Skocz do zawartości

[Napęd] Identyfikacja usterki


Rekomendowane odpowiedzi

W moim rowerze pojawił się problem który muszę sam naprawić (zwyczajnie serwisu w moim mieście nie ma, ostatni padł i został tylko sklep).

Pierwszy raz coś takiego spotykam. Problem objawia się on "strzelaniem" przypominającym coś pomiędzy pęknięciem łańcucha, a głośnym jego przeskokiem między biegami. Jest to szybkie uderzenie jakby udar oddziałujące na całą ramę. "Strzelanie" występuje tylko gdy używam dużej siły (np przy starcie, a szczególnie przy jeździe pod górkę - praktycznie nie idzie wcale jechać). Im większą siłę przykładam tym objawy są gorsze i częstsze. Przy normalnej rekreacyjnej jeździe nie ma żadnego problemu. Łańcuch na przodzie i tyle nie przeskakuje wcale, za to taki "strzał" jest wystarczający nawet by noga zeszła z pedału - już raz plecami zaryłem o ramę.

Wie ktoś w czym szukać problemu?

Trop może być mylny, ale zdaje mi się że problem pojawił się zaraz po zmianie przerzutki tylnej z zintegrowanym hakiem - wcześniej był adapter.  Z suportu żadnego "mielenia" się kulek łożyskowych nie słyszę, obraca się korba swobodnie, zakładam że jest z nim wszystko w porządku - może się mylę. Co do regulacji przerzutki tylnej, to przez napięcie linki albo wyreguluje to tak że bieg przeskakuje płynnie z 1 - 7 a na odwrót słabo, albo z 7 - 1 a w odwrotną stronę słabo. Nie ma sytuacji idealnej i złotego środka, może to przez to, że odległości na kasecie między dużymi zębatkami są małe, a między małymi zębatkami duże - kupiłem nową kasetę ale odesłałem bo sytuacja ta sama, od nowości.

O sprzęcie jeżeli te info coś pomoże: Piasta przelotowa, przerzutka na hak rd tz50 6/7, rama stara stalowa grand G-250, łańcuch shimano CN-HG40 6/7/8, kaseta acera CS-HG41 7-rzędowa 11-28T, Suport Shimano BBUN26 113mm BSA, korba SHIMANO FC-TY301 42/34/24, Klamkomanetki shimano st-ef20 3x7.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wkg napisał:

A jak bardzo wyciągnięty jest łańcuch ? Wygląda to na zużyty napęd.

Jak to się robi żeby zaryć plecami o ramę ?

Takie strzały to może być tylko przeskok łańcucha.

Nie wiem, mogę najwyżej pokombinować suwmiarką by to zmierzyć, nie mam przyrządu do tego. Łańcuch ma 6lat. Łańcuch nie przeskakuje między zębatkami, pozostaje po każdym strzale na swojej pozycji bez zmian - wielokrotnie obserwowałem i sprawdzałem.

Jak zaryć plecami o ramę? Sprawdź jaki moja ma kształt - litery Y. Startowałem na ulicy z pozycji stojącej, dupy na siodełku nie było, za to opisany problem oczywiście zaistniał - strzeliło, wywaliło mnie z pedałów i poleciałem... Jedyne na czym się skupiłem i co było priorytetem wtedy to utrzymanie prostego toru jazdy by pod auta nie wpaść, nie polecam takiej sytuacji. Aha dodam że to te zdarzenie skutkowało natychmiastową wymianą pedałów gumowych "antypoślizgowych" (jedynie z nazwy bo były śliskie), na plastiki które mocniej wgryzają się w podeszwę. Trochę pomogło, ale noga dalej potrafi czasem zejść nawet z nich jak "strzeli".

1 godzinę temu, KrissDeValnor napisał:

Blat do wymiany ?

W sensie zębatka przednia? Cała korba jest nowa (wymieniona z innego powodu - nienasmarowanie gwintów pedałów skutkujące możliwością ich wykręcenia ALE razem z gwintem z aluminiowej korby - bodajże zespawało się). Problem po wymianie korby na nową jak był tak pozostał. Za to kaseta z tyłu też ma coś ok 6 lat, kupiona razem z łańcuchem

Godzinę temu, BMXdoPieca napisał:

Jeśli zęby korby i kasety są w dobrym stanie a łańcuch nie jest wyciągnięty to stawiam krzywy hak przerzutki lub sam wózek.  Ewentualnie zapadki w bębenku piasty zużyły się na tyle, że raz łapią, raz nie.

kaseta ma średnio zużyty środkowy bieg - mój ulubiony z którego praktycznie wyłącznie korzystam, zęby zmielone na grubość ale nie na długość (zrobiły się takie szpiczaste). Jednak problem występuje niestety też na innych biegach kasety które są niemal w wzorowym stanie. Hak wizualnie (bo przyrządów nie mam) zdaje się okej, a wózek owszem był krzywy ale w starej przerzutce (gdzie jak na złość było wszystko ok), teraz jest nowa przerzutka i bardzo uważałem by NIGDY nie położyć roweru na ziemie prawą stroną.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch nie przeskakuje z koronki na koronkę ale o kilka ząbków na tej samej koronce :D

Kaseta i łańcuch do wymiany. Potem poczytaj może o rotacji łańcuchów. Łańcuch kup KMC ze spinką.

5 godzin temu, qwoot napisał:

Sprawdź jaki moja ma kształt - litery Y.

Skąd mam wiedzieć jaki masz rower :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta i łańcuch do wymiany. Możliwe, że korba też bo nie przyjmie nowego łańcucha. Zrob zdjęcia kasety i koronek korby. Zauważyłem też, że suport masz 113 mm a powinien być -122,5. Mała zębatka korby nie trze i o mufe suportu ( ramę ). Możesz w ogóle zrzucić na najmniejszą koronkę korby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wkg napisał:

Łańcuch nie przeskakuje z koronki na koronkę ale o kilka ząbków na tej samej koronce :D

Kaseta i łańcuch do wymiany. Potem poczytaj może o rotacji łańcuchów. Łańcuch kup KMC ze spinką.

Skąd mam wiedzieć jaki masz rower :D

Spinkę mam - ale chyba też do wymiany jak ma 6 lat? Kolega niżej wie jaki mam rower (w 1 poście jest podane jaka rama), nawet ważną rzecz dostrzegł^_^

10 godzin temu, SoloTM napisał:

Kaseta i łańcuch do wymiany. Możliwe, