Skocz do zawartości

[korba] Triban 500 przesiadka z Prowheel Ounce na Shimano FC-MT210-3


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Z racji tego, że jeżdżę trochę z sakwami, mieszkam w małopolsce, i pary w nogach czasem nie wystarcza, potrzebuję bardziej miękkich przełożeń.
Obecnie mam 3 rzędową korbe Prowheel Ounce (50/39/30) na kwadrat, chcę zamontować 2 częściową Shimano FC-MT210-3 (44/32/22).
Tu pojawia się kilka pytań:
1. Współczynnik Q: Shimano 176, Prowheel ?
2. Linia łańcucha: Shimano 50, Prowheel ? 
Co to za współczynniki? Czy korba MTB będzie mieć je znacząco inne? Na tą chwilę nie jestem do końca zadowolony z biegu łańcucha, bo na 1 blacie z przodu i 1 zębatce z tyłu spada mi łańcuch gdy cofam rower. 

3. Jak dobrać łożysko suportu? Jakie są polecane a jakich omijać? Czy Deore za 65zł będzie dobrym wyborem? https://allegro.pl/oferta/shimano-wklad-suportu-bb52-bsa-hollowtech-ii-deore-11875111256
Zmierzyłem rurę i z pomiaru wychodzi długość rury ~73-75mm, średnica zewnętrzna obecnego suportu (mierząc wystającą część gwintu) ~35,5mm

Przednią przerzutkę Microshift R8 mam mocowaną zaciskiem na rurze podsiodłowej (linka z dołu) więc mam możliwość przesunięcia góra-dół.

Czy to wszystko będzie się ze sobą zgrywać?

 

Z góry dziękuję za wszystkie głosy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W pewnym sensie chodzi o wyprofilowanie ramion, q-factor to "szerokość" pomiędzy dwoma ramionami korby (w miejscu gdzie wkręcasz pedały). Korby szosowe shimano mają bodajże 146 więc jeśli tu masz 176 to będziesz miał pedały 3 cm szerzej

2. Szosowa linia łańcucha to 43,5, mając korbę z 50mm odsuniesz środkowy blat o 6,5mm na zewnątrz, zwiększysz przekos więc "spadanie łańcucha" się nasili. A wystarczyłoby wyregulować przerzutkę

3. suport to suport, nie ma co się spuszczać nad tym tematem, pewnie będziesz potrzebował podkładek

4. to, że zmienisz wysokość na jakiej jest przerzutka nie oznacza, że będzie dobrze działać

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odeślę Cię do swojego wątku: https://www.forumrowerowe.org/topic/251773-korba-mtb-w-gravelu-ktoś-przerabiał/#comment-2304956

Przeczytaj ostatniego posta. Rower w tej konfiguracji ma już około 5000 km. Wszystko działa bez problemu.

Jedyny problem jaki widzę i to poważny to używanie pedałów SPD. Ramiona korby chyba nie są symetrycznie. Na platformach stopa się sama ułoży. W SPD już nie.

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, doczytałem trochę na ten temat i tak:

1. z linią łańcucha mam o tyle łatwiej, że w tej chwili mam korbę 3 rzędową szosową więc mam linię łańcucha 45mm (dokopałem się do specki jakiejś nowszej Ounce 3rz.). Nadal MTB ma 5mm więcej, poszukam jakiejś starej korby MTB na kwadrat i spróbuję przymierzyć na próbę żeby zobaczyć jak to wyjdzie w moim rowerze. Ile z linii łańcucha mogę ugrać na podkładkach? Uda się chociaż 3mm?

2. Q factor w nowszej Ounce to 156mm, rozszerzenie do 176mm będzie dla mnie na plus bo troche wąsko mi było do tej pory

3. asymetrię pedałów spróbuję zmniejszyć podkładką pomiędzy pedałem a korbą, znając życie skończy się cięciem podkładki na laserze

4. Da się jakoś zwiększyć linię łańcucha na kasecie?

5. Przerzutka tylna to Microshift R9, wierze że ogarnie mniejsze korby z przodu, jak będzie zobaczymy. 

A na tą chwilę dzięki Panowie  za garść dobrych porad!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, chrismel napisał:

Jedyny problem jaki widzę i to poważny to używanie pedałów SPD. Ramiona korby chyba nie są symetrycznie. Na platformach stopa się sama ułoży. W SPD już nie.

SPD mają trochę luzu (IMO sporo) na boki, poza tym jaki problem wyregulować pozycję bloków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość pomiędzy wewnętrzną stroną ramienia korby a zewnętrzną stroną rury podsiodłowej wynosi u mnie:

58 mm z prawej strony

64,5 mm z lewej strony

Przyjrzałem się dzisiaj temu podczas jazdy i na oko widać że lewy but jest bardziej przesunięty do środka na pedale niż lewy. Nie wiem czy tak dużą różnicę da się skompensować w przypadku pedałów SPD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, chrismel napisał:

Nie wiem czy tak dużą różnicę da się skompensować w przypadku pedałów SPD.

