Skocz do zawartości

[zdrowie] Czy to jest normalne tętno?


roki250398

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem osobą która trenuje już wiele lat na siłowni, biegam, jeżdżę na rowerze jednak mimo to że "sport to zdrowie" do końca nie jestem do tego przekonany. Po zakupie garmin 6x pro zauważyłem że mam bardzo niskie tętno spoczynkowe, nigdy wcześniej się tym nie interesowałem jednak zaniepokoiło mnie to więc zakupiłem dodatkowo ciśnieniomierz. Moje średnie tętno wynosi 47 spoczynkowe w ciągu dnia zaś w nocy ok 43, chciałbym tylko podkreślić że mam 22 lata, ćwiczę regularnie 5x w tygodniu. Czy powinienem się tym martwić i udać się do kardiologa czy to normalne dla osób trenujących? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, roki250398 napisał:

Moje średnie tętno wynosi 47 spoczynkowe w ciągu dnia zaś w nocy ok 43

To można by się cieszyć...  Gdzie te czasy kiedy takie miałem. :D 
Chyba że w czasie wysiłku nie możesz zmusić się do tego, żeby szło w zamierzony sposób do góry. Wtedy to już może świadczyć o przetrenowaniu.
Jak masz w nocy duże spadki albo wahania to może być objaw przetrenowania też. 

Zapoznaj się z terminami "Przetrenowanie parasympatyczne" i  "Restytucja tętna".  Pomijam, że ogólnie zainteresuj się tętnem i co co znaczy.
A potem obserwuj.  To, co podałeś to mało, żeby ktoś Ci odpowiedział cokolwiek sensownego.  To zawsze są naczynia połączone.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@roki250398 Tylko jak się udajesz do kardiologa to idź do takiego który zajmuje sie sportem. Większość kardiologów jak zobaczy 22 bez bólów to stwierdzi, że młody jeszcze jesteś i jak nie boli to ok jak boli to stresowe.. Reszta jak powiesz, że masz takie niskie powie żebyś mniej ćwiczył...   Zwykłe ekg jak nie masz jakiejś poważnej wady a najlepiej zawału nic nie pokaże.  A czasem i wad nie pokaże. 
Więc jak już idziesz do lekarza szukaj jakiegoś który ogarnia tematy sportu.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 17.05.2020 o 16:18, roki250398 napisał:

Witam. Jestem osobą która trenuje już wiele lat na siłowni, biegam, jeżdżę na rowerze jednak mimo to że "sport to zdrowie" do końca nie jestem do tego przekonany. Po zakupie garmin 6x pro zauważyłem że mam bardzo niskie tętno spoczynkowe, nigdy wcześniej się tym nie interesowałem jednak zaniepokoiło mnie to więc zakupiłem dodatkowo ciśnieniomierz. Moje średnie tętno wynosi 47 spoczynkowe w ciągu dnia zaś w nocy ok 43, chciałbym tylko podkreślić że mam 22 lata, ćwiczę regularnie 5x w tygodniu. Czy powinienem się tym martwić i udać się do kardiologa czy to normalne dla osób trenujących? 

Posłuchaj:

I tak, to normalne tętno u osoby trenującej. Zawodowi sportowcy dochodzą do wartości nawet 30/35, Joachim Halupczok miał ponoć nawet 28, Justyna Kowalczyk 36. Jesteś zdrowy, będziesz żyć ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...