Skocz do zawartości

[4000-6000] Pierwszy MTB


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam zacząć swoją przygodę z jazdą na rowerze - mieszkam na Śląsku mam w okolicy mnóstwo świetnych tras pod rowery MTB i taką jazdę też uwielbiam, więc zdecydowanie w tej kategorii szukam. Ostatni raz na rowerze jeździłem 10 lat temu, ciężko stwierdzić, jaki to był typ roweru, ale lubiłem pośmigać po lasach i wyboistych ścieżkach. 

Budżet jak w temacie do lekkiego naciągnięcia, mój wzrost to 183 cm a waga 80kg. Mam tylko jedno zastrzeżenie, błagam nie Rockridery z Decathlona - zdaje sobie sprawę, że to najlepszy wybór jakość/cena, ale nie jestem w stanie znieść ich szkaradnych malowań - w moim rowerze chce się zakochać, chce nim jeździć, chce na niego patrzeć i chce, żeby pasował mi w 100%, pomijając to, że słyszałem opinie (zupełnie się na tym nie znam), iż wymuszają agresywną pozycję i na dłuższym dystansie może to być męczące (pochylona pozycja) - chciałbym coś bardziej stonowanego, co by na jakąś dłuższą drogę jeśli będę miał ochotę też, się nadało.

Jestem w stanie wymienić hamulce lub inny element jeśli dany wybór będzie tego wymagał - byleby w zakresie cenowym.

Z góry dzięki!

Edytowane przez gorzkijoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrzucę jako propozycję MTB które sobie sam kupiłem: Trek X-Caliber 8, jest dostępny w cenie promocyjnej po 4750 - https://goodsport.pl/rowery/gorskie/mtb-xc/trek-x-caliber-8-2022/

Trek nigdy nie słynął z genialnego stosunku cena/jakość, dlatego tylko w tej przecenie go rozważyłem. Jeżeli jest dla Ciebie ważny wygląd - ten biały wygląda świetnie na żywo.

To co powinien mieć rower w tej cenie to na pewno powietrzny amor, dobrze by było mieć sztywne osie (ten ma tylko z przodu).

Przy 181cm/83cm przekroku wziąłem M/L z myślą startu w maratonach kresowych, przy Twoim wzroście zakładając normalną nogę bierz L.

 

Rockridery cena/jakość są nie do pobicia, ale odrzuciłem je z tego samego względu co Ty - wyglądają okropnie. To tylko jedna propozycja którą możesz rozważyć, ja postawiłem na treka, w tej cenie to jeszcze może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz rower górski na dłuższą drogę to najlepszy będzie taki rower XC. 

1. Taki radon: https://www.bike-discount.de/de/radon-cragger-7.0-2 

Trochę przekracza budżet, ale tam wszystko jest już świetne i nie wymaga wymiany. Hamulce masz czterotłokowe od magury, dropper (sztycę opuszczaną przez manetkę na kierownicy.) Jedyny wydatek to pedały.

Na razie nie mam czasu, więc może potem podeśle więcej rowerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radon cragger jak najbardziej. Inne ciekawe to Merida Big Nine 300Lite lub Big Nine 500Lite. Bez droppera. Dropper jest fajny, ale to nie mus. Szukaj w tej cenie roweru HT z obiema sztywnymi osiami i z wygodną ramą. Z takiego roweru nie będziesz chciał zsiadać tylko jeździć. Docierać do miejscówek po twardym/asfalcie, wjechać do lasu, w górki i w większe góry, na jakiś przygotowany singiel i tak dalej, ogólnie zwiedzać i trzaskać kilometry na różnorodnych trasach. Na takim rowerze wszystko to zrobisz i będziesz się cieszyć jazdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady z tymi hamulcami na początek, panowie... MT200 wiadomo, że to nie jest poziom cenowy i poziom możliwości  typu Magura MT5 lub XT, ale one naprawdę dają radę. Naprawdę. Że długą klamkę mają? No i co z tego? To wcale źle nie wygląda a działa dobrze, klamki są na kierownicy o długości, powiedzmy, 720 mm i się tam po prostu wizualnie gubią. Da się hamować na MT200 mitycznie jednym palcem. A jak Ci będzie mało, wtedy zmienisz na lepsze.

