Skocz do zawartości

[napęd] renowacja 3x9


Gonzo2

Rekomendowane odpowiedzi

Pleciesz.

https://drive.google.com/drive/folders/1WqKtN-nTZ1xBcgIEwhLuYBjnDsux2uBI?usp=sharing

2 zdjęcia. Jedno z poprawnie zamontowaną ( symulacja - na kartce zaznaczyłem ramię korby ) koronką 32, drugie z obróconą o 90 stopni. Można porównać wypustki. Nie ma wpływu na działanie. Zrobiłem tak 4000 km i wszystko bdb ( korba xt )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, uzurpator napisał:

 

Nic nie jest do wymiany. Możesz sobie dla spokoju ducha kupić nowy łańcuch, założyć. Ale patrząc na stan tego co tam jest, to jeżeli zajęło Ci 12 lat dojechanie do tego, to do wymiany akurat będzie jak przejdziesz na emeryturę.

Oj miałem 1 sezon dobry a potem to już nie pamiętam:D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Gonzo2 napisał:

Ale kaseta do wymiany? Bo przymiar wpada ostro w łańcuch

Koronka nr 4 ( licząc od najmniejszej )  to nowego nie przyjmie.

2 minuty temu, Gonzo2 napisał:

A powiedz mi jeszcze czy to przypasuje mi jak mam 9 rzędów? 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/zebatka-blat-shimano-fc-m660-10-32t

czy to przypasuje jak mam 9 biegów? 

Nie mam pewności, ale na 95 % tak.

/edit

W zależności czy 11-32 czy 11-34 jest różna ilość wymiennych koronek :

https://kastor-bike.pl/Koronka-kasety-9rz-Shimano-CS-M770-16T

Możesz próbowac wymieniac pojedynczo. Bo widze, ze masz kasetę xt ( 200 pln )

Edytowane przez SoloTM
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, SoloTM napisał:

Pleciesz.

Polemizowałbym. Koronka 32T jest symetryczna na mocowaniu 4-ramiennym. Obrócenie jej o 90 stopni spowoduje jedynie przesunięcie punktów podniesienia łańcucha. Standardowo te punkty są wsadzane tam, gdzie jest najmniejsze naprężenie w cyklu pracy i przesuwa się o 1 ząbek w fazie. Jeżeli obrócisz je o 90 stopni to w zależności od tego jaki masz młynek to w najlepszym przypadku ( młynek 24T ) przesuniesz podniesienie łańcucha na cykl pracy i ryzykujesz zerwanie łańcucha.

Co ciekawe, nie wpłynie to na współpracę z blatem, bo 32T jest symetryczne. Ale w ogólności - w przypadku np 5 ramiennych korb, lub zębatek środkowych o liczbie zębów niepodzielnej przez 4 ( 34T, 38T ) przy okazji zabijesz synchronizację środek-blat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o korbie 44/32/22 104 bcd ( 4 śruby ) sprawdziłam to na sobie ( jak pisałem wyżej ) i nie ma żadnego wpływu na działanie. Zero efektów ubocznych. Dokładnie 3600 km przejechane. ( koronka alu od xt ) Ta ze zdjęć :

https://drive.google.com/drive/folders/1WqKtN-nTZ1xBcgIEwhLuYBjnDsux2uBI?usp=sharing

to czeka na swoją kolej ( kupiona jako używana bo nowych oryginalnych alu 32 już nie ma  ) gdyż moja jest w gorszym stanie i już dogorywa. Za chwilę wymiana napędu i wjedzie ta używana do mojej  korby.

Stalowa 32 wazy 80 gr, alu  40 gr,  stal+ kompozyt ( ale nie pasuje do poprzednich ) około 65 gr.

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Napisano (edytowane)

W serwisie mi powiedzieli że stalowa kaseta alivio może zniszczyć aluminiowy bebenek nowej piasty? Ma to sens? :)

Np kaseta xt ma 4 najmniejsze zębatki oddzielne. Na nich najczęściej się jeździ więc i tak zajada ten bebenek...teoretycznie 

Edytowane przez Gonzo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Prawda jest taka, że na większości aluminiowych bębenków pojawią się nacięcia. Nastąpi to wczesniej lub później. Najlepiej kupować kasety z pająkami, tak by siła rozkładała się na większą powierzchnię.

Nie wiem jakby to wyglądało przy kasecie Alivio, bo ona jest cała nitowana, tylko ostatnia koronka jest oddzielnie. Teoretycznie nie powinno być źle, bo kręcąc będziesz ciągnął całą kasetą, a nie jedną zębatką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz będzie novatec 792 wyrwana w swietnej cenie. alivio ma dwie ostatnie koronki luzem. Najczęściej jeżdżę na 6 i 7 więc paradoksalnie na tej alivio będzie lepiej niż na XT, bo XT ma luzem koronki 6 7 8 9. Te luzem wgryzają się najbardziej wg mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to ile jest luzem ( choć trochę też ) ale o to, że pająk dolega do kasety na całej powierzchni rowków bebenka - hmm... jak to wytłumaczyć... widzicie wewnątrz wypustki - one się ciągną przez prawie cały bębenek ( w pająku )

3f953b8846c7a8e3b7d21a934f9f

shimano-xt-cs-m770-kaseta-9-rzedowa.jpg

a tu wnętrze kasety hg400 :

image.png.7a04ea5dc2aebffcc922eb22238c5135.png

kaseta opiera się o bębenek nie na całej długości bębenka tylko  punktowo. ( tzn. pomiędzy koronkami są dystanse z tworzywa, ale to metalowe wypustki kasety są twardsze i to one rżną bębenek )

Reasumując - kaseta za 180-200 pln ( slx - xt )  lub bębenek ok 60 gr cięższy stalowy z aliexpress około 140 pln

Albo kaseta hg400 i jeździć obserwować ;)

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trzeba było kupić tańszą piastę, ale nawet nie pomyślałem. novatec 792 wyrwałem za 230pln

Pytanie czy to tylko wizualna szkoda (te wżery) czy coś się zacznie dziać po czasie.

Póki co w serwisie chyba wymienią mi 6 i 7 zębatkę na kasecie XT i będę jeździł dalej. W zapasie mam HG400 alivio

SoloTM ogólnie masz rację ale popacz:

Ja jak jeżdżę (patrząc po zużyciu) głównie na 6 i 7 zębatce to w XTeku one ryją bebenek indywidualnie. Jakbym założył Alivio to jeżdżąc na 6/7 zębatce faktycznie punktowo ale o bębenek opierają sie już wszystkie od 1-7. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kij ma 2 końce, fakt. W kasecie na aluminiowym bębenku koronki luzem rżną najbardziej kasetę bo głębiej potrafią się wgryźć indywidualnie w bębenek. Dlatego stalowe inserty można włożyć. Sam nie miałem nigdy kasety hg400 na alu bębenku więc nie wiem ;) Najwyżej za kilka lat wymienisz bębenek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

image.thumb.png.4c12a6e941392aafe15a9b43c9041f60.png

 

Cześć

czy standardowo tak ustawiona zębatka jest ok czy należy ją obrócić o 90*? Nie pamiętam jak była ustawiona wcześniej. Chodzi mi o te wycięcia podnoszące łańcuch z młynka na środkową zębatkę? 

Edytowane przez Gonzo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...