Skocz do zawartości

[hamulce canti] Na co wymienić?


bioly87

Rekomendowane odpowiedzi

Z opisu na https://www.bikepedia.com/QuickBike/BikeSpecs.aspx?item=32734 wychodzi że klamki to Chang Star 274A całe z metalu bez plastików, tylko nie wiem czy ciąg linki będzie dobry pod V 

Te https://allegro.pl/oferta/tektro-cr520-720-blk-hamulce-cantilever-przelajowe-9810882073 dość drogie ale jak mam wymieniać jeszcze klamki do np takich https://allegro.pl/oferta/hamulce-v-brake-tektro-855-czarne-komplet-2-kola-8792935353 to cenowo będzie podobnie, ale jak z mocą hamowania canti vs v-brake?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vbrake są uważane za lepsze, ale musisz mieć idealnie wycentrowane koła. Te tektro po prostu mają większe kąty hamowania, tak jak legendarne canti z lat '90. Ja aktualnie w jednym rowerze mam hamulce br-m600 uważane za jedne z lepszych starych modeli vbrake. Siła hamowania vbrake lepsza, ale wszytsko musi być czyste, linki i pancerze. 

 

//edit pancerz canti ma inne miejsca montażu niż do vbrake. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po krótce... z klamkami ruchem dźwigni przystosowanym do cantilever da się stosować v-ki ale nie jest to szczególnie przyjemne. Obręcz musi być idealna a odległość klocków od obręczy ustawiona "na żyletkę" inaczej to nie ma sensu bo klamka z długą dźwignią od canti wyciąga mniej linki i hamulce są zatrważająco słabe...

Szczerze? W 1998 roku to może miało sens bawić się w takie cuda ale i tak prędzej czy później każdy się decydował na wymianę klamek na krótkie dostosowane do V-ek - one ciągną więcej linki.

Chcesz zmieniać to zmieniaj komplet z klamkami, albo szukaj jakiś przyzwoitych mini-v'ek one mają ciąg linki taki jak pierwotnie canti a są mocniejsze.

PS. jak rama ma heble typu canti to zdanie: 

Cytat

Nie wiadomo czy masz w ramie mocowanie do vbrake.

nie bardzo jest prawdziwe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abdesign zrobiłem //edit ja mam w swoim retro canti / klamkomanetki m737 i działa to bardzo dobrze. 

Jeśli "od zawsze" miał tam canti to po prostu zmienić na lepsze. Były jeszcze canti z dłuższymi ramionami, ale dzisiaj ciężko dostępne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z vbrake to komplet br-m600 / bl-m600 ~120PLN.  Na razie wystarczą imho dobre stare canti LX z klockami ~40PLN, bo altusy to niska grupa. Tych alhonga linkowanych nie znam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz a dobrze zawsze wychodzi najtaniej.

Canti mogą przyzwoicie hamować ale jak w każdym układzie hamulcowym, skuteczność zależy od wszystkich użytych elementów. A zrobić dobrze hamujące canti... jest drożej niż v-ki. Same ramiona nie wystarczą.

Naprawdę dobre klamki, nieściśliwy pancerz, dobre klocki, no i dobre ramiona. To nie tak że się nie da... da się czego dowodem są hamulce w cyclokrosie... Ale tak w zwykłym rowerze, zwykłymi pieniędzmi? Łatwiej zadowalający efekt można uzyskać na bardzo przeciętnych v-kach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

br-t4000 są słabsze od br-m600 (a komplet można kupić za 60PLN). z klamek jeszcze np. avid fr-5. Ale w sumie Twój wybór. 

 

//edit w sumie kolega Ci zapodał, że możesz kupić dowolne vbrake skoro to zwykły rower i liczysz złotóweczki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alivio t4000 w porównaniu z tym co miałeś do tej pory wzbudzą Twój zachwyt... pod warunkiem że OD RAZU zestawisz to z klamkami pod V-ki

Nie ma jakiejś większej konieczności brać używanych lepszych od alivio bo przeskoku nie zauważysz. "Coś tam" może będzie lepiej. No chyba że celowałbyś w heble pokroju br-m750... Ale to nie te pieniądze. (Potraktuj jako ciekawostkę) Tak więc nowe alivio to bardzo rozsądny wybór... podkreślam jak OD RAZU weźmiesz do nich klamki V. Z Twoimi obecnymi... będzie beznadzieja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem Ci widełki cen. To co zapodałeś wcześniej w linkach wszystko za drogo, zapomnij o m739 z pantografem. 

//edit ja mam rower retro na canti i naprawdę gdyby nie bardzo dobre klamki nie chodziło by to dobrze. Stąd nie uważam, że jest to "drogie" rozwiązanie po prostu mało kto się w to "bawi" :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 2 -3 tygodnie temu na OLx była cała masa używanych ramion Cantilever od Shimano po 30-35zł za komplet, różne LX ,Stx.  Sam zakupiłem sobie takie STX  za 30zł + 1 zł za wysyłkę w promocji. Te stare hamulce są bardzo żywotne i mimo wieku raczej się nie psują i nie ma na nie dużego popytu. Ale jak patrzę teraz na alledrogo gdzie za 1 ramie zaśniedziałego Stx wołają sobie 25zł to chce mi się śmiać.

whiteindian jakie masz klocki canti?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...