Bloki mają 5mm regulacji na boki. 1mm podkładka między pedałem a korbą raczej nie zaszkodzi i masz w zasadzie skompensowaną różnicę.
Można też kombinować z kątem bloku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w przypadku kolegi ale dla mnie korba 30/39/50 miała absurdalne stopniowanie. Na przykład pozwalała jechać przy kadencji 100 ponad 60 km/h. Jeżdżąc głównie po Warszawie takie prędkości rzadko osiągam jeżdżąc samochodem a co dopiero rowerem :) Zakładając korbę 22/30/40 oraz kasetę 11/28 mam w przedziale od 21,5 km/h przy kadencji 75 do 33 km/h przy kadencji 90 dostępne 4 przełożenia czyli bardzo przyjemne stopniowanie. U mnie jest to zakres prędkości w obrębie których spędzam 80-90% czasu. Więc nie jest to tylko kwestia uzyskania miększych przełożeń ale także (a może przede wszystkim) stopniowania na kasecie. A maksymalna prędkość nadal pozostaje wysoka bo prawie 50 km/h przy kadencji 100.

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie wiem jak w przypadku kolegi ale dla mnie korba 30/39/50 miała absurdalne stopniowanie.

Dobre do szosy, jednak dla mnie również za twarde. Fajnie się z nią jeździ na pusto ale z sakwami to już troche problem na podjazdach był. Staram się nie schodzić z kadencją poniżej 75, jak jadę gdzieś dalej to trzymam 75-90 o ile właśnie mi nie braknie miękkich przełożeń.

 

Wybrałem się do mechanika rowerowego odkupić starą korbą, po krótkiej rozmowie odradził mi takie przymierzanie losowej korby MTB na kwadrat bo też są jakieś dodatkowe różnice. Umówiliśmy się, że odkupię od niego na przymiarkę zużytą korbe hollowtech 2 jak tylko wymieni klientowi na nową więc może pod koniec przyszłego tygodnia przymierze, pomierzę i opiszę jakieś dalsze wnioski jak tylko to ogarnę. 

Zastanawiam się też, czy moje przerzutki obsłużą tak małą korbę, mam nadzieję, że ta próba to wyjaśni. Jeżeli nie, to będę musiał sięgnąć głębiej do kieszeni i kupić Shimano FC-T4060 26/36/48.

 

W dniu 25.03.2022 o 07:49, Mihau_ napisał:

Czy nie prościej (i zapewne zdrowiej dla stawów) wymienić kasetę i przerzutkę? 

Niestety na moim zestawie 3x8 najbardziej miękka kaseta jaką widziałem ma max 34 zęby, Obecnie jeżdżę na 32 i twardo więc tutaj wiele już nie ugram. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Potwierdza się, że Tribany z Decathlona mają zapasy na wszystkie strony.

Trochę to zajęło ale w końcu zmontowałem nowy napęd. Użyłem:
- suport Shimano BB52
- korba Shimano FC-T4060 22/32/44
- kaseta SunRace CSM66 11/32
- łańcuch KMC X8
- podkładki 2,5/2,5+1,8 (w zestawie była jeszcze 0,7 ale olałem)

Co ciekawe, dostałem jakiegoś zaćmienia i podkładki założyłem na odwrót, tj. dwie na prawą stronę a jedną na lewą.
Mimo to da się wrzucić wszystkie biegi i wszystkie ich kombinacje, choć jeszcze coś chrobocze bo noc mnie zastała i nic nie regulowałem.
Tylna przerzutka ogarnia, przednia przerzutka ogarnia (i to bez przesuwania jej góra/dół)

W tej błędnej konfiguracji podkładek mam odległości korb od ramy 67,6 z jednej oraz 72mm z drugiej. Jak założę podkładki zgodnie z instrukcją (tj przełożę 1,8 na lewą stronę i dołożę tą 0,7 z lewej) to powinienem mieć 70,1 z lewej i 70,2 z prawej czyli chyba ktoś to dobrze pomyślał w tej Japonii czy gdziekolwiek (mam rurę szerokości 68mm, dzisiaj zmierzyłem suwmiarką).
Jeżeli idzie o linię łańcucha to już nic więcej chyba kombinował nie będę, skoro przerzutki (jakoś) działają nawet w błędnej konfiguracji to montując podkładki poprawnie powinno być tylko lepiej.

Ważne pytanie: Będę odkręcał suport, jest na nim napisane "do not dissasemble", to znaczy że mam nie rozpierać samych łożysk czy ta pasta co była na gwincie jest jednorazowa? Czym taką pastę zastąpić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ułożeniu podkładek w konfiguracji L-2,5+0,7+1,8 / R-2,5 napęd pracuje dobrze, wszystkie konfiguracje da się wrzucić, na środkowym blacie da się obsłużyć prawie całą kasetę bez terkotania.
Asymetria korb to około 1mm, tj odległość płaszczyzny styku pedała do najszerszego miejsca ramy z lewej 69,1 mm, z prawej 70,2 mm przy czym trzeba założyć duży błąd pomiaru. Podkładka pod lewy pedał powinna mieć wymiary ID 14,2mm tol -0/+0,5mm OD 19,8mm tol -2/+0 mm T 1,1 mm

Jedyna wada jaką zauważyłem to na kasecie nie mogę wrzucić trzeciego biegu - bieg przeskakuje mi od razu na 4. Pewnie musze dociągnąć tylną linkę. 

suport po wyczyszczeniu gwintów posmarowałem najpierw pastą do uszczelniania gwintów Pasta do gwintów Bisan GB1 w miejscu gdzie była oryginalnie czerwona pasta a resztę smarem "anti sieze" od shimano. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...