Skocz do zawartości

[przerzutka] Zmiana przerzutki


Vitaminer

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Z racji że chciałbym ożywić mojego staruszka CTM Twister 1.0, powiedźcie czym lepszym zastąpić przednią przerzutkę Shimano TX 51 i tylnią TX 55 + łańcuch. Póki co bez wymiany kasety Shimano TZ 21/7, 11-28 i przedniej korby Prowheel TY-CM99 48/38/28. Powoli sukcesywnie chciałbym mu robić mały upgrade. Jestem laikiem w sprawach rowerowych dlatego proszę o pomoc.Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największy wpływ na zmianę charakterystyki będzie miała wymiana korby na taką  która ma mniejsze blaty. Korby z blatem 48T  w rowerach którymi się jeździ po mieście wokół komina czy po bułki to nieporozumienie. Ja z blatem 40T i z tyłu wrzucam 3/4/5 bieg przy jeździe po mieście z prędkościami 17-25 km, 6,7,8 praktycznie nie wykorzystuję. Przerzutkę z przodu możesz zmienić na samym końcu. Nie wiem ile km ma przejechany rower i w jakim jest stanie. Czy łańcuch był smarowany i czyszczony czy nie? Czy jest mocno wyciągnięty? Jeśli kaseta jest w miarę OK to zmieniłbym najpierw korbę i łańcuch , ewentualnie całe trio. A przerzutkę na samym końcu. No chyba, że rower ma mały przebieg, łańcuch był smarowany, to można zmienić samą korbę, potem łańcuch i kasetę. za pare tysięcy km. Co do przerzutek, to możesz rozważyć altusa RD-M310 Acerę RD-M360. Są w miarę tanie a też działają całkiem dobrze.

Korbę to nawet taką możesz wziąć https://allegro.pl/oferta/korba-shimano-fc-ty301-48-38-28t-6-7-8rz-cena-10629123430 Nie są to nie wiadomo jakie pieniądze - a zmiana diametralnie wpłynie na charakterystykę roweru. Przednia przerzutka pewnie podobnie kosztuje, a jej zmiana kompletnie nic nie wniesie.

Jeśli chodzi o ten nieszczęśliwy wolnobieg, to powiem tak. Praktycznie między nim a kasetą nie ma większych różnic. Sam w swoim starym 25 letnim rowerze miałem wolnobieg. Rower kupiłem jako używany 4,5 roku temu. Zrobiłem na nim jakieś 6000 km. Nic się nie działo. Co prawda zmieniałem rotacyjnie 3 łańcuchy  co kilkaset km. Zęby nie były jakoś spektakularnie wyrobione. Minus taki, że zapiekł się na amen na aluminiowej piaście i nie dało się go odkręcić. Wręcz połamałem klucz próbując go odkręcić. Pewnie nigdy nie był odkręcany i smarowany przez te 25 lat.  Tak więc jeśli nawet nie planujesz go zmieniać, to kup klucz i go raz na jakiś czas odkręć, wyczyść i przesmaruj żebyś w przyszłości z ewentualna wymianą nie miał problemów . Bo jak się zapiecze, to całe koło będzie trzeba zmienić.

 

Edytowane przez bob555
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bob555Dziwne. Piszesz mu ze korba trekingowa po mieście ma mały sens a sam polecasz w linku kupić mu w sumie identyczna. Jak już to zaproponuj  ty501 42-34-24. Ale wtedy już raczej i  tak przerzutkę musi zmienić  z przodu. Na choćby fd m4000. 

Tak w sumie chciałem Ci też polecić coś w miarę dobrego, ale jak się zastanowiłem to ta fd t6000 do łańcucha 8rz może mieć zbyt wąską klatkę i lepiej poszukać czegoś 9rz. Ale tu do korby z blatem 48 nie jest łatwo. Choćby fd t4000 nie widziałem tak na szybko w necie. A m4000 może nie ogarnąć takiego blatu bo tam korby miały chyba najwięcej 44t.

