Skocz do zawartości

[nawigacja] prosta do zaplanowanej trasy


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj jechałem z nawigacją + czujnik tętna,kadencji i prędkości .Podświetlenie od 10% do 30%. Dystans: 230,78 km  Czas jazdy: 12:06:27 Czas ogólny: 16:24:14.

Dzisiaj mam jeszcze 27%baterii.  

Edytowane przez keradr
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
W dniu 22.05.2023 o 21:29, pecio napisał:

@wymiennik To nawet Explorera " wyrzeźbili " z możliwości własnego ustawienia limitu prędkości ? Oczywiście pytanie retoryczne bo wiem , że jest okrojony ale nie do tego stopnia.  Z drugiej strony zwykłemu "śmiertelnikowi" co nie kopie w ustawieniach dodatkowa komplikacja nie jest na rękę.

Co do nawigacji  - jeżeli zjedziesz z zaplanowanej trasy  pojawi się monit i np. zaakceptujesz żeby przeliczył , to poprowadzi Ciebie do punktu gdzieś dalej abyś kontynuował trasę do celu. Jest tylko jedno małe ALE.  Jeżeli nie masz na trasie na sztywno ustawionych punktów pośrednich to Garmin może tak przeliczyć trasę ,że kompletnie nie będzie to po twojej myśli. A dla czego ? Ty wgrywasz "gotowca" jakiego sobie zaplanowałeś  Garmin natomiast ma swoje algorytmy i działa według preferencji jakie wcześniej mu ustawiłeś dla danego trybu aktywności. Dla tego on przeliczy trasę po swojemu tak aby doprowadzić Ciebie do celu (najkrótszą drogą , unikając stromych podjazdów  i dla jazdy rowerem szosowym  -tak dla przykładu). Po przypadkowym zboczeniu z trasy lepiej jest mając na ekranie mapę przed sobą i krechę naszej trasy  tak jechać aby wbić się na zaplanowany ślad olewając wszystkie monity.  Przy pierwszych jazdach z Garminem (nie wiedząc do czego bestia jest zdolna ) łatwo o palpitacje serca.😉

Zresztą temat nawigacji , ustawień , korelacji z mapami i danymi w nich "zaszytymi" to zagadnienie rzeka na bardzo długie dysputy.

Cześć!

Czy mógłbyś w wolnej chwili rzucić więcej światła na temat jak wyżej?

Stałem się szczęśliwym (mam nadzieję) posiadaczem EE2 (przesiadka z edge 130) właśnie ze względu na nawigację ale im więcej czytam tym większy mętlik mam w głowie.

Jeżdżę najczęściej na podstawie stworzonych wcześniej plików gpx w Garmin Connect/brouter.de/komoot/ect. Przy tworzeniu plików na mapie ustawiam wiele punktów aby jechać tam, gdzie chcę. Czy takie punkty miałeś na myśli pisząc o ustawionych na sztywno punktach pośrednich? Przed chwilą w apce mobilnej garmina utworzyłem jakiś tam kurs i dodałem dodatkowe punkty kursu (różowe) oprócz czarnych którymi tworzę sam kurs. Po imporcie do EE2 pomimo aktywnej opcji "Punkty kursów" w urządzeniu na mapie nie widzę ani czarnych tworzących sam kurs ani tych dodatkowych.

Ogólnie chciałbym mieć możliwość wyboru sposobu przeliczania kursu przez EE2.

1. Po zjechaniu z kursu EE2 przelicza i kieruje ponownie na kurs (oczywiście zgodnie z algorytmem zdefiniowanym w ustawieniach (przykładowo kolarstwo szosowe, minimalizuj dystans i zgodnie z unikaniem)

2. Po zjechaniu z kursu EE2 przelicza i prowadzi do punktu docelowego nową trasą (jak wyżej algorytm zdefiniowany w ustawieniach)

Obecnie w EE2 mam ustawione "Ponowne przeliczanie kursu" na "Automatyczne ponowne wyznaczanie trasy" oraz "Ponowne przeliczanie trasy" na "Automatyczne"

Czy jest możliwy wybór i jeśli tak to jak tego dokonać? Lektura instrukcji niestety pomogła.

 

Pozdrawiam

garmin.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ViP3R ..... rozwijam temat. 😁 

 Jak wytyczysz gpx w oparciu  tylko o dwa punkty - start oraz koniec  i takowy wgrasz do Garmina to :

1. Garmin sam może zinterpretować  taką trasę w oparciu o "wewnętrzne" wytyczne , co może nie do końca pokrywać się z twoim zamysłem.

