Skocz do zawartości

[4000-5500] MTB dla wysokiej osoby


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Szukam roweru dla siebie, 194cm, 95kg.

TL:DR:
- tani w naprawie
- marka bez znaczenia
- wygodny
- najbardziej opłacalny w swoim budżecie
- bez przerzutki z przodu

Obecnie mam SCUD który poleciliście mi tutaj, na forum w 2014 r. Rower ledwo dyszy i widać zużycie, obecnie naprawa jest nieopłacalna.

Szukam czegoś co mi zapewni niskie koszty serwisu (ale nie muszą być totalnie niskie albo zerowe... po prostu sensowne) i będzie wygodny do jazdy przy moim wzroście. Scud 26" z ramą 21" jest dla mnie za mały.

Nie mam też jasno sprecyzowanego budżetu, wolałbym aby to było 4000 zł, ale może być i 6000 zł. Szukam czegoś do jazdy po mieście, czasem delikatny teren ale trwałego. Z tego co widziałem, to z rowerów droższych typu 6k można już próbować zjazdów w górach? Jeśli tak, to wolałbym w takiej sytuacji dopłacić. Jeśli nie, no to nie. Blokada amortyzatora nigdy mi się nie przydała, z tego co czytam to sram droższy w naprawach, a wcale nie lepszy od shimano... Więc mam mętlik w głowie.

Z innych wymagań które mam, to brak przedniej przerzutki - po prostu jej nie używam.

Zastanawiam się pomiędzy:
ZR TEAM 7.0 https://www.radon-bikes.de/en/mountainbike/hardtail/zr-team/zr-team-275-70-2022/ (wychodzi około 4500 zł)
Trek X-Caliber 8 https://sprint-rowery.pl/rower-gorski-trek-x-caliber-8-2022 5900 zł
Jealous al https://www.radon-bikes.de/en/mountainbike/hardtail/jealous-al/jealous-al-80-2022/ 5200 zł


Marka roweru dla mnie nie ma znaczenia. Nie wiem też jak ZR TEAM ma się do treka, w treku widzę blokadę, ale nie wiem jak reszta osprzętu - czy jest lepsza czy gorsza. Jestem otwarty na inne propozycje.

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy twoim wzroście wybrałbym rower na kołach 29" . Różnica między 26 i 27,5 nie jest duża , a 29 jest popularniejszym standardem . Czyli Radon z pierwszego linka odpada , zresztą jego rozmiarówka kończy się na 20" co dla ciebie może być za mało . Masz tabelkę z geometrią , masz dopasowanie do wzrostu i przedkroku . U Treka jesteś na granicy rozmiarów więc tylko przymiarka da odpowiedź który dla ciebie będzie lepszy .

Koszty serwisu to w głównej mierze koszty wymiany napędu . I tu zła wiadomość tańszy od rowerów które podlinkowałeś będzie taki z napędem 2x10 . W dodatku będzie miał taki sam albo i większy zakres przełożeń . Popatrz w sklepach internetowych ile kosztuje kaseta 12s 10-51 ( bo taka jest i w Treku i w Radonie 8.0 ) ile shimanowski ( ponoć dobry )  łańcuch 12s , ile przerzutka ...W dodatku w Treku na korbie masz 30 zębów . To może być trochę mało do niegórskiej jazdy .

Dodatkowo wyznaczasz szeroki zakres zastosowania , a współczesne rowery MTB są dość wyspecjalizowane . Czy mieście potrzebne ci opony 2,35 ?  Nie wiem o czym myślisz pisząc o górskich zjazdach ? Każdym Mtb da się zjechać , ale to nie będzie Dh czy enduro .

Nie traktuj tego jako krytyki czy odradzania tylko jako materiał do przemyśleń .

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak tanio i uniwersalnie, to może coś 3x9 np. Deore. Trzebaby znaleźć coś z ramą conajmniej 21" (wskazane ok.22") a koła 29" z hamulcami hydraulicznymi. Nikt nie robi 1x9 tylko np. 1x12. Jeśli priorytetem jest jeden blat z przodu to nie będzie zbyt uniwersalnie, a tym bardziej tanio.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A patrzyłeś na ofertę Cube? Mają bardzo duże rozmiary, aż do XXL 24". Ja jeszcze przymierzałem się do poprzedniej ramy, bodajże w 2020 roku i nawet rozmiar L, czyli 20", wydawał mi się bardzo duży (mam 183 cm), większy niż L-ki innych marek. Więc dla Ciebie XL 22" powinien być dobry a jak nie to jest jeszcze 24" XXL.

Proponuję Cube Aim Ex albo któryś z Cube Analog. Mają napęd 1x, tak jak chcesz, i osprzęt Deore albo Sram w zależności od modelu

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2022 o 15:37, WaGiant napisał:

Przy twoim wzroście wybrałbym rower na kołach 29" . Różnica między 26 i 27,5 nie jest duża , a 29 jest popularniejszym standardem . Czyli Radon z pierwszego linka odpada , zresztą jego rozmiarówka kończy się na 20" co dla ciebie może być za mało . Masz tabelkę z geometrią , masz dopasowanie do wzrostu i przedkroku . U Treka jesteś na granicy rozmiarów więc tylko przymiarka da odpowiedź który dla ciebie będzie lepszy .

Koszty serwisu to w głównej mierze koszty wymiany napędu . I tu zła wiadomość tańszy od rowerów które podlinkowałeś będzie taki z napędem 2x10 . W dodatku będzie miał taki sam albo i większy zakres przełożeń . Popatrz w sklepach internetowych ile kosztuje kaseta 12s 10-51 ( bo taka jest i w Treku i w Radonie 8.0 ) ile shimanowski ( ponoć dobry )  łańcuch 12s , ile przerzutka ...W dodatku w Treku na korbie masz 30 zębów . To może być trochę mało do niegórskiej jazdy .

Dodatkowo wyznaczasz szeroki zakres zastosowania , a współczesne rowery MTB są dość wyspecjalizowane . Czy mieście potrzebne ci opony 2,35 ?  Nie wiem o czym myślisz pisząc o górskich zjazdach ? Każdym Mtb da się zjechać , ale to nie będzie Dh czy enduro .

Nie traktuj tego jako krytyki czy odradzania tylko jako materiał do przemyśleń .

 

Koszt serwisu jest dla mnie ważny, ale nie najważniejszy. Uparłem się na 1:11 - 1:12 bo chce czegoś nowego.

Co do MTB i zjazdów, co masz na myśli enduro vs DH vs MTB? Jazda ekstremalna mnie nie jara.

Co do wymiarów, jestem na pograniczu, ale wyszło mi podając do wysokości nogawki ok. 93cm i rama XXL. Byłem się przejechać na XLu i faktycznie jest za mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...