Skocz do zawartości

[buty] Jakie buty SPD


gacusx

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli kupiłeś te pedały niedawno i możesz je zwrócić to to zrób ;P Nie posiadają największej zalety pedałów mtb czyli dwustronnego wpięcia

A jeśli chodzi o buty - dla mnie "nie super drogie" to 500 złotych, dla Ciebie może to być 200, najlepiej żebyś sztywno określił budżet i się go trzymał. BTW buty najlepiej przed zakupem przymierzyć a jeśli nie masz gdzie to zostaje allegro smart i ewentualny, darmowy zwrot.

Sporo początkujących jeździ w shimano re2/re3

np. https://www.rowertour.com/p/81512/shimano-sh-me300-me3-buty-rowerowe-spd-mtb-czarno-biale

Tylko ogarnij sobie dobrze rozmiarówkę bo zwykle w butach shimano jest "zaniżona"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mihau_ napisał:

Jeśli kupiłeś te pedały niedawno i możesz je zwrócić to to zrób ;P Nie posiadają największej zalety pedałów mtb czyli dwustronnego wpięcia

A jeśli chodzi o buty - dla mnie "nie super drogie" to 500 złotych, dla Ciebie może to być 200, najlepiej żebyś sztywno określił budżet i się go trzymał. BTW buty najlepiej przed zakupem przymierzyć a jeśli nie masz gdzie to zostaje allegro smart i ewentualny, darmowy zwrot.

Sporo początkujących jeździ w shimano re2/re3

np. https://www.rowertour.com/p/81512/shimano-sh-me300-me3-buty-rowerowe-spd-mtb-czarno-biale

Tylko ogarnij sobie dobrze rozmiarówkę bo zwykle w butach shimano jest "zaniżona"

Oj,zapomniałem dodać ,że szukam butów na szosę. I jeszcze mam pytanie co do bloków,bo chyba takowe dokupuje się dodatkowo do pedałów,tak?

Budżetowo tak do 300zł bym chciał się zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, gacusx napisał:

Oj,zapomniałem dodać ,że szukam butów na szosę. I jeszcze mam pytanie co do bloków,bo chyba takowe dokupuje się dodatkowo do pedałów,tak?

Tak, bloki przykręcasz do butów i dopiero wtedy masz element łączący but z pedałem. Takie coś do pedałów jakie masz https://www.centrumrowerowe.pl/bloki-do-pedalow-shimano-spd-sm-sh56-pd8285/?v_Id=12700&gclid=Cj0KCQjwmpb0BRCBARIsAG7y4zavlgdIbzB-P3N1IFjP0ZFAxIuVa-sXNSgFhYh_PfoHu3sxt1vr0AIaAnloEALw_wcB

BTW jeżeli nie masz zamiaru sprzedać tych pedałów i kupić szosowych to i tak musisz kupić buty mtb. Typowo szosowe buty mają mocowanie wyłącznie pod bloki szosowe. Będę operował na shimano ale są też innne systemy, bloki szosowe wyglądają następująco https://www.centrumrowerowe.pl/bloki-do-pedalow-shimano-spd-sl-sm-sh11-pd8282/?v_Id=6304&gclid=Cj0KCQjwmpb0BRCBARIsAG7y4zZXd8p05YrYDJOVmLYBntInaFN_fM5Nou1x8aNanPIaSAICp1aNK1saAiUbEALw_wcB

i są montowane za pomocą 3 śrub umieszczonych "na planie" trójkąta natomiast bloki mtb za pomocą dwóch obok siebie. Można znaleźć buty, które mają możliwość zamontowania obydwu systemów ale mija się to z celem - montując blok mtb na płaskiej podeszwie praktycznie nie jesteś w stanie chodzić w takiej konfiguracji.

