Skocz do zawartości

[korba] slx m-672 - strzelanie łańcucha na 1 zębie nowej koronki


Kiva

Rekomendowane odpowiedzi

Istnieje też coś takiego, jak trefny łańcuch. Nie miałem nigdy napędu 10 s., ale np. w przypadku 1 s. takim łańcuchem jest Taya. Nowy łańcuch, nowe zębatki, idealną linia, a spada, jeśli nie jest naprężony na maxa. Czasem przed spadnięciem ostrzega strzelaniem. A że wyciąga się dość szybko - zdarzyło mi się zakładać go 3 razy na 100-km wycieczce. Po pewnym czasie napęd się dotarł, ale już więcej takiego nie kupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dwa linki jak pracuje tył obecnie

 

 

 

Tył troszkę do podciągnięcia jak dla mnie ale na stojaku nie jestem w stanie zasymulować opisywanego efektu 😕

Troszkę przykurzony bezpośrednio po trasie

 

 

 

Edytowane przez Kiva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślisz o długości łańcucha, czy minimalnie za krótki łańcuch patrz dwa ogniwa, może dawać taki efekt wydaje mi się że w miarę okej ale...

Nie mam pomysłu więc szukam

Fotka łańcucha na blacie z przodu i największej koronce z tyłu....

PXL_20230510_091135582~2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blat + połowa kasety, wydaje mi się że to nie powinien być problem...

*Zresztą problem występował na środkowej tarczy z przodu, na blacienie zauważyłem

Pobawię się jeszcze w regulację

PXL_20230510_113544394~2.jpg

Edytowane przez Kiva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim wydłużysz łańcuch - sprawdź, czy nie zablokuje się z młynka na najmniejszej koronce. Widziałem już kilka przypadków, kiedy w takiej sytuacji zniszczyła się przerzutka i łańcuch. 

Jeżeli będzie ekstremalne za krótki, to po prostu na największą koronkę z blatu nie wejdzie, a jeśli będzie za długi, to konsekwencje mogą być poważne. 

Kiedyś w szosie zniszczyłem przednią przerzutkę przez pomyłkę zrzucając na najmniejszą koronkę z młynka. Nie to, żeby tylna przerzutka się zablokowała, ale miała ogranicznik wychylenia wózka :( .

I to była ostatnia przerzutka marki Shimano, jakiej użyłem.

Strzelanie i inne dziwne odgłosy z napędu - moim zdaniem - nie mają nic wspólnego z odrobinę za krótkim łańcuchem. Krótki łańcuch, a więc mocniej naprężony - na średnich przełożeniach powinien lepiej pracować niż luźny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem metodą Blat - największa koronka z pominięciem przerzutki, teoretycznie do serwisówki brakuje dokładnie dwóch ogniw, nie wiem czy nie za mała różnica...:/

 

Na tą chwilę nie chce mi się tego przekuwać, więc ogarnę to spinkami na chwilę żeby zobaczyć czy jest jakakolwiek różnica podczas jazdy (strzelanie), 

Docelowo skrócę poprawnie nowy łańcuch, nie jestem fanem dokładania ogniw,

Jeżeli nie to, co jeszcze...?

Bo jakoś nie widzę że te strzały same znikną.... Bo się dotarło....

Tak czy inaczej jak dojdzie do mnie nowy łańcuch to przerzucę, 

**Btw, na stojaku byłem w stanie wrzucić z blatu na największą z tyłu...

Chociaż to już była męka z pracą...

 

Z drugiej strony jest opcja że zbyt duże napięcie łańcucha, wymaga mocniejszego podciągnięcia przerzutki na regulacji.... I na niektórych biegach odbiera na innych nie..

 

Edytowane przez Kiva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę to zostaje wkład suportu...

Chociaż był sprawdzany i żadnego luzu nie jestem w stanie wyczuć,

chodzi też czysto ładnie

ale jak teraz myślę to takie strzały zdarzały się też wcześniej przed wymianą (wtedy zwaliłem to na karb zużycia bębenka itd, zapadki były w kiepskim stanie do tego miał duże wżery od kasety sunrace)

wiem że sunrace to badziew, ale jak musiałem wymienić napęd ze względu na zużycie to nie było totalnie nic innego dostępne - covid...

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sunrace to nie jest badziew. Badziew, to Shimano. Aczkolwiek wpadki się zdarzają.

Miałem jakiś 4 lata temu dziwne postukiwanie napędu. Nieregularnie. Jak mu się przypomniało :) . Wymieniłem suport, łożyska w piaście i nie pomogło. Pozostał tylko wolnobieg. Ale go zostawiłem, bo zupełnie nic się nie działo poza dokuczliwymi odgłosami. Wymieniłem go 2 lata później wraz korbą, chociaż koronki były w dobrym stanie i nie miał luzu. Zjawisko ustąpiło.

Niedawno dowiedziałem się od kolegi, który pracuje w sklepie i serwisie rowerowym, że mieli mnóstwo reklamacji na wolnobiegi Sunrace właśnie ze względu na to postukiwanie i z tego powodu przestali je sprowadzać.

Dlatego, jak napisałem wcześniej - obstawiam bębenek kasety. Ale jeżeli poza odgłosami zupełnie nic się nie dzieje, to jeździj. Wymienisz przy okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2023 o 07:46, Kiva napisał:

Wywalając podkładkę zmiennie odległość prawej korby od osi roweru - czyli zaburzę symetrie,  nie wiem na ile to będzie miało wpływ na pracę kolan/bioder itd,  został mi miesiąc do startu w Opolskiej pętelce (420 km / 60h) i trochę się boje przeprowadzać tego typu zmiany teraz, 

Jak nie jeździsz na SPD to nie ma to żadnego wpływu.
U mnie lewa korba wystaje dalej od prawej i nic to nie powoduje. 


Wrzuć młynek z przodu i największą koronkę na kasecie z tyłu i jedź pod największą górę w okolicy szybko się okaże czy to wina bębenka. 

Edytowane przez Kingins
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Bębenek jest prawie nowy obecny przelot to z 700 km

Ale wydaje mi się że wreszcie trafiłem co to jest odkręciłem wyczyściłem i podłożyłem smar pod hak przerzutki....

Były tam dosłownie dwa ziarenka piasku...

Dzisiaj wyszedłem sprawdzić na chwilę - co prawda tylko 15 km, nie strzeliła ani razu,

Wczoraj jak sprawdzałem wieczorem po regulacji jak napęd chodzi na 10 km strzeliło 6 - 7 razy, 

Więc mam nadzieję że to było właśnie to,

Jutro sprawdzę na jakiś normalnej trasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wywalenie 2 ziarenek piasku zlikwidowało usterkę, to super.

Ale jeśli nie, to nie daj się ponieść fantazji, że jak coś jest nowe, to musi być dobre. Mnie wolnobieg, który opisywałem poprzednio - pukał niemal od 1-go kilometra. 

Nie znam się na diagnozowaniu usterek bębenków. Może ktoś inny się wypowie? Jeździłem wprawdzie kiedyś na kasecie, ale to była piasta Shimano. Miseczki skorodowały po pierwszej wycieczce w mokrych warunkach. Wplotłem piastę pod wolnobieg, na maszynach i działa do tej pory. A wolnobiegów nie serwisuję, bo w dzisiejszych czasach nie ma to sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dzisiejszej trasce mam bardzo mieszane uczucia co do pracy napędu, 

Strzał był jeden, ale za to zaczęło się trzeszczenie przy mocnym będziemy na korby 

Mam wrażenie że muszę zaakceptować obecny stan rzeczy na też chwilę 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...