2. Jak ustawisz w kluczowych punktach wystarczająco dużo punktów pośrednich to trasa może być zgodna z tym co "zaprojektowałeś" . Ale i tak w tym wypadku  radzę sprawdzić.

W razie zjechania z wytyczonej trasy i jej ponownym przeliczeniu w pierwszym przypadku  może wyjść totalna masakra  łącznie z "przeczołganiem" 😉 po krzakach. 

W drugim przypadku algorytmy tak przeliczą trasę aby  poprowadzić do najbliższego kolejnego wytyczonego punktu. Tutaj mamy większą kontrolę nad poczynaniami Edge'a . W takich przypadkach najlepiej olać przeliczanie trasy  . Masz podgląd trasy na ekranie i sam "manualnie " możesz wstrzelić się na trasę.  Poskutkuje to stosownym komunikatem , że znów jesteś na wybranym kursie .

Wszystko zależy jak masz ustawione  ponowne przeliczanie trasy w Garmine. Jak na automat to robi to bez twojej akceptacji.  Ja mam ustawione , że muszę parafować  takie poczynania Edge.

Jak planujesz trasę  to dodatkowe punkty umieszczaj  na skrzyżowaniach, rozjazdach , skrętach . Nie musisz ich  ustawiać "gęsto i często " na prostych.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pecio dziękuję bardzo za odpowiedź :)

Przyznam, że na razie to obsługa bardziej przypomina losowanie lotto. W zależności jaką kulę "wyśsie" to tak zadziała ;)

Do tej pory jeździłem tak, że jak celowo zjechałem z kursu aby poszperać okolicę to 130-tka krzyknęła, że jestem poza kursem i tyle. Kiedy już chciałem wrócić na kurs nie wiedząc gdzie jestem to odpalałem telefon a w nim kurs w Garmin  Connect i mapy google. No i tu już w zależności od skomplikowania powrotu to albo nawigowałem google albo na pamięć po lekturze map. Było to irytujące więc zakupiłem EE2 licząc że nawigacja wszystko załatwi.

Z tego co piszesz to rozumiem, że EE2 zawsze będzie przeliczać trasę do najbliższego punktu kursu i tego zmienić nie można.

1. Jeśli mój kurs (plik gpx) składa się z tylko dwóch punktów (początek i koniec) to jak pisałeś może być niespodzianka po przeliczeniu. Przeliczy po swojemu i trasa może całkowicie się zmienić.

2. Jeśli mój kurs (plik qpx) składa się dziesiątek punktów to EE2 po przeliczeniu będzie prowadzić do najbliższego punktu a dalej już jak po sznurku zgodnie z plikiem gpx.

Jeśli tak to pozostaje chyba tylko zmienić ustawienia z auto na monit, przy zjechaniu z kursu zatrzymać nawigowanie i wznowić w momencie chęci powrotu na kurs. Wtedy nie będzie co chwilę pikania, przeliczania itp.

W instrukcji znalazłem zapis: 

https://www8.garmin.com/manuals/webhelp/GUID-E67DE53E-5B08-4903-9767-F58973BC1829/PL-PL/GUID-62C3249E-F56E-467B-A9DA-83D907CDF4E6.html

UWAGA: Opcja pierwszej zmiany trasy to najkrótsza trasa z powrotem do kursu, która rozpoczyna się automatycznie po 10 sekundach.

Jakbym miał tylko jedną szansę powrotu na kurs a później wolna amerykanka i EE2 liczy jak chce całą trasę?

 

Cytat

Jak planujesz trasę  to dodatkowe punkty umieszczaj  na skrzyżowaniach, rozjazdach , skrętach . Nie musisz ich  ustawiać "gęsto i często " na prostych.

Masz na myśli te czarne punkty, które tworzą kurs czy te różowe dodatkowe, których są dziesiątki rodzajów w garmin connect i nie wiem do czego służą? Od wczoraj walczę z tworzeniem kursów w Garmin Connect i dodawaniem najróżniejszych punktów ale nic nie wyświetla się w EE2 pomimo włączonej opcji "Punkty kursów". Z tego co widzę to masz E1040 solar więc tam nawigacja jest bardzo podobna. U Ciebie też nic się nie wyświetla?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli coś mogę dodać od siebie to nigdy nie tworzyłem tras w aplikacji Garmin ze względu na brak niektórych dróg. A dotyczy to zwłaszcza jazdy MTB. Dla mnie jeśli chodzi o tworzenie kursów przyjemniejszymi aplikacjami do tego da koomot, mapy.cz tutaj nie ma problemow z przeliczaniem trasy i powrotu na nią po zjechaniu z wyznaczonego szlaku. Najważniejsze to stawianie gęściej punktów na mapie dzięki czemu nie będzie chciało nas wracać doiejsca z którego zjechaliśmy tylko poprowadzi dalej. 