Wyjścia masz w sumie dwa:

- kupujesz bloki i buty mtb, ewentualnie wymieniasz pedały

- kupujesz pedały, bloki i buty szosowe (najczęściej pedały+bloki występują w zestawie)

Osobiście, nauczony doświadczeniem, że w tematach rowerowych lepiej raz a porządnie zamiast mnożyć wydatki zdecydowałbym się na zestaw "szosowy"

Ale ogólnie określ budżet to wtedy można coś pomyśleć, bo generalnie to nie są tanie rzeczyB)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, gacusx napisał:

Oj,zapomniałem dodać ,że szukam butów na szosę

To nie są pedały stricte na szosę :) Ale to nic nie szkodzi, w blokach "górskich" też się na szosie jeździ jak komuś to pasuje. 

Tak BTW, rzeczywiście masz rower szosowy czy po prostu jeździsz szosowo na innym rowerze?

W kwestii butów - takie "prawdziwe szosowe na szosę" nie będą miały mocowania do bloków, które będą pasować do pedałów, które kupiłeś. Czasem występują buty, które maja jednocześnie zestaw mocowań na 2 i 3 śruby.

Może napisz po prostu na czym i gdzie jeździsz i czego oczekujesz, bo może się okazać że szukasz jednak czegoś innego niż ktoś Ci tu doradzi czytając dwa pierwsze posty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, m0d napisał:

To nie są pedały stricte na szosę :) Ale to nic nie szkodzi, w blokach "górskich" też się na szosie jeździ jak komuś to pasuje. 

Tak BTW, rzeczywiście masz rower szosowy czy po prostu jeździsz szosowo na innym rowerze?

W kwestii butów - takie "prawdziwe szosowe na szosę" nie będą miały mocowania do bloków, które będą pasować do pedałów, które kupiłeś. Czasem występują buty, które maja jednocześnie zestaw mocowań na 2 i 3 śruby.

Może napisz po prostu na czym i gdzie jeździsz i czego oczekujesz, bo może się okazać że szukasz jednak czegoś innego niż ktoś Ci tu doradzi czytając dwa pierwsze posty...

Posiadam GIANT-a Defy 4 ,te pedały miał poprzedni właściciel i zalecił mi kupienie butów spd,więc dlatego myślałem ,że takie będą właściwe..jak widać myliłem się. Jeżdżę generalnie w pagórkowatym terenie,no i sam nie wiem czego mam oczekiwać, ponieważ z tego co oglądałem i czytałem takie buty dają możliwośc pedałowania z większą siłą oraz to,że po prostu  jeździ się wygodniej(w tym momencie jeżdzę w normalnych butach i nie jest to zbyt wygodne przy tych pedałach więc i dlatego decyduję się na zakup butów).Co do mojego budżetu no to na same buty chciałbym wydać około 300zł a pedały to inna kwestia,może zdam się na was.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może wróćmy do początku :)

SPD od Shimano są dwa rodzaje:

1) spd "górskie", małe stalowe bloki z mocowaniem na 2 śruby

2) spd "szosowe", dla odróżnienia zwane spd-sl, duże bloki z tworzywa z mocowaniem na 3 śruby

Do tego jest wielu innych producentów podobnych rozwiązań, które potocznie nazywa się spd, ale formalnie spd nie są, jako że to po prostu nazwa własna systemu od Shimano.

Pedały, które masz to te spd z punktu nr 1. I możesz ich dalej śmiało używać, mimo że formalnie nie są szosowe.

Do tych pedałów potrzebujesz bloków Shimano sh51 lub sh56 lub jakichkolwiek bloków innych producentów kompatybilnych z Shimano.

Te bloki mocuje się na 2 śruby.

Szukasz butów z takim mocowaniem:

image.png.53f51b368e3d1a226379f028fd15d15b.png

"Fason" butów możesz dobrać jaki Ci pasuje i jakie są dostępne. Bo np. może mimo przemieszczania się na szosie będziesz chciał mieć buty bardziej turystyczne, umożliwiające dłuższe chodzenie, itp. itd.

