Skocz do zawartości

[korba] Wymiana suportu, kwadrat na ht2


Rekomendowane odpowiedzi

Część. Zamierzam się do wymiany suportu kwadrat na ht2. W związku z tym pojawia się pytanie jaki suport i korba. Pacjent to unibike flash więc rower budżetowy i nie celuje w topowe wyposażenie. Aktualny suport to un101, a korba shimano ty501-2 / 46x30t. Jakie części w zamian mogę dać żeby wszystko się zgralo i jakie potrzebuje do tego narzędzia? Korba może być zarówno 1x jak i 2x, z tyłu kaseta 8rz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, graveloiksctrailowka napisał:

Jak chcesz wciąż mieć 46-30, to jest shimano mt200 ht2 za ok 180, do tego suport np. BB-MT501

Zawsze też można przejść na 1xX, koniecznie z zębatką oval. Jak jeździsz na płaskim, raczej ku temu bym się skierował.

No właśnie chyba bardziej skłaniam się ku 1x bo na palcach można policzyć ile razy korzystałem z mniejszej zębatki (jazda po Wrocławiu i okolicach z 70% asfalt, ścieżki) Jeśli wstawię korbę z inną zębatką niż 46 będę musiał dodatkowo skracać łańcuch czy jak to wygląda w praktyce? 

A co do narzędzi potrzebnych do wymiany to potrzebuję tylko klucz wielowypustowy do suportu, ściągacz do korby i klucz płaski do niego? Czy do ht2 też jakiś inny klucz potrzebny? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zwrócę uwagę na konieczność (?) ,,planowania " mufy suportowej . Niby nie zawsze trzeba ale ....  dawno temu też przeprowadziłem taki zabieg i łożyska zajechałem po ???  krótkim czasie . Mufę planowali mi w PM Rider na Powstańców i dało to pozytywny efekt .

Druga spawa - zdziwisz się jak ciężko obraca się korba HT2 w porównaniu do kwadratu . Nie sadzę żeby to miało jakikolwiek wpływ na opory jazdy ale pchnięta ręką zatrzymuje się duuzo szybciej niż ,,kwadratowa" .

Trzecia sprawa wybór zębatki . Albo masz naprawdę mocną nogę albo z 46zebami będziesz jeździł przeważnie na dużych zębatkach kasety . 40 - 44 wydaje mi się optymalne żeby wykorzystać całą kasetę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś nie umie jej założyć to chodzi ciężko i łożyska padają szybko. Na wkładach shimano mt800 mam w każdym rowerze przwbieg powyżej 10kkm i wszystko działa nadal idealnie. Planowanie mufy było modne 8-9 lat temu. Dzisiaj nikt tego nie robi a żywotność jest bez zmian.

1 godzinę temu, graveloiksctrailowka napisał:

Ja tam zamiast kierować się linią łańcucha, wybrałbym zębatkę taką żeby była wycelowana w przełożenia na których najwięcej jeździmy

Jak masz obecnie 46-30, to jeden blat 40t powinien idealnie się wstrzelić

Zakładam, że jak ktoś kombinuje napęd 1x to właśnie z założenia uzębienie dobrane tak, żeby wykorzystywać najczęściej środek kasety. A to daje natywna linia lańcucha dla danej ramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, wybór raczej padnie na mt210 46/30. Jednocześnie zastanawiam się nad zmianą tyłu na x9 zamiast 8. Komplet nad jakim myślę to:

Korba mt210

suport mt501

Łańcuch kmc x9 116 ogniw 

Przerzutka M3100 i manetka do kompletu 

Kaseta hg400

Wszystko będzie ze sobą ładnie współgrało?

Spora różnica będzie nad aktualnym zestawem na altusie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo interesuje mnie czy alivio 3100 i Acera m360 są montowane w ten sam sposób do ramy czy potrzebuje może jakiś nowy hak? 

I chyba ostatnia sprawa dotycząca łańcucha, jak to w końcu jest z tym fabrycznym smarem, pozbywać się go szejkujac łańcuch czy niech sobie siedzi w środku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kmc x9 jest spoko, jak na swoją cenę wytrzymały

Obecny hak będzie pasował

Szczerze? Największa różnica, to jeden bieg więcej... ja tam nie odczułem przepaści w jakości pracy np między starą deore 9 a sram nx 12s

Ja bym się poważnie zastanowił na jakich biegach będziesz jeździć etc. na pewno nie brałbym dziurawej kasety, chodzi o to by było na 100% 15-17-19-21-24, co dwa ząbki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11-13-15-17-20-23-26-30-34T takie przełożenia będą w kasecie 

 

To może przy mojej jeździe gdzie tych ciężkich terenów czy podjazdów brak lepiej będzie pójść w kasetę 11-28 że stopniowaniem 11-12-13-14-16-18-21-24-28? 

Edytowane przez nicniewiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...