Pamiętaj, w rowerze najważniejsze są: 1: Rama. 2: Rama. 3: Rama. Punkty 1, 2 i 3 mają być dobrze dobrane pod użytkownika. Do tego 4: Wygodne i dobrze ustawione siodło. 5: Dobrej długości wygodna kierownica. 6: Nie zapominajmy o ramie. Bo jeśli rama jest dobra i właśnie Twoja, pod Ciebie dobrana jak koszula, buty czy inne bardzo osobiste rzeczy, to ona z Tobą zostanie i bez łaski oraz bez wstydu zaakceptuje wszystkie części, jakie sobie wymarzysz.

A merida 300 i 500 lite to ta sama rama. Bardzo dobra. Byłaby idealna, gdyby jeszcze miała suport wkręcany BSA, no ale PF92 to nie tragedia, da się da tym jeździć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gorzkijoe Kurczak dobrze mówi wszyscy narzekają na mt200, a ja jeździłem na nich z rok, bo ostatnio się przesiadłem na mt5 i powiem ci, że wiadomo czterotłokowa magura będzie lepsza, ale mt200 to wcale nie są złe hamulce. Nic się za bardzo w nich nie psuje bo to bardzo prosta  i tania w naprawach konstrukcja, a siła hamowania też jest przyzwoita, jeśli ostatnio jeździłeś z 10 lat pewnie na jakichś starych v-brakach to nawet na mt200 będzie ci się wydawało że są to mocne hamulce.

A propos rowerów z decathlonu, to te droższe, wcale nie mają takich okropnych malowań. Pewnie kojarzy ci się z tymi tanimi żółtymi, które kupują dla dzieci na komunie.

Na przykład ten: https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-xc-rockrider-120-nx-eagle-aluminiowa-rama/_/R-p-330101 

Moim zdaniem wcale nie jest brzydki. Co prawda dziwną ma geometrie tylnich widłów, ale nie powinno ci to przeszkadzać w jeździe.

Edytowane przez Kebap
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://prorowery.pl/pl/p/Rower-Gorski-MTB-ORBEA-LAUFEY-H10-/992232

Wygodny, w teren,jak nie masz ambicji się ścigać, 100 zł taniej za zapisanie się do newslettera. Raczej długo nic nie trzeba będzie zmieniać.

Dropper moim zdaniem w górach diametralnie zmienia możliwość, szczególnie na zjazdach.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orbea to ciekawa propozycja, ale pisał że chciałby też coś na dłuższą trasę po jakimś asfalcie, a te opony raczej temu nie sprzyjają. Po drugie pisał że chciałby taki spokojniejszy rower górski, a ten jest taki bardziej agresywny. Bardziej taki trail/enduro. Radon chyba wychodzi troszkę taniej, a ma prawie te same komponenty (osie boost, marzochi bomber z2) hamulce to ma nawet lepsze.

Edytowane przez Kebap
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już autor musi zdecydować. Ja zrozumialem, że pisał o braku agresywnej pozycji, oraz rowerze do jazdy po lesie i wyboistych ścieżkach. Ta orbea, jak i Cragger to oferują.

