Skocz do zawartości

[Napęd] Suport Truvativ Howitzer XR 138mm x 68mm


Mr.O.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Jestem nowy, nie widziałem tu powitalni, więc skoro to mój pierwszy post, witam się tu 🙂

Jestem Mr.O. z Warszawy , lvl 40 :-).

Reanimuję mój stary rower z 2008 roku, trochę mi się bakcyl odnawia, a że sprzęt kiedyś był bardzo porządny to wolę jego na chwilę obecną przywrócić do życia niż wydać X milionów cebuli na coś sensownego.., docelowo jak wytrwam to kupię coś nowego a tego dostanie dzieciak któryś 😉

Rower to Author a-gang 9mm 2008 r , Rama 19" dokładnie ten: http://www.bikekatalog.pl/2008/?ppg=show&baza=rowery&pid=687

- na chwilę obecną wykonałem: ogólne ogruzowanie i smarowanie
- pełny serwis hebli (Hayes Stroke Trail) dorwałem jeden zestaw naprawczy jeszcze oryginalny 🤣 (nowe klocki, płyn, przód na nowym zestawie) wspomagałem się materiałem z forum.

I teraz stoję przed tematem suportu, tak jak napisane w temacie posta jest to: BSA, ISIS Drive, 68 x 138mm "TRUVATIV SUPORT HOWITZER XR"

Ogólnie takie coś: https://www.centrumrowerowe.pl/suport-rowerowy-truvativ-howitzer-xr-pd14304/

Oczywiście nigdzie nie dostępne :-(((, zębatki na przodzie są w dobrym stanie , więc w sumie chciałem uratować tylko ten suport który ma już luzy w każdą stronę i na łożyskach i wzdłużne i poprzeczne... Nie chciałbym robić tu chyba jakichś wielkich inwestycji..., choć w sumie to też będzie pytanie z tego posta.

W każdym razie rozebrałem ustrojstwo i siedzą tam 2 łożyska o magicznych wymiarach 21.2 x 38.5 x 9.5. Udało mi się już takie zamówić z Ali, czy są może w Polsce takie dostępne? Macie taką wiedzę? (nie znalazłem).

Kolejna sprawa jest taka, że łożysko od strony zębatki ma na zewnątrz metalowy pierścień i miska (gniazdo) posiada odpowiedni rowek, czy to jest popularne rozwiązanie? Nie spotkałem się wcześniej. Łożysko po przeciwnej stronie ma tylko gumowy oring na zewnątrz. (w sumie też pierwsze widzę 😉 ).

Tak to mniej więcej wygląda:

20230528_193216.thumb.jpg.ab692375308b9eb9f6b163eb5b7d66cc.jpg

 

Po lewej łożysko od strony zębatki, ma metalowy pierścień, i miska ma odpowiedni rowek, łożysko po prawej ma oring i miska nie ma takiego pierścienia.

20230528_193244.thumb.jpg.d3bc6f0df683b1862fe8aa94ce2c998c.jpg

20230528_193240.thumb.jpg.562222197f6591f9535bfa41b0f079d8.jpg

No i teraz seria pytań, będę wdzięczny za odpowiedź 🙂

- czy ktoś posiada może wiedzę czy taki suport da się gdzieś nabyć? lub w piwnicy taki suport? 🙂 (nie udało mi się znaleźć 😞 )

- czy i jaka jest metoda na ponowne nabicie łożyska z takim metalowym pierścieniem...? włożyć go najpierw w miskę i nabijać łożysko? czy włożyć w łożysko?
generalnie jak widzicie łożysko z oringiem trochę się rozbiegło w tej misce, a łożysko z pierścieniem stało dęba..., więc dobrze by było pewnie ten pierścień zachować (mogę nawet wydłubać go i włożyć do tego nowego, tylko jak nabijać?

- chciałbym docelowe łożyska nabić na jakiś klej? Jak widać to z oringiem jest delikatnie podtarte..., stosujcie jakiś loctite? lub inny delikatny środek?, podobnie zrobiłbym na oście, która trzyma swój wymiar ma 21,3, łożysko nowe 21,2, stare miały po 21,3 więc się wybiły i ośka wchodzi w nie bez nabijania. Dobrze by było do jakoś docelowo pewnie też ogarnąć jakimś środkiem?

- i ostatnie pytanie, co ewentualnie w zamian? Budżetowo jak to zastąpić jakimś innym rozwiązaniem, myślę że wszystkie dane podałem.

