Skocz do zawartości

[Szosa na tarczach] Pomoc w wyborze


BodzioW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich mejwenów kolarstwa i prosiłbym o pomoc w wyborze mojej pierwszej szosy. Od kilku dni mam pozytywny ból głowy przeglądając internet i zgłębiając temat. Znalazłem kilka interesujących mnie modeli, lecz nie mogę się w 100% zdecydować na któryś znich (każdy ma moim zdaniem jakiś słaby punkt). Szukam roweru nowego bardziej typu endurance, na wypady ok. 50-100 km, często w rejonie pagórkowatym, a dotąd jeździłem crossem Merida Crossway 100. Mam 175 cm wzrostu i ok. 82 cm przekroku. Dysponuje budżetem +/- 6000 zł i chciałbym mieć osprzęt minimum tiagra. Oto moje typy na obecną chwile:

Merida Scultura 300 disc 2021 (+ hydraulika, dobra rama, niska stosunkowo waga, widelec full carbon; - suport Press fit, kaseta 11-28, opony 25c, zbyt agresywna geometria?)

Lapierre Sensium Al 300 Disc 2020 (+ hydraulika, najniższa cena; - brak sztywnych osi, opony 25c, brak taperowanej główki ramy),

SENSA Romagna Disc SLE (+ hydraulika, shimano 105 (bez korby), stosunek cena/osprzęt; - sztyca 31,6 mm, producent?, zbyt agresywna geometria ramy?),

Giant Contend AR 2 2021 (+ producent, widelec full carbon i sztyca; -  tarcze mechaniczne tektro, szerokie opony, kształt sztycy),

Scott Speedster 20 Disc 2022 (+ wygląd, całkowicie wewnętrzne prowadzenie linek, widelec full carbon; - tarcze mechaniczne shimano),

Orbea Avant H40-D 2021 (+ piękna rama, całkowicie wewnętrzne prowadzenie linek; - korba FSA, kaseta Sun Race, tarcze mechaniczne tektro),

Cube Attain Race (2022) (+ wygodna geometria (ale czy niezbyt zrelaksowana?), widelec full carbon, najniższa cena; - tarcze mechaniczne Spyre, producent?).

Prosiłbym o jakieś wskazówki, które pomogą mi podjąć finalną decyzje.

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mam 175 cm wzrostu i ok. 82 cm przekroku. 

Cytat

(ale czy niezbyt zrelaksowana?)

Przy tych parametrach właśnie takiej geometrii potrzebujesz. Masz dość duży przekrok więc siodło powędruje wyżej niż "średnia" przy twoim wzroście (automatycznie krótszy tułów).

 

IMO jeśli już chcesz tarcze i masz te ~6k to trzeba szukać wyłącznie hydrauliki. Ew. grzebać wśród używek, aluminiowy rower to nie statek kosmiczny, łatwo ocenić stan techniczny.

Jeśli nowy to celowałbym w https://www.canyon.com/pl-pl/road-bikes/endurance-bikes/endurace/al/endurace-6/2732.html?dwvar_2732_pv_rahmenfarbe=BK%2FBK

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam, że contend ar jest bardzo fajnym sprzętem (olbrzymi plus za możliwość wsadzenia szerszych opon 35c/38c i praktycznie uczynienie z niego pełnoprawnej szutrówki), ale niestety w stosunku do konkurencji z hamplami mechanicznymi nieco odstaje. Jeśli nie zamierzasz zmieniać opon na szersze to raczej szukaj czegoś z hydro. Merida, Sensa, Canyon (tutaj chyba też wejdą 35c)...tam kierowałbym swoje kroki kierując się raczej geometrią, osprzętem czyli hample hydro i grupa 105, dalej tiagra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. A co sądzicie w ogóle o tej meridzie, lapierre i sensa? Wszystkie na hydraulicznych hamulcach.

Sensa ma wszystko co trzeba (może oprócz węższej lepiej uginającej się sztycy), ale mam trochę dylematu odnośnie geometrii, czy nie jest za bardzo sportowa. Co prawda stosunek stack (561) do reach (375) wynosi 1,49, więc wygląda ok. Ta rama nie wygląda na jakąś mega nowoczesną też.

Merida z tą kasetą 11-28 da radę na podjazdach ze średnią 10-12%? Jak dotąd jeździłem na crossie 14,5 kg i jechać jechało , ale jednak na trochę miększych przełożeniach.

Lapierre bez sztywnych osi, bardzo to ma wpływ na ogólne użytkowanie roweru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Lapierre bez sztywnych osi, bardzo to ma wpływ na ogólne użytkowanie roweru?

Z grubsza to każde wyjęcie koła wymaga korekty ustawienia zacisku. No i jakaś tam różnica w sztywności

Cytat

Merida z tą kasetą 11-28 da radę na podjazdach ze średnią 10-12%? Jak dotąd jeździłem na crossie 14,5 kg i jechać jechało , ale jednak na trochę miększych przełożeniach.

To raczej kwestia właściciela roweru. BTW jeśli te 10-12 nie będzie się ciągnęło przez 2km to praktycznie każdy to podjedzie

Cytat

Sensa ma wszystko co trzeba (może oprócz węższej lepiej uginającej się sztycy), ale mam trochę dylematu odnośnie geometrii, czy nie jest za bardzo sportowa. Co prawda stosunek stack (561) do reach (375) wynosi 1,49, więc wygląda ok. Ta rama nie wygląda na jakąś mega nowoczesną też.

Technicznie jest zdecydowanie najlepsza. Geo też odpowiednie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...