Skocz do zawartości

[Korba] Shimano FC-T521 wymiana na FC-T6010


merfib10

Rekomendowane odpowiedzi

Mam stare rowery (~30 letnie) ktore sam serwisuje sobie i specem - zwlaszcza od nowszych rozwiazan - nie jestem. Ale  przewiduje duza roznice na plus ... W korbie na kwadrat - tarcza duza (najwiekszaa ale te mniejsze tez) przy wiekszym nacisku (chociazby przy wiekszej masie mojej) tarcza odchyla sie o kilka mm w jedna i druga strpne (na oko ~2..3mm). Widac golym okiem. Skutki takie ze lancuch potrafi przeskoczyc przy duzym nacisku, albo szorowac, trzeba doregulowywac czesciej i to na kasecie 8. Mysle ze na 10 bedzie to bardziej upierdliwe - ale to moje przewidywania. Ciekawe co inni powiedza.

Jak zajade kolejna korbe to wlasnie zmienie pewnie na HTII . Mam nadzieje ze sie da.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie przerabiałem od kwadratu, przez octalink aż po ht2. Ten ostatni jest najlepszy i najsztywniejszy. Pozostałe 2 powodowały mi bujanie korby. Co za tym idzie zdarzały się ocieranie przez to o przedni wózek. Wkurzało mnie to niesamowicie. Ale każdy może uważać inaczej jak uważam tak bo wszystkie rodzaje przetestowałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@Thomass13 masz rację, tylko pod jednym warunkiem, że te wszystkie korby były z różnych poziomów grup napędowych. Zwykle kwadrat to niskie grupy, wykonane z kiepskich i mało sztywnych materiałów, dodatkowo dochodzi niska precyzja wykonania. Octalink był nieco wyżej w hierarchii, a HT2 to wyższe grupy, lepsze i sztywniejsze materiały. Stąd wynikają różnice.

Przetestuj np. Alivio na Octalink i HT2, bo chyba obie wersje są obecnie do dostania, różnica będzie znikoma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Octalink był nieco wyżej w hierarchii

Uproszczony opis rzeczywistości ;) Nie był.... jest tylko młodszy. Bez problemu zresztą da sie zestawić ze sobą sztywniejszą korbę na kwadrat (z czasów kiedy na ten standard wychodziły topowe modele) niż obecne tanie ht2 i octalinki.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A idąc jeszcze dalej, to przed Octalink był ISIS i ISIS v2 z tego co pamiętam. W ogóle te rozwiązania, to taki trochę niewypał. W rowerach typowego Kowalskiego, raczej wielkiej kariery nie zrobiły.

Octalink ma trochę wad kwadratu, a trochę zalet bliżej HT2. Jeżeli jest w rowerze, to nie ma co od razu zmieniać. Jeżeli kupuje się nową korbę, to nie ma sensu.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...