Skocz do zawartości

[Bolące kciuki] problem ze zdrowiem, sprzętem czy techniką


TommyPL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupiłem sobie rower i po wielu latach zacząłem znowu jeździć rekreacyjnie ale problemem jest to, że po 10km zaczynają boleć mnie kciuki. Nie wiem czy mam złą pozycję, czy za mocno ściskam, czy rękawiczki złe...pojęcia nie mam. Rower mtb, kierownica standardowa, pozycja pochylona, rękawiczki zwykłe bez palców...sam nie wiem. Może ktoś miał podobny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boli bardziej kość śródręcza niż paliczek oraz kość czworoboczna większa na łączeniu z kością łodeczkowatą. Myślę, że może to być ucisk na nerw pośrodkowy lub coś z pochewką maziowatą ale tylko moje dywagacje ponieważ akurat w tym miejscu boli. Rodzaj bulu jest z kategorii niedokrwienno uciskowej. To zostało najważniejsze, co jest przyczyną i jak zapobiec ?

Edytowane przez sznib
ort!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzaj bólu...przepraszam, wymsknęło mi się. Myślałem aby przed wizytą u lekarza skonsultować to z bardziej doświadczonymi kolegami, być może jest to standardowa przypadłość przy robieniu czegoś konkretnego źle...właśnie sprzętu lub techniki i stąd moje pytanie.

PEKAES nie próbowałem właśnie ale zrobię to jutro bo też mam podejrzenie, że mogą "ciągnąć" i uciskać właśnie w tym miejscu.

DURNYKOT myślę, że również możesz mieć rację odnośnie zmiany chwytów czy kształtu kierownicy.

 

Przeje te punkty po kolei i dojdę do tego bo przecież nie może to być artretyzm. Jeżeli ktoś jeszcze ma inne pomysły to proszę śmiało pisać, dopisze do listy must check.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TommyPL  zrób zdjęcie jak trzymasz kierownicę w czasie jazdy. Wygląda, że źle trzymasz kierownicę możliwe, że masz źle ustawione manetki i dźwignie hamulca.  Po prostu przeciążasz dłoń.  Z całym szacunkiem do lekarzy akurat w przypadku rowerów ostatnio widziałem już takie dyrdymały przez "sportowych" wymyślone, że chcieli młodą dziewczynę na zastrzyki i operacje kierować...  
Uratował ją tomograf, w którego opisie wyszło, że pan doktor po prostu bredził trzy po trzy a robił usg kilka razy.  
Więc zanim sie pójdzie do lekarza po powrocie na rower po latach... Warto sprawdzić rzeczy fundamentalne.   Jak się pójdzie to warto iść do kilku... Niestety.  Szczególnie prywatni lekarze lubią znajdować choroby tam, gdzie problemem są słabe mięśnie czy ścięgna.

Trochę "bolesnej" prawdy.   Rower to sport bolesny. Nie ma dwóch zdań.  Jak przez lata nie jeździłeś i nie robiłeś czegoś podobnego to nadgarstki mają prawo boleć.  Jest realne, że masz tak słabe ręce (dokładnie te mięśnie, które tu pracują )  że musi boleć, bo "rośnie".
I nie nie mowie ignorować, ale... No mnie po przerwie zimowej 2,5mc potrafiły nadgarstki rozboleć. A T wracasz po latach. 

Na początek ustawienie rąk na kierownicy.
Po drugie kierownica nie służy do trzymania się jej a do kierowania.  Ból nadgarstków często sie bierze ze zbyt kurczowego trzymania kierownicy.  Wystarczy krótki odcinek gdzie za mocno trzymasz kierownicę i nagle pojawia sie ból w nadgarstkach.
Częsty błąd nawet jak masz doświadczenie Kierownice trzymaj, ale nie kurczowo. 

Tak samo nie powinieneś się o kierownicę "opierać".  Jak opierasz sie za dużym ciężarem o kierownicę też będziesz miał zbolałe nadgarstki. To pośrednio wiąże się z "trzymaniem się kierownicy".
 

No i najważniejsze napisz od kiedy jeździsz i jakie dystanse i jak często.  Bóle nadgarstków to jest jakiś ta rowerowy standard i masz rację ze pytasz. Problem w tym ze ciężko znaleźć przyczynę zdalnie, bo czynników jest za dużo. 

wieć po kolieli

Ułożenie ręki.
Siła twoich mięśni (możliwe, że używasz takich, o których zapomniał twój organizm a im dobrze było w bezruchu)
Trzymanie się kurczowo kierownicy (bardziej lub mniej, bo większość osób, którym to zarzucałem mówił ze skądże, a potem się okazywało ze był to strzał w dziesiątkę.  )

 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, KrisK napisał:

Na początek ustawienie rąk na kierownicy.
Po drugie kierownica nie służy do trzymania się jej a do kierowania.  Ból nadgarstków często sie bierze ze zbyt kurczowego trzymania kierownicy.  Wystarczy krótki odcinek gdzie za mocno trzymasz kierownicę i nagle pojawia sie ból w nadgarstkach.
Częsty błąd nawet jak masz doświadczenie Kierownice trzymaj, ale nie kurczowo. 

Tak samo nie powinieneś się o kierownicę "opierać".  Jak opierasz sie za dużym ciężarem o kierownicę też będziesz miał zbolałe nadgarstki. To pośrednio wiąże się z "trzymaniem się kierownicy

Właśnie to mi chodziło po głowie, że za bardzo ściskam, kładę się za bardzo do przodu.

Dzięki Panowie wszystkim Wam za rady. Spróbuję najpierw bez rękawiczek, obniżę siodło aby trochę się podnieść znad kierownicy, postaram się pamiętać że to kierownica a nie przysłowiowa brzytwa i nie trzeba jej tak kurczowo chwytać i zobaczę co będzie. Dam znać jak wyeliminuję problem to może ktoś kiedyś trafi tu z podobną dolegliwością to będzie miał gotową odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, TommyPL napisał:

kładę się za bardzo do przodu.

Pamiętaj  o ustawieniu ręki.    Wiele osób "łamie rękę" w nadgarstku jak trzyma kierownicę. Tu powinna być linia prosta z przedramieniem. Determinuje to pozycja na rowerze, ale i ustawienie kokpitu.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potestowałem i jednak co dwie głowy to nie jedna...wystarczyło zwracać uwagę (później pewnie wejdzie w nawyk) na to by nie łamać nadgarstka a utrzymywać linię prostą z przedramieniem. Druga rzecz to zwracać uwagę na proste plecy, nawet gdy pochylone do przodu to proste by nie robić łódeczki czy garba oraz by nie ściągać głowy między barki...i pomogło jak ręka odjął :) Być może nie to było przyczyną, nie jestem specjalistą ale pomogło więc temat do zamknięcia a gdyby kiedyś trafił tu inny laik z podobnym problemem to proponuję zacząć od korekcji postawy i chwytu. Dzięki Panowie za twórczą dysputę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...