Skocz do zawartości

[Linia łańcucha] a piasty boost?


Nial

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

Czy do piast typu boost, potrzebna jest korba o szerszej linii łańcucha? Będę miał robioną ramę na zamówienie do pewnych specyficznych zastosowań (mniejsza po co ;) ), kompletuję informacje co i jak i muszę wybrać szerokość piast. Z przodu będzie napęd 2x, 38/26t. No i jeśli dobrze widzę, to nie ma takich korb o linii łańcucha szerszej niż 48,8 mm, są z mniejszymi zębatkami. 😕 Czyli co, albo boost, albo 38t?

Widzę że jest kilka standardów szerszych niż 48,8, o co w tym chodzi, czy do boost 110/148 mam szukać korby z jakąś konkretną linią łańcucha?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, boost ma linię 52mm. Z korb 2x pod boost jest np. fc-m5100-b2 (wybór jest spory ale generalnie różnica 10Z między zębatkami będzie chyba, że znajdziesz jeszcze gdzieś stare serie 3-cyfrowe pod boost (-b2) od deore w górę). Do tego od razu zobacz kompatybilną przerzutkę przednią i przygotuj pod nią ramę (np. uchwyt na przerzutkę DM z odpowiednim offsetem, boczny ciąg, odpowiedni kąt STA...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Czyli jeśli chciałbym mieć większe możliwości manewru rozmiarami korb a zwłaszcza mieć możliwość większej różnicy niż 10Z, to myślisz że nie ma co się upierać na boost? Szczerze mówiąc to nie czuję żeby mi był do czegoś potrzebny, ale czy robienie tramy bez boost nie spowoduje że zaraz nie będzie można części/piast kupić 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. A da się dobrać części tak, żeby do ramy z boost założyć z przodu 2x10/2x11, z dużą tarczą 38T? 😕 Wiem na bank że jest mi potrzebna do moich zastosowań, już sprawdzałem w praktyce. Bo z tego co widzę to się praktycznie nie da 😕 Uściślając, czy jest dostępna korba do której można nawet i dokupić na wymianę tarczę 38t, a która ma linię łańcucha pod stanard boost?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, chciałbym uniknąć kombinacji typu "producent nie zaleca ale będzie pasować" bo wiem że na dłuższą metę będzie problem z doborem części. Najlepiej chyba sytuację obrazuje to:

https://bike.shimano.com/pl-PL/service-upgradeparts/mtb/category/chainring.html

Wynika z tego, że jest tak jak @bogus92 napisał nie licząc XT, pozostaje "Tarcza mechanizmu korbowego 38T" do FC-M7000-11-2 (bez boost) lub FC-M7000-11-B2 (z boost). Co ciekawe, w przypadku M6000, do korby z boost producent podaje że pasuje max tarcza 36, a 38 jest tylko do wersji bez boost. Ciekawe dlaczego, przecież to wygląda identycznie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i panowie, znalazłem rozwiązanie problemu a nazywa się ono nowy SLX 2x12 :) Korna 36-26, kaseta 10-45 - piękna rozpiętość rozwiązująca problemy przy takim zastosowaniu, widocznie SLX to uśmiech w stronę wycieczek i ultramaratonów. Tylko ciekawe jak z żywotnością tego, ale ja o napędy bardzo dbam  i ostro nie jeżdzę więc może nie będzie tragedii. Wymagany bębenek microspline - nie problem bo i tak będę koła nowe składał. Bomba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...