Skocz do zawartości

[kaseta] Rozmiary kasety, aby mieć więcej możliwości dopasowania kadencji podczas jazdy po płaskim terenie.


caballoBlanco

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jeżdżę na kasecie ultegra 11/32.

11-32.thumb.png.21b391699fac90b203171920da1a718e.png

Podczas godzinnej jazdy jadę sobie ze średnią około 30km/h podczas dłuższych 26-28 (więcej niż 2h) o w miarę płaskich teranach  - wielkopolska.
Zauważyłem że często jadąc chciałbym np. wrzucic mniejszą zębatkę z tyłu, wrzucam, i jest zauważalnie ciężej, tak że musze dużo przyspieczyć aby kadencja była dla mnie żwawa (żeby nie ugniatać kapusty) może to dobrze bo wtedy się trenuje, ale chciałbym mieć wiekszą możliwość wyboru prędkości jazdy przy tej samej kadencji (rozumiem że trudność rośnie, ale chodzi o to żeby skoki były mniejsze)

12-25-14-28.thumb.png.a850abd716d0295328b20edee3c3559d.png

Popatrzyłem na dostępne kasety ultegry, i wyselekcjonowałem dwie:

12-25 na zrzucie u góry, oraz

14-28 junior (na dole)

Interesuje mnie najwięcej możliwości (gęsto) w okolicach 30km/h bo taką prędkość jestem w stanie utrzymać przez godzinę.

Co byście doradzili jaką kasetę wybrać 12-25 czy 14-28 junior -  o co chodzi z tym "junior" rozumiem że to dla adeptów kolarstwa, ale chyba dla amatorów ta kasetą też się sprawdza?

Dodam że w przyszłości planuje wypady w góry ale to odległa perspektywa, dlatego interesuje mnie kaseta do jazdy bo w miarę płaskim terenie (mamy lokalne górki, i fajnie jest na nie podjechać, niestety nie wiem jakie to nachylenie ale dość spore, tylko że podjazd ma możę 0.5km i podejrzewam że mimo mniejsze zakresu z kasetami 12-25 czy 14-28 i tak będzie spoko podjeżdżać.

Link do strony z kalkulatorem.
http://www.gear-calculator.com/?GR=DERS&KB=24

Dodam, że nad zmianą korby nie myślałem, ponieważ to większy koszt, a uzyskujemy jedynie "przesunięcie" kadencji vs prędkość a nie inne zagęszczenie możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"junior" bo wg. przepisów młodzież nie może jeździć na tak twardych przełożeniach jak dorośli. Dlatego kasety dla "dzieciaków" zaczynają się od 14t. Kiedyś coś takiego czytałem, ale nie wiem ile w tym prawdy. ;)

Jeśli jesteś pewien, że nie zmienisz terenu w którym jeździsz i nie będziesz atakował żadnych podjazdów, to oczywiście kupuj jak najciaśniej zestopniowaną kasetę, w tym przypadku 12-25 (zapewne będzie tańsza niż 11-25).

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trzeba, ale od tego jest No mniejszy blat i duże zębatki z tylu przecież widać na tym kalkulatorze ze przy kadencji 90 jedziesz 15km/h  No to ruszysz

Wow No trzeba, ale od tego jest No mniejszy blat i duże zębatki z tylu przecież widać na tym kalkulatorze ze przy kadencji 90 jedziesz 15km/h  No to ruszysz

Wow @Mihau_ ciekawy temat, dzięki za inspiracje, ale taka kasetę mogę zestawić z reszta sprzętu czyli ultegra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po moich doświadczeniach to powiem tak. Obecnie jeżdżę na 52 na 11-28. Ostatnio zmieniłem z 50ki na przodzie. I efekt jest taki, że wcale nie okupuję większych zębatek na kasecie jak się spodziewałem. Standardowo latam po płaskim gdzieś w połowie kasety, raczej w "mniejszej połowie". U mnie większy blat z przodu zwiększył dynamikę, i biegi kasety się jakby rozciągnęły. Mniej zmieniam, czasem jest tak, że wbiję 16kę czyli chyba 9 bieg i lecę tak przez całe miasto bez zmian czegokolwiek - trochę jak na fixie. Po prostu wolniej startuję i dłużej się rozpędzam. Ja ruszam to na stojaka, mniej więcej 50% czasu w mieście spędzam stojąc.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, caballoBlanco napisał:

Nie wiem czy rozumiesz @HarveyDent ale założenie większych zębatek tylko przesunie prędkości

Zmieni przede wszystkim ratio. Możesz to sprawdzić w kalkukatorze. Blędnie zakladasz że kombinacja zębatek ma bezpośredni wplyw na prędkość. NIE MA. Prędkość to wypadkowa mnoznika przełożenia i kadencji (a co za tym idzie mocy) 

Tak, zębatki w korbach się wymienia. Nie jestem pewien czy do ramion kompakta mozna założyć inne zebatki ze względu na rozstaw śrub. Dawno nie miałem. Coś mi świta ze był z tym problem. Sprawdź kompatybilność w dokumentacji Shimano, albo niech ktoś bardziej obcykany sie wypowie 

Edytowane przez HarveyDent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Blędnie zakladasz że kombinacja zębatek ma bezpośredni wplyw na prędkość. NIE MA. Prędkość to wypadkowa mnoznika przełożenia i kadencji (a co za tym idzie mocy) 

Przeczytaj to sobie jeszcze raz. Napisałeś, że kombinacja zębatek nie ma bezpośredniego wpływu na prędkości a już w następnym zdaniu, że prędkość jest wypadkową "mnożnika przełożenia" - czyli kombinacji zębatek i kadencji. 

Ramiona korby to ramiona korby, każdy dedykowany blat pasuje. 

11 godzin temu, caballoBlanco napisał:

Wow No trzeba, ale od tego jest No mniejszy blat i duże zębatki z tylu przecież widać na tym kalkulatorze ze przy kadencji 90 jedziesz 15km/h  No to ruszysz

Chyba mnie by coś trafiło gdybym musiał co chwilę blaty zmieniać;p

11 godzin temu, caballoBlanco napisał:

Wow @Mihau_ ciekawy temat, dzięki za inspiracje, ale taka kasetę mogę zestawić z reszta sprzętu czyli ultegra?

Miche robi kasety w standardzie shimano i campagnolo, kupujesz shimano i ma działać. 

 

 

 

A tak ogólnie "co do tematu". Jeśli naprawdę ci bardzo zależy na tej kadencji w okolicach 30kmh na płaskim - co osobiście uważam trochę za niepotrzebne bo to nie są jeszcze prędkości, gdzie nie można trochę "przepchnąć" (a nawet jeśli są dzisiaj to za parę miesięcy jak się wzmocnisz to już nie będą) - to kup sobie kasetę pokroju tego 14-28 (czy coś tam od miche), efekt jakiego potrzebujesz osiągniesz a będziesz sobie obcinać wszystkich lekkich przełożeń. 

 

Na marginesie podpowiem również, że istnieje blat 46 do ultegry. Nie kupowałbym go obecnie - bo to nie są tanie rzeczy a w sumie nie wiesz jak długo ci to potrzebne będzie ale możesz sobie w kalkulatorze sprawdzić konfigurację 46-34 + 11-28 SRAM. Kasety od srama są kompatybilne z shimano i mają koronkę 16t w zamian za gorszą górę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A jest jakaś opcja samemu sobie zestopniować? wybrać ile zębów ma konkretna zębatka?

Nic sobie nie wybierasz, kupujesz gotowca

Cytat

I co w ogóle z "wózkiem" cokolwiek to jest, to jest dolna częsć przerzutki? czy musze cos zmieniać czy poporstu wystarczy ze kasete wymienie

Przerzutki szosowe występują zwykle z dwoma rodzajami wózków, krótkim i długim. W przypadku ultegry r8000 przerzutka z krótkim wózkiem ogarnia kasetę z największą koronką max 30 a z długim wózkiem do 34.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.10.2022 o 19:47, caballoBlanco napisał:

Uciągniesz? A dlaczego miałbym nie uciągnąć? Sugerujesz 14-28, bo ta kaseta da trochę większy wybór na mniejszych predkosciach

Nie. Sugeruje, że jak na trasie pojawi się podjazd to spuchniesz . I nie pisze tutaj o podjazdach 8-12% .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...