Edytowane przez Thomass13
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak

2. Dokładnie tak.

Tak później wolna amerykanka przy przeliczaniu kursu ale wszystko w ramach zdefiniowanych prez Ciebie w ustawieniach.

Na myśli nie mam ani tych czarnych ani różowych. Na myśli mam te punkty które ustawiasz w oprogramowaniu do tworzenia tras np. Koomot.

Później  Garmin je wyświetla na ekranie w takim kolorze w jakim masz to ustawione w opcjach  , domyślnie fiolet ala róż. Garmin Connect jest raczej  średnim rozwiązaniem do tworzenia kursów. Polecam inne rozwiązania np. bardzo ładnie zintegrowany z Edge Koomot.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzięki za pomoc :)

Z koomot próbwałem kiedyś ale ma chyba inne podejście. Muszę od razu podać punkty A  i B jako początek i koniec trasy. Dopiero później dodaję punkty pośrednie.

Jeśli planuję wycieczkę z A do B to jest ok ale jeśli chcę zrobić pętlę to jest problem bo A=B a punkty pośrednie robią totalny bałagan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie musisz w koomot robić od razu od punktu A do B cała trase po czym zaznaczać pośrednie pkt. Ja normalnie robię zaznacz pkt. następnie zakończ pkt. i znów zaznacz pkt. i zakończ nawet co 1 km lub gęściej. Wszystko ładnie kreśli od poczatku do końca i wcale nie ma tutaj masakry.

 

Proszę tutaj przykład jak to wygląda. Po kolei zaznaczone. 

Screenshot_2024-04-14-13-58-27-448_de.komoot.android.thumb.jpg.d2174b8974a39494301242671399a70b.jpg

Edytowane przez Thomass13
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie.

Po synchronizacji Komoot z Garmin Connet utworzone kursy pojawiają się natychmiast (świetna sprawa) ale niestety nie mogę ich edytować w apce Garmina w przeciwieństwie do kursów tworzonych w bezpośrednio w GC czy importowanych z plików. Czy to kwestia braku Komoot Premium czy coś skopałem?

Pytam ponieważ znalazłem fajny ficzer. Te różowe/fioletowe punkty, które dodawałem wyżej wyświetlają się na polach danych w EE2 w formie tekstowej.

https://suport.garmin.com/pl-PL/?faq=tWx3JQyjlU474jqa91EJs8

Uzyj funkcji Dodaj punkt kursu aby dodac spersonalizowany punkt taki jak postoj na odpoczynek, sprint lub wspinaczka

  • Punkty kursu i inne lokalizacje uzyte do stworzenia kursu beda wyswietlone na twoim urzadzniu jako Pole danych o nastepnym punkcie trasy

 

Planuję trasę w komoot i dodaję warstwę "Jedzenie i picie". Po utworzeniu kursu w Garmin Connect dodaję dodatkowe punkty, które ładnie wyświetlają się na ekranie licznika kiedy mijam sklepy w terenie, którego nie znam itp. Nie znalazłem podobnej opcji w Komoot (chyba, że jest w premium).

Na razie obejście mam takie, że po utworzeniu kursu w Komoot usuwam go w Garmin Connet, następnie eksportuję gpx z Komoot do Garmin Connet i wtedy edytuję dodając dodatkowe punkty informacyjne. Tyle tylko, że wtedy synchronizacja Komoot <-> Garmin trochę mija się z celem.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ViP3R
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Explore 2. Potwierdzam, to co pisali bardziej doświadczeni użytkownicy. Po zjechaniu z zaplanowanej w Komoot trasy i włączeniu w opcjach monitu takowy się pojawia. Monit pojawia się w dolnej części ekranu i trochę go zasłania. Można wybrać ponowny powrót na trasę i automatycznie przeliczy trasę do najbliższego punktu, na wcześniej zaplanowanej trasie. Najczęściej kierował mnie tą samą trasą, którą zjechałem, aczkolwiek zdarzyło się raz czy dwa, ze wybrał inną trasę. Zauważyłem, że to zależy od tego jak bardzo się oddalisz od zaplanowanej trasy. Jak jesteś blisko swojej trasy, to każe ci po prostu zawrócić, a jak jesteś daleko, to wymyśli inną trasę. Wydaje mi się, że wybierze najkrótszą. Tak wynika z moich niewielkich doświadczeń.

Postaram się zrobić fotę jak wygląda ekran z monitem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...