Edytowane przez Adam55
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, 42,32,22 mi chodziło. Mea culpa. Sam mam 40/30 w rowerze z kołami 28 cali Link mi musiał się żle wkleić . Tu jest poprawiony link https://allegro.pl/oferta/mechanizm-korbowy-fc-ty301-170-42x34x24-z-oslona-12335330623?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:queryandcategory&bi_c=ZmY2ZjE1MzAtMjAxZi00MzMzLTg0MjItNTVlMTdmZGIwZTQyAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=139fecc8-99e5-40a8-b7b1-8e8784da57f5

1 godzinę temu, Vitaminer napisał:

czyli co? Korba z linku+ Acera M 360 + np x8-93? Przerzutkę tył muszę wymienić bo jest krzywa, łańcuch też by pasowało bo nie wiem co się z nim działo.

ja mam Altusa m310  Co prawda na razie rower jest nowy ma może przejechane 1000 km ale jak na razie działa perfekcyjnie . Więc Acera m360 zła nie będzie. Zastanawiam się czy nie zmienić na Acerkę, ale w sumie nie wiem po co skoro działa. To raczej by była taka fanaberia. We wspomnianym wyżej starym rowerze miałem właśnie Altusa i też jakoś tam działał. Ja jeżdżę wokół przysłowiowego komina, nie ścigam się w maratonach, nie jestem super specem sprzętowym więc jak dla mnie Altus/Acera to jest klasa w miarę OKzadbany i wyregulowany. Tourneye już odradzam - plastik fantastik. Puki nowa to jako tako działa ale z czasem robi się tragedia. W rowerach dla dzieci, gdzie jest 6 przełożeń jest jeszcze OK, ale gdzie potrzebna większa precyzja, to są problemy.

Suma summarum:

  • korba 60
  • łańcuch + spinka 50
  • M310/M360  70-90.
  • no i klucz do wolnobiegu aby go odkręcić i gwint nasmarować żebyś w przyszłości nie miał problemów z wymianą całego koła.

Taniej się raczej nie da :( Jeśli masz możliwości może na OLX gdzieś lokalnie byś znalazł przerzutkę używaną w dobrym stanie, bez oparć. Ale zaoszczędzi może 20-30 PLN.

 

Edytowane przez bob555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega już pewno ma mętlik w głowie. Ja proponuję żeby było tanio nie wymieniać korby i przerzutki z przodu jeśli działa dobrze. Zmień łańcuch na ten kmc x8-93 (tyko policz ile ogniw masz na obecnym i takiej długości kup. A do przerzutki jedynie dołóż itu masz na przykład fajną sorę  https://www.centrumrowerowe.pl/przerzutka-tylna-shimano-sora-rd-r3000-pd8191/?v_Id=187962&gclid=CjwKCAjwitShBhA6EiwAq3RqA_Dgp32CsPdJjBRHzVRZRdMROU_G4x9Rksh0V77q_QeAWoEW7imsVBoCDrAQAvD_BwE

Ona złapie nawet kasetę 11-32/34. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić 1x7. Ale wtedy kupujesz nowa korbę, wolnobieg i  przerzutkę z tyłu. 

Mój syn ma 1x7. Stara korba deore z 3 blatami gdzie w miejsce blatu włożyłem 38t a później ustawiłem linie łańcucha dokupując odpowiedni suport. Jakiś tam wolnobieg 12-32 czy 34 i przerzutka sora. Jeździ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Adam55 napisał:

Kolega już pewno ma mętlik w głowie. Ja proponuję żeby było tanio nie wymieniać korby i przerzutki z przodu jeśli działa dobrze. Zmień łańcuch na ten kmc x8-93 (tyko policz ile ogniw masz na obecnym i takiej długości kup. A do przerzutki jedynie dołóż itu masz na przykład fajną sorę  https://www.centrumrowerowe.pl/przerzutka-tylna-shimano-sora-rd-r3000-pd8191/?v_Id=187962&gclid=CjwKCAjwitShBhA6EiwAq3RqA_Dgp32CsPdJjBRHzVRZRdMROU_G4x9Rksh0V77q_QeAWoEW7imsVBoCDrAQAvD_BwE

Ona złapie nawet kasetę 11-32/34. 

