Skocz do zawartości

[Korba] Odkręcające się ramię od korby


marb

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

od pewnego czasu zaczęło mi się odkręcać lewe ramię od korby. Nieważne jak mocno je przykręcę, to po kilku minutach jazdy i tak jest już luz.
Ramię jest przykręcane kluczem nasadowym.

Czy mogę coś sam z tym zrobić czy tylko wymiana całej korby w serwisie?
Rower ma dużo lat i boję się, że taka wizyta w serwisie byłaby droższa niż ten rower jest wart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że korba na kwadrat.  Raczej padło ramię korby niż suport.  Skoro się gniazdo wyrobiło to nie ma co cudować, zamienniki są dostępne w niewielkich złotówkach ale trzeba zwrócić uwagę na orientację otworu - romb czy kwadrat.  Długość ramienia powinna być wybita od wewnątrz, obok gniazda pedała.  

Jak zawsze - zdjęcia ułatwią diagnozę 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem nawet, że można samo ramię wymienić. Myślałem, że to zawsze komplet z całą korbą.

Zdjęcia chętnie dołączę, tylko czego dokładnie? Ramienia na rowerze, czy ramienia po demontażu?

Edytowane przez marb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam zdjęcia, które powiedzą więcej niż słowa :)

Widać, że sam trzpień korby jest na krawędziach starty, więc chyba to nie wina samego ramienia.
Jednak gdy zakładam ramię na korbę i przykręcę, to nie czuję żadnego luzu. Trochę pedałowania wystarczy, aby pedał cały latał a chwilę później nakrętka się odkręca tak, że spada.

20220515_163105.jpg

20220515_163147.jpg

20220515_163227.jpg

20220515_163314.jpg

20220515_163334.jpg

20220515_163419.jpg

20220515_163533.jpg

20220515_163600.jpg

Edytowane przez marb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kazafaza napisał:

...a weź podjedź do Gabora na Świetym Wojciechu - może ma coś w graciarni co będzie pasować, nie wydasz majątku a wspomożesz lokalny sklep. 

Po co podjechać? Po same ramię, czy całą korbę?

12 godzin temu, Mihau_ napisał:

Jeździłeś na lekko luźnym ramieniu i się wyrobiło. Szczerze mówiąc ten archaiczny sport też bym wywalił przy okazji, to nie jest duży koszt

Archaiczny to fakt. Rower ma chyba z 25 lat :) ale to pierwsza jego awaria. Z uwagi na wiek, jego wartość jest pewnie taka ile kosztuje nowa korba.

12 godzin temu, Sobek82 napisał:

Ten suport tyż nie był rusz Anny od dawien dawna. Jo bym to syćko wy kurzył i se czyściocha na o żył.

https://allegro.pl/oferta/zestaw-6-7-8-korba-shimano-ty301-42x34x24-suport-10564925899

Nigdy nie był ruszany :) Trochę przeraża mnie wizja demontażu całego suportu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...