Skocz do zawartości

[wolnobieg] wymiana na większy


PiotrWie

Rekomendowane odpowiedzi

Odbudowuje wnuczce stary rower na 26, chcę zmienić wolnobieg z 6 na 7 lub 8 rzędów. W ramie się zmieści, to wiem, ale czy na każdą piastę da się nakręcić 8 rzędowy czy powinna być jakaś specjalna. Rower fabrycznie miał 6 rzędów z tyłu. Drugie pytanie - chcę założyć tam moją starą przerzutkę STX-RC z końca lat 90-tych, pracowała na 28 zębach., czy ktoś się orientuje czy obsłuży 32?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli piasta ma gwint do wolnobiegu Shimano 6 biegowego, to da się na nia nakręcić 8 biegowy. Najmniejsza zebatka będzie bliżej rurek trójkąta, ale zwykle nie ma z tym problemu. Zakładałem kilka razy 8 biegowe wolnobiegi do starych rowerów i udawało się wszystko wyregulować (może miałem szczęście).

To czy STX-RC obsłuży wiekszą zębatkę zależy m.in. od długości wózka czyli tzw. pojemności przerzutki. Czyli różnicy miedzy najmniejszą i największą ilością zębów po jakich biegnie łańcuch przy skrajnych przełożeniach (z uwzglednieniem równiez zebatek z przodu). Wersja ze średnim wózkiem (MC) STX RC RD-MC38 ma pojemność 43 zebów. Z długim wózkiem bedzie więcej.

Wg specyfikacji znalezionej w necie STX RC RD-MC38 obsłuży największą zebatkę z 32 zębami:

 SHIMANO STX RC RD-MC38 SIS 7/8 rear derailleur:

maximum / maximum row sprocket: 11 / 32T
Total capacity: 43T

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim nowy kupisz, to ja bym sprawdził, czy stary da radę odkręcić. W swoim starym rowerze, który miał pewnie koło 25 lat, klucz połamałem a wolnobieg ani drgnął. Taka natura tego rozwiązania, że każde mocniejsze depnięcie dokręca wolnobieg do piasty. Poza tym lata też swoje robią - korozja , utlenianie się aluminium

Być może trzeba będzie nowe koło kupić a wtedy to już warto coś z kasetą.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam stary porządny klucz z lat 80-tych, spokojnie daliśmy radę odkręcić - choć we dwóch i musieliśmy użyć rurki jako przedłużki. Ale rzeczywiście jak obejrzałem co sprzedają w sklepie jako klucz do wolnobiegów to jest za delikatne. W latach 80-tych nie było w sprzedaży kluczy do wolnobiegów, mój jest robiony przez znajomego ślusarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...