Żebyś wiedział. Wiem jeszcze mniej niż na początku 😉 A jak by dołożyć do Twojej propozycji korbę 42-32-22, będzie to grało. Czy olać zmianę tej korby. Tylko powinie przy zmianie korby już by trzeba było zmienić przerzutkę przód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zmianie korby zmiana suportu i przerzutki przód. Musisz też wiedzieć że jeśli zębatki korby i kasety są wytarte i tak będzie musiał je wymienić. Zrób ich zdjęcie i tu na forum jest dział gdzie chłopaki Ci powiedzą czy korba i wolnobieg przyjmą nowy łańcuch 

https://www.forumrowerowe.org/topic/221537-zębatki-oceniamy-stan-zębatek/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Vitaminer napisał:

@Sobek82 Jest to dobra myśl, tylko czy taka konfiguracja to dobre rozwiązanie na pod krakowskie górki i wzniesienia :)

Nie, jak górki to korba do zmiany na 42T. U mnie jest teren płaski jak naleśnik, mam korbę 40T i wykorzystuję 3,4,5 bieg, 6,7,8 wcale. W singla przy wolnobiegu 14-28T się nie baw - z tyłu za mała rozpiętość. Dodatkowa tarcza  z przodu zawsze się przyda. Może wykorzystasz ją podczas 1-2% dystansu na trasie, ale zawsze to coś. Jedynkę w aucie też za często się nie wrzuca, ale bez niej jazda raczej byłaby dość problematyczna. Zresztą korba single speed pewnie ze dwie stówki kosztuje. Za tyle to cały napęd sobie zmienisz.

Godzinę temu, Adam55 napisał:

Przy zmianie korby zmiana suportu i przerzutki przód.

Nie koniecznie. Przerzutka może zostać. Być może suport będzie do wymiany, ale też nie koniecznie. Zresztą suport Neco, który jest  polecany na forum, to koszt 20 PLN. Przerzutkę wystarczy obniżyć i podregulować. Zamiast zmieniać przednią przerzutkę już lepiej wolnobieg z tyłu na nowy  + nowy łańcuch. A jeśli będą problemy to niech pojeździ po okolicy i na OLX znajdzie coś w  Krakowie za 2 dyszki. Zresztą jakbym mieszkał w Krakowie to pewnie Acerkę 360 też bym niezłą znalazł gdzieś na mieście . Wolnobieg 14-28 to nie kaseta 12- 32 tym bardziej w singla bym się nie pakował na lekkie górki - za małą rozpiętość . Przy kasetach 11-czterdzieści cośtam w singla z przodu można się bawić

Kolega się zastanawia nad napędem, czy zmieniać korbę czy nie. Jak zmieni korbę na taka samą, to będzie miał dalej taki sam rower. Czyli w bezsensownej konfiguracji jaką sprzedają wszyscy producenci crossów. Ja mu proponuję coś nowego, czyli korbę 42T. Ma okazję zmienić na coś co wykorzysta dużo bardziej niż korba 48T. Bo jeśli jeździ wokół komina, to daję sobie rękę uciąć, że jak ma z przodu duży blat, to z tyłu max 2,3, może 4 bieg, 5,6,7 mogłoby nie być.

Reasumując jak chcesz mieć taki sam rower jak poprzednio to kup tylną przerzutkę i zmień. Jak chcesz zmienić konfigurację roweru na bardziej optymalną to zmień korba 42T + łańcuch + wolnobieg + przerzutka z tyłu. Suport i przednia przerzutka nie koniecznie. Nie wiem jaki jest stan roweru. Czy ma przejechane 500 km czy 5000 .Jak stan napędu jest dobry, to może i wolnobieg może zostać. Wtedy zostaje korba, przerzutka tylna, łańcuch i ewentualnie suport na dłuższy / krótszy.