Buty stricte szosowe, to buty stricte na rower. Są maksymalnie sztywne i często nie mają w ogóle bieżnika, tak że blok jest całkowicie odkryty, co utrudnia/uniemożliwia dłuższe chodzenie. Buty szosowe spd z blokami wyglądają tak:

image.png.d213359bbd9e4abae584068f7a938a4f.png

Jakimś rozwiązaniem mogą być buty szosowe (jeśli stricte takie chcesz) akceptujące oba rodzaje bloków, np.:

https://www.mikesport.pl/force-road-buty-rowerowe-szosowe-fluor-czarne

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, m0d napisał:

1) spd "górskie", małe stalowe bloki z mocowaniem na 2 śruby

image.png.53f51b368e3d1a226379f028fd15d15b.png

Myślę ,że wybiorę mimo wszystko te buty, ponieważ pedały już mam,wystarczy dokupić buty oraz bloki, po drugie jestem zielony na szosie,więc sądzę,że nie będą aż tak mi przeszkadzać,mam kilku znajomych, którzy jeżdzą dokładnie na takich blokach i mówią ,że jest w porządku, więc teraz moje pytanie,jakie buty wybrać do 300zł pod te bloki "górskie"?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, m0d napisał:

IMHO Póki co i tak nic nigdzie nie przymierzysz, więc pooglądaj w necie jaki fason butów by Cię interesował, bo jest tego naprawdę mnóstwo ;) Potem zawęzisz poszukiwania mając na uwadze cenę.

Przymierzałem rozmiar 46 w shimano i był taki,że wcisnąłem ale palec dotykal przodu buta,dlatego myślę,że 47 wezmę więc tutaj już nie muszę się martwić,tylko teraz kwestia modelu. Kolega wyżej podesłał buty i one mają protektor na podeszwie, czym różnią się podczas jazdy buty z takim właśnie protektorem a z gołą podeszwą?Czy ma to tylko znaczenie podczas chodzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żeby Cię "pocieszyć" dodam tylko, że każdy producent ma nieco inną rozmiarówkę i 47 w Shimano to może być w innych butach 46 albo 48 :) A nawet w samym Shimano jest różnica w rozmiarówce między np. butami letnimi a zimowymi - sam się naciąłem... Do tego szersze-węższe, wyższe i niższe w podbiciu, itp.

Serio - pooglądaj najpierw :) 

Teraz, gacusx napisał:

Kolega wyżej podesłał buty i one mają protektor na podeszwie, czym różnią się podczas jazdy buty z takim właśnie protektorem a z gołą podeszwą?Czy ma to tylko znaczenie podczas chodzenia?

Podczas jazdy - w sumie niczym, a na pewno niczym istotnym z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego. Powiedzmy, że takie z bardziej rozbudowaną podeszwą będą też nieco cięższe. Podczas chodzenia - wyobraź sobie że zamiast na całej podeszwie, to opierasz stopę na wystającym z buta kawałku metalu o wymiarach ~4x3cm... 

Ale to jeszcze nic, bo naprawdę butów jest mnóstwo fasonów. Od takich "klasycznych" przylegających do stopy, "ściganckich", aż po takie przypominające obuwie turystyczne czy nawet sandały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, m0d napisał:

To żeby Cię "pocieszyć" dodam tylko, że każdy producent ma nieco inną rozmiarówkę i 47 w Shimano to może być w innych butach 46 albo 48 :) A nawet w samym Shimano jest różnica w rozmiarówce między np. butami letnimi a zimowymi - sam się naciąłem... Do tego szersze-węższe, wyższe i niższe w podbiciu, itp.

Serio - pooglądaj najpierw :) 

Podczas jazdy - w sumie niczym, a na pewno niczym istotnym z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego. Powiedzmy, że takie z bardziej rozbudowaną podeszwą będą też nieco cięższe. Podczas chodzenia - wyobraź sobie że zamiast na całej podeszwie, to opierasz stopę na wystającym z buta kawałku metalu o wymiarach ~4x3cm... 

Ale to jeszcze nic, bo naprawdę butów jest mnóstwo fasonów. Od takich "klasycznych" przylegających do stopy, "ściganckich", aż po takie przypominające obuwie turystyczne czy nawet sandały.

Super, poszukam czegoś i najwyżej będe pisać tutaj, najbardziej interesują mnie buty shimano bo sądzę, że to chyba najsolidniejsza marka w tym przedziale cenowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...