełożenie jest 42/14. Nawet na dużym kole (autor nie napisał, więc może mieć i 26 cali) to za krótkie przełożenie do jazdy z wiatrem lub z góry przy wygodnej kadencji. Kaseta 11-28 będzie miała dwa szybsze przełożenia (HG51 11-13-15-17-19-21-24-28), a zakres od strony miękkich biegów ten sam. Stopniowanie HG51 też całkiem rozsądne, choć da się znaleźć też kasety 8-ki o takim: 11-12-14-16-18-21-24-28 (np. Sram, Force).   

Ja bym od razu wymienił manetkę na 8-kę (lub całą klamkomanetkę, te na 8-kę i hamulec na linkę nie są drogie), a tylną przerzutkę dał jakąś szosową np. Sora z dłuższym wózkiem (ma dość mocną sprężynę, wystarczający zakres i nieźle działa). 

Napisano
14 godzin temu, bogus napisał:

Z drugiej strony nie rozumiem idei wymiany koła skoro finalnie i tak zostajesz przy 7s. 

Dokładnie z powodu wskazanego przez Marvelo.

Natomiast apropos tego fragmentu:

Cytat

Ja bym od razu wymienił manetkę na 8-kę (lub całą klamkomanetkę, te na 8-kę i hamulec na linkę nie są drogie)

Mam gdzieś w garażu SL-M3100 ale nie wiem czy podejdzie i czy dawanie 9rz ma sens. Wszystko inne co znalazłem na 8rz to max altus. W tej sytuacji myślałem raczej, aby na razie nie zmieniać manetek (zostawić 7rz), a zająć się przerzutkami, hamulcami, manetkami za jakiś czas i pójść w Deore.

Cytat

a tylną przerzutkę dał jakąś szosową np. Sora z dłuższym wózkiem

Coś konkretnego? Nie znam tego.

Napisano
Cytat

Mam gdzieś w garażu SL-M3100 ale nie wiem czy podejdzie i czy dawanie 9rz ma sens. 

Podejdzie, a przerzutka 7x powinna działać na kasecie 9x. Więc jak masz takie zasoby w szufladach, to kup tylko kasetę 9x i łańcuch.

  • Mod Team
Napisano
7 godzin temu, danielko napisał:

Dokładnie z powodu wskazanego przez Marvelo

Z tym, że mając 7s masz 14-28, a 8s 11-28. Jak obetniesz jedną zębatkę, której nie będziesz mógł używać to robi się 13-28, czyli bez różnicy w porównaniu z 7s lub 11-24, co spowoduje dodanie cięższego przełożenia, ale stracisz na podjazdach.

Napisano

Pozostając przy manetce 7-biegowej można przecież założyć kasetę 7-kę (na piastę 8-9b z podkładką), bez straty najlżejszego biegu i zyskując jeden lub dwa szybsze biegi: 11-28 lub 12-28. 

SHIMANO 7 CS-HG200-7 12-28 248g XC MTB SZOSA - CSHG2007228 - 13360323547 - Allegro.pl

KASETA SHIMANO acera CS-HG41 7 RZĘDÓW 11-28T - ACSHG417128 - 14091652655 - Allegro.pl

Bez wymiany przerzutki na lapszą nie pchałbym się w kasety 9-rzędowe. Będzie zbyt mała precyzja zmiany biegów. 

 

 

 

 

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...