Edytowane przez bob555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jakoś cały czas jeździ na takiej korbie i wolnobiegu i nie twierdzi że gdzieś mu brakuje . Przecież wiadomo że nikt przy 1x7 nie proponuje mu zostać przy tym wolnobiegu co ma. Jasne że przerzutkę może obniżyć i cudować, ale albo proponujemy mu coś co będzie działać albo lepiej nie doradzajmy. A tak serio to doradzasz mu acere 360 która jako tylna przerzutka w centrumrowerowym jest tańsza o 15 zł od sory, a ona jest klasę wyżej. Ja wolał bym dołożyć 15 zł. 

Nie ważne też że może suport stary może pasowac, tudzież że kosztuje 20 zł. Było pytanie więc padła odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Adam55 napisał:

 Jakoś cały czas jeździ na takiej korbie i wolnobiegu i nie twierdzi że gdzieś mu brakuje . Przecież wiadomo że nikt przy 1x7 nie proponuje mu zostać przy tym wolnobiegu co ma. Jasne że przerzutkę może obniżyć i cudować, ale albo proponujemy mu coś co będzie działać albo lepiej nie doradzajmy. A tak serio to doradzasz mu acere 360 która jako tylna przerzutka w centrumrowerowym jest tańsza o 15 zł od sory, a ona jest klasę wyżej. Ja wolał bym dołożyć 15 zł. 

Nie ważne też że może suport stary może pasowac, tudzież że kosztuje 20 zł. Było pytanie więc padła odpowiedź. 

Lepsza nie lepsza. Na oko wygląda tak samo jak Acera 360 tyle, że 9 tarcz obsługuje a ona ma 7....  Potem jest znowu Alivio o 15 PLN droższa, potem znowu Deorka za 149 potem coś jeszcze i tak do końca życia będziemy się zastanawiać.  Zmiana przeżytki  z Altusa na cokowliek nic mu nie zmieni. Nawet jakby to była Deorka. A korby i owszem. Mieszka w Krakowie, może poszukać na OLxach. Może coś trafi, nawet nowego. Trochę utarguje jak odbierze. Zamiast 100 na tylną przerzutkę, potem przednią, potem suport, to będzie miał na tylną plus korbę i jeszcze mu zostanie.

W starym moim rowerze za 400 PLN zmieniłem manetki z revoschiftów i .... korbę na Alivio HT, która stanowiła ponad 50% wartości całego roweru. I to był najbardziej udany upgrade.

Edytowane przez bob555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tu jest to 15 zł to 10 zl ale gdyby to było to samo to kto normalny i po co kupował by jakieś deore  czy ultegre jak może śmigać na super acerze.? I po kiego grzyba ma zmieniać tą korbe i wolnobieh jak mu pasuje? Skoda wiesz jakimi transami jeździ i jaka ma nogę? Chcesz go na siłe uszczęśliwić bo tobie akurat taka korba jak masz pasuje? 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletnemu laikowi doradzanie w tej sprawie jest trochę bez sensu, a wiosna się dopiero zaczęła, będzie mega wysyp tematów podobnych do tego, już mnie skręca w kiszkach. 🥹😉

Tak, wymień tył rzutkę i ten łańcuch. Na razie to wystarczy, korbę by się przydało to byś coś poczuł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na kierownicy mam klamki i kto by się przejmowal co mam na końcu linek czy przewodów hydraulicznych. W centrum przed sobą widzę przecież klamki... A tak serio to tylko właściciel roweru wie jakie dla niego są najlepsze przełożenia. Zresztą wrzuć w kalkulator blat 48 i zębatkę 14 a twoj 40 i pewno 11 i wyciągnij wnioski. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...