Skocz do zawartości

[owalne zębatki] Czy działają z przednią przerzutką?


Kingins

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, graveloiksctrailowka napisał:

Sam owal tak, niestety ale narrow wide juz nie

Ale narrow-wide o ile mi wiadomo stosuje się własnie wtedy, gdy nie chcemy mieć przerzutki z przodu (tylko 1 blat). I ma on zapobiegać spadaniu łańcucha. To po co do niego zakładać przerzutkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narrow wide trzymie łańcuch, gdybyś na takich blatach chciał zmienić bieg przednia d, prawdopodobnie natychmiast łańcuch by się zablokował. Masz mtb i chcesz dwa blaty np xc + grawel? Najłatwiej Zastosować dwa blaty nw obok siebie. Wyjdzie z tego tradycyjna korba 3b 22-32-42. Przynajmniej u mnie. 42t do jazdy po płaskim, typowy gravel szosa jakieś tam wyprawy. Na 32t do jazdy po górach, xc z podjazdami czy do jazdy zimowej przez błoto śnieg. Tak proste że aż głupie. Do tego lepsza linia łańcucha. 42t wycelowane mniej wiecej w 19-17-15-13

To samo by było jakbym regularnie zmieniał blat z przodu ale nie chce mi sie tego robić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że NW będzie uposledzac taki napęd że zmieniarka, bo te blaty nie mają bieżni wspomagających zmianę biegów. Nie pisze już nawet o tym że taki blat będzie walczył żeby łańcuch z niego nie "spadl". Osobiści NW to jedynie do 1x. Sam mam 2x10 ale kiedyś jeździłem na 1x9 i w sumie fajne to. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Garlock napisał:

"palcowo"

na postoju a w zasadzie przed jazdą. W góry 32t, na płaskim 42t. Miałem kiedyś z przodu 40t z tyłu kasete 9 11-32. Niewiele lżej mi potrzebne do tego by wyjechać króciutkie podjazdy na płaskim terenie. Skoro opuszczanie sztycy ręcznie jest spoko to nie widzę problemu by zrobić jeden szybki ruch - przerzucenie łańcucha z blatu 42t na 32t gdy przyjdzie na jazde np po lesie wolskim czy przed dniem na enduro trails bielsko. Kasete z tyłu mam 11-40 wiec zakres odpowiednio spory. 42t typowy gravel, 32t typowe xc enduro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co to sprawdzać? N-W wymyślono dla tych, co NIE chcą mieć przedniej przerzutki, nie lubią dźwięku łańcucha tnącego tę przerzutkę przy dużych przekosach, nie chcą się zastanawiać czy zrzucic z tyłu jedną zebatkę w dół, czy może lepiej już wejść jeden blat w górę z przodu. Ale też bardzo nie lubią, jak im łańcuch spada z blatu.

Ci co lubią mieć możliwość "dostrajania" napędu do chwilowych warunków, mieć do dyspozycji kilkanaście przełożeń itp. używaja zwykłych blatów i przerzutki.

Możecie mi wyjawić powód, dla którego chcecie zmieniać przerzutką przełożeniach na zębatkach N-W?

Edytowane przez Garlock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jednak, sram eagle wymyślono z założeniem że będzie się zmieniać blat (odkręcać w celu montażu innego) w zależnosci od trasy, do wyboru były zębatki od 28 do 40.  Jako że nie chce mi się co chwilę tego robić, wolę mieć dwa blaty nw na stałe z przodu. Bonusem jest, jjak już pisałem, lepsza linia łancucha do jazdy na małych zębatkach z tyłu tj. 17-15-13

https://magazynbike.pl/2016/02/11/prezentacja-sram-nx-1x11-czyli-natarcie-1-zebatki/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie nie chodzi o to, że nie ma sensu stosowanie blatów z różną ilością zebów do różnego rodzaju jazdy. Bo ma (przynajmniej dla niektórych). Chodzi o to, dlaczego do zmiany przełożenia z przodu przy zastosowaniu blatów N-W chcemy używac przerzutki, czyli ustrojstwa z zupełnie innego systemu, nieprzystosowanego do N-W (czy raczej N-W nie jest przystosowane do przerzutki)?

Edytowane przez Garlock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Blat NW nie ma nacięć podnoszących łańcuch - czy;i jak go naciśniesz z boku ramką wybieraka to on nie spadnie tylko rozpieprzy wybierak.

2. Blat NW jest NW dla tego że ma leżeć w łańcuchu małe-w-małe duże w duże. Jaką dajesz gwarancję że łańcuch wpadnie akurat w ten sposób w zęby?

Owal to zupełnie co innego i to sobie możesz zakłądać jak chcesz i  zczym  chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, graveloiksctrailowka napisał:

Ale bez owalu i bez narrow wide, i o to się wszystko rozbija

Dlaczego bez owalu? Przerzutka bardzo dobrze współpracuje z owalem.

Poza tm wydaje mi się, że założenie przerzutki na N-W przy dużych przekosach (a taka jest idea N-W) sprawi, że łańcuch będzie tarł po przerzutce jak piła łańcuchowa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, graveloiksctrailowka napisał:

Ale bez owalu i bez narrow wide, i o to się wszystko rozbija. Teraz to sobie mogę ładować ile chcę zębów. Przednia przerzutka z dwoma  NW 32t i 36t raczej by nie współpracowała.

Niby co ten oval albo narrow wide? Blaty ovalne były już 30 lat temu i to wymarlo bo nikt nie uważał ze ma sens. Teraz wchodzi z przytupem. A NW w dwublatpwym napedzie do Niczego nie jest potrzebny. W 2x10 z blatu jadę cała kasetę a z mniejszej zębatki 8 biegów bez najtwardszych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutka przód + nw bezsens, tak mi się wydawało że przerzutka przód nie będzie działała na blacie owalnym. Miałem kiedyś triban rc 500, blaty 50 - 34 kaseta 9 11-32, o ile na  blacie 50t łańcuch nie trzaskał w rame etc to na 34t niestety katastrofa. W ogóle te dwa blaty to był bezsens do mojego użytku, znacznie lepiej spisze się pojedynczy 42t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...