Skocz do zawartości

[Dylemat.] Trzy różne rowery, cena około 4000zł


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników.

Zwracam się z prośbą o wyrażenie opinii i ewentualną pomoc w wyborze( za i przeciw). Mianowicie, mam na oku trzy rowery:

Indiana storm X8 

Rockrider explore 540

Octane One Prone 

Wszystkie trzy modele kosztują od 3500 do 4600 zł. Indiana i rockrider mają chyba lepszy osprzęt niż prone.

Na ten moment rockrider jest niedostępny w moim rozmiarze( mam 190cm i 85kg) ale mają być pod koniec lipca. Indianę mam niedaleko dostępna w sklepie ale tylko w kartonach( brak możliwości przymiarki). 

Do tej pory jeździłem na holenderskim batavusie więc jakieś sugestie odnośnie geometrii tych rowerów chętnie przyjmę do siebie. 

Rower chcę kupić na dłuższy czas.( Nie wykluczam w przyszłości jakiś upgrade'ów)

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Pozdrawiam.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Explore 540 deklasuje konkurencję jak chodzi o to co oferuje, względem tego za ile to oferuje - ma sztywne osie, powietrzny amortyzator, pełne deore, fajną geometrię, parę smaczków jak schowek na imbusy w siodełku i uchwyt na garmina na capie. Do tego jest (jak na tą cenę, i fakt, że to rower pomiędzy XC a Trailem moim zdaniem) stosunkowo lekki. Moim zdaniem to fajna baza do ewentualnej dalszej rozbudowy. A, no i fenomenalna gwarancja od Decathlonu. 

Indiana jest ciekawa z uwagi na osprzęt. Natomiast jest o 1000zł droższa, i ma dwa blaty z przodu - ale to kwestia preferencji. Plus jest cięższa od 540. No i nie wiem czy widzę dobrze, ale chyba nie ma sztywnych osi. 

Octane one ma z nich wszystkich najgorszy osprzęt i amortyzator (chociaż niby te przerzutki od Microshifta mają spoko recenzje na portalach o enduro) i jest znacznie droższy, ale to rower do trochę innych zastosowań niż ta indiana - to raczej coś w stylu NS Eccentric, Marin Bobcat Trail, itd.

Moim zdaniem pomiędzy Explore 540 a tym Octane One, znacznie lepszym wyborem do zwykłej jazdy byłby 540, bo nie dość że znacznie taniej, to jeszcze na spoko częściach, gdzie Octane One ma i gorszy amortyzator, i gorszy osprzęt. Jak dobrze widzę, to ten Octane One jak chodzi o podzespoły/osprzęt jest raczej klasy Explore 520 kosztującego 2500, a nie 540. A pomiędzy 540 a Indianą? Tu już jest ciężej, bo nie dość że rozchodzi się o sporą różnicę w cenie, to jednak są to rowery o trochę innej charakterystyce. Z jednej strony 540 oferuje super osprzęt za mniej, z drugiej, Indiana jest na SLX, ma na pewno lepsze hamulce niz 540, oraz amortyzator od RS - nie siedzę w temacie amortyzatorów za bardzo, ale jak pamiętam, to Recon to już fajny model. Pytanie co z tymi sztywnymi osiami.

Skoro rozważasz te rowery, spójrz też na model XC100 z Decathlonu. Fajne powietrzne Manitou, sztywne osie, fajna waga (jak pamiętam to chyba lekko ponad 12kg w M), i typowo sportowa geometria.

To tak na szybko - ale chętnie poczytam co inni myślą.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, WMTOXIC napisał:

Do tej pory jeździłem na holenderskim batavusie więc jakieś sugestie odnośnie geometrii tych rowerów chętnie przyjmę do siebie. 

Znaczy gdzie i jak jeździłeś? Bo jeśli to było standardowe zastosowanie "holenderki" to dziwnym jest przesiadanie się na rower MTB do tego samego celu... Rozumiem, że jak to zwykle bywa "się podoba i ma bojowo wyglądać"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Holenderka była używana zgodnie z przeznaczeniem (głównie asfalt i szutry) ale przestała mi wystarczać. Wymieniłem w niej opony na szersze ale wraz nie nadaje się do jazdy po piachu. Jakikolwiek teren, górki, doły to walka z rowerem. A do tego przerzutka w piaście. Po prostu chciałem zacząć jeździć coś bardziej niż tylko "po bułki" ale rower służyłby również do jazdy rekreacyjnej z żoną od święta. (Czyli raz na tydzień/dwa).

Rower to dla mnie odskocznia a nie konieczność. Chciałbym coś wytrzymałego co zniesie różne wariactwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowie się ktoś jeszcze na temat tych dwóch rowerów? (Indiana i Rockrider)
Prone odrzucam.
Czy odczuję dużą różnicę względem osprzętu między rockirderem a indianą? Indiana ma podobno sztywne osie.
Nigdy nie miałem takiego typu roweru więc nie mam żadnego odniesienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem informację bezpośrednio z Decathlonu, że w pierwszym tygodniu sierpnia będą już w Polsce.
Czyli nie warto dopłacać 1000zł do indiany? Indianę mam na miejscu. Ciekawe czy jest możliwość negocjacji z media expert. Teoretycznie rower jest w kartonie więc powinien być cały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o różnicę między hamulcami i napędem tych dwóch rowerów, rockrider ma napęd 1x, nie będzie to bardziej uciążliwe na asfalcie? 

Nie ukrywam, że wizualnie rockrider bardziej mi się podoba. Aczkolwiek jest to mniej istotne. Bardziej liczą się dla mnie osprzęt i solidność całej konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt już nic nie powie? 

Wiem, że ostateczną decyzję muszę podjąć sam ale ciągle mnie nurtuje czy warto dołożyć do Indiany. Nie wiem czy te pieniądze rzeczywiście oddają wartość roweru i osprzętu. 

Obydwa rowery mają podobne wyposażenie ale w kwestii osprzętu jestem zielony. Różnice w piastach, amortyzatorach, hamulcach itd.... 

Ciągle mam w głowie dylemat....

Sercem wybrałbym rockridera ale rozsądek mówi Indiana..... Tylko kwestia pieniędzy.... Niby 1000 złotych na drodze nie leży, co przekłada się na rockridera. 

Ciekawe czy odnalazł bym się jeśli chodzi o napęd. 2x wydaje się być bardziej uniwersalny z większą rozpiętością przełożeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Update.

Rockrider był wczoraj dostępny ale wszystkie dostępne sztuki w moim rozmiarze wyprzedane online. Nie udało się go zamówić 

Czekam dalej.... 

Chyba, że uda się dorwać tego Storma w jakiejś promocji w co wątpię bo jest wycofany ze sklepu online. Tylko pojedyncze sztuki w sklepach stacjonarnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mały update. Temat ucichł ale rower kupiony. Ze względu braku dostępności roweru z Decathlonu i podwyżki ceny, kupiłem Storma X8. Pierwsze wrażenie super. Mam nadzieję ,że nie będę żałował decyzji. Rower poskładałem ale jeszcze nie jeździłem poza podwórkiem 😅

 

A tak poza tematem jaki smar do łańcucha polecacie? 

I czy konieczny jest serwis zerowy amortyzatora?

 

IMG_20221002_154752-01_copy_1112x982.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...