Radon wychodzi taniej, ale ma trochę większy przekrok, orbea ma też dożywotnią gwarancję na ramę. Opony zawsze można zmienić, zresztą te w Orbei mają akceptowalne opory toczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że każdy markowy współczesny HT na kole 29 ma na tyle wygodną geometrię, że jeżeli dobrze dobierze się odpowiedni rozmiar ramy, to po prostu będzie w porządku. Ponoć np. Spec Chisel to sport, XC, agresywna pozycja i tak dalej. A ja się czuję na nim jak na mieszczuchu, w dobrym sensie. Banan na twarzy, nie chę zsiadać. Orbea, model Onna kumpla z pracy: ma ramę o rozmiar większą niż moja. Ale jeździ mi się na niej tak dobrze, że aż dziw bierze. Do długiej jazdy po asfalcie nie brałbym tylko klockowatego bieżnika i roweru typu ciężki full enduro jak na przykład Trek Remedy. Bo to faktycznie bywa męczące. Z drugiej strony, jeździmy, by się zmęczyć. Jeżeli uznaję dojazd do miejscówek w okolicy tylko na rowerze, to i na Remedy pojadę, dlaczego nie.

Edytowane przez KurczakNorris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dargenn @Kebap @KurczakNorris @NerfMe

Dziękuje bardzo wszystkim za pomoc i propozycje, wybrałem 3 rowery z między których będę wybierać - ale za nic w świecie nie jestem w stanie się zdecydować, jeśli moglibyście jeszcze raz doradzić co będzie najlepszym wyborem - jeśli taki w ogóle istnieje w tym zestawieniu to będę wdzięczny :) Ew. jeśli macie nadal inne propozycje to też będę wdzięczny i się im przyjrzę.
 

1. Dartmoor Primal Pro - https://velo.pl/gorskie/gorskie-sztywne/trail-29/dartmoor/primal-pro-29

2. Radon Cragger 7.0 - https://www.bike-discount.de/de/radon-cragger-7.0-2

3. Orbea Laufey H10 - https://prorowery.pl/pl/p/Rower-Gorski-MTB-ORBEA-LAUFEY-H10-/992232

 

 

Edytowane przez gorzkijoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że mam małą zmianę podejścia, powiem wam że chciałbym spróbować w poźniejszym czasie pojeździć trochę agresywniej na singletrackach, coś poskakać - w tym kierunku iść 😃 Tyle fajnych gór w okolicy że to najwyższa pora aby zacząć z nich korzystać jak tylko się da nie tylko w zimę.

* nie mogę edytowac poprzedniego komentarza.

Edytowane przez gorzkijoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dartmoor moim zdaniem lub ta Merida, bo ich ramy mają niski przekrok, co na pewno docenisz, kiedy w trudnej sytuacji będziesz musiał nagle stanąć nad ramą, skacząc z pedałów na ziemię. Bo mówisz, że chcesz nieco ostrzej czasem pojeździć.Na tej ramie Dartmura jeździ mnóstwo ludzi. Do tego Dartmur ma polską dystrybucję i wsparcie i nie jest marką typowo wysyłkową jak Radon, Canyon, Rose... Hamulce MT500 są spoko, sam mam, przy moich 75 kilo są jak kotwice na małych tarczach 160 i zwykłych klockach żywicznych, a Dartmur ma 180 tarcze. Napęd shimano 1x11 też jest spoko, też mam w jednym rowerze i działa, pod duże wzniesienia na wyrypach mnie wyciąga (a mam tarczę 32T i koła 27,5 w nim). Poza tym 1x11 na klasycznym bębenku Shimano jest tani w eksploatacji. Ja stawiam na Dartmoora. Tylko dobrze rozmiar dobierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2023 o 18:42, KurczakNorris napisał:

Do tego Dartmur ma polską dystrybucję i wsparcie i nie jest marką typowo wysyłkową jak Radon, Canyon, Rose...

A możesz polecić jakiś sklep gdzie znajdę dostępnego Dartmoora Hornet w rozmiarze XL i kołach 29 cali lub Dartmoor Hornet Mullet tez w rozmiarze XL. Bardzo ciężko dostać te rowery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej na stronie Velo się zapisz na powiadomienie o dostępności i tak próbuj. I przeczesuj internety cały czas. Sprawdzaj sklepy typu Greenbike, Rower Tour itp. oraz na alledrogo zaglądaj. Innej rady nie mam. Jeśli jesteś zdecydowany, przy odrobinie konsekwencji i determinacji znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...