Dzięki za wszelką pomoc.

Jak się uda ogarnąć ten suport to w dalszych planach kaseta. łańcuch i ammor (który chyba gdzieś będę musiał oddać jednak 🙂

Dzięki! Szerokości!

-

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Howitzer nigdy nie był jakoś specjalnie popularny a I Truvativ/SRAM osierocił go lata temu. Przez lata rozumiem gdzieś 2010 rok. Serwisowanie tego jest ... odważne. Sam standard też specjalnie udany nie był. Ergo - nowego raczej nie kupisz.

Ja bym imadłem wbił nowe łożyska ile się da, pomagając sobie starym w razie potrzeby. Ale prościej będzie kupić tanią korbę na Ali ( np zawsze popularny IXF ) do tego suport za 60 zeta i przełożyć zębatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy ogień to zobaczę właśnie jak będzie z tymi łożyskami co mają przyjść z Chinowni, pewnie je na lokcite założę i zobaczymy 🙂

 

A nowa korba to jak najbardziej jest też opcja jakby plan A nie wypalił, ale powiedz mi jak się ma taka korba z Ali do długości ośki którą miałem - 138mm ?

Do tego te zębatki to podejdą stare? Jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby to było takie P&Play... ?

ps w sumie patrząc że to pierwszy serwis tego suportu od 2008 roku ... powiedziałbym że nieźle się trzymał 😉

Edytowane przez Mr.O.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ten rower ma skończyć kiedyś pod tyłkiem dzieciaka a teraz są tak popularne napędy z jedną zębatką z przodu, to może nowy Truvativ z OLX?

https://m.olx.pl/d/oferta/korba-suport-truvativ-howitzer-hussefelt-dh4-nowe-dh-fr-enduro-dirt-CID767-IDTWdKM.html

Edytowane przez leejoonidas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka!

Już szukałem gdzie mogłem i trafiłem na ten link na ols, tam jest kod produktu na pudełku nabity 00.6415.023.000

więc chyba 148 mm https://www.rowertour.com/p/187540/truvativ-howitzer-team-68mm-suport#rozmiar-148mm

za to ten ma 135 mm, nie wiem czy tyle jest ok? jak włożę korbę 135 zamiast 138?

W sumie mogę moją starą wrzucić ośkę pewnie?

https://www.olx.pl/d/oferta/korby-z-suportem-truvativ-hussefelt-howitzer-CID767-IDUl4ZK.html

ale  w sumie to chyba bez sensu..., to tak samo stare łozyska jak moje... już lepiej nabić te z chin co przyjdą na lokcite...

przynajmniej będzie nowe...

 

A powiedzcie mi proszę jeszcze jedną rzecz...

Bo ja rozumiem, że w takim suporcie o jaki mówimy, to ośka wchodzi zupełnie luźno w łożysko? Nie wymaga jakiegoś specjalnego nabijania?

Moja wychodzi swobodnie, nie wiem jak nowa? Jakiś minimalny opór powinien być?

No bo jak się to zakłada, to i tak trzeba tą ośkę w łożysko wstawić, ale rozumiem, że to się dzieje praktycznie bez oporu?

(Chodzi mi o to jak bardzo ewentualnie mam zużytą tą ośkę moją)

 

Edytowane przez Mr.O.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hej, jeżeli nie uporałeś się jeszcze a masz temat aktualny to zmagałem się z takim samym tematem :) Mam starą ramę Koba i zamontowany właśnie ten suport z korbą Truvativ, rozsypało mi się jedno łożysko po 10 latach xD, przeszukałem co mogłem i znalazłem pasujące łożyska z ukochanego portalu od kolegów z Chin https://pl.aliexpress.com/item/32770514769.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.23.59bc1c24IrAKdC&gatewayAdapt=glo2pol wybite łożyska i "wprasowane" samoróbką do nabijania łożysk sterowych :)

Same łożyska wyglądają solidnie, wszystko siedzi idealnie, czekałem na dostawę 10 dni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Dzień dobry.

podepnę się pod temat, bo problem mam podobny. Mój suport howitzer XR nie nadaje się już do użytku. Na tym plastiku wewnątrz są oznaczenia howitzer xr 68/68e/73/73e/shell. Nie ma szans na reanimację łożysk, bo całość jest w strasznym stanie, ledwo odkręciłem. Pytanie jaki suport mogę zamiast niego wsadzić. czy "SRAM GXP Team BSA 68/73 (gwint ang)" będzie mi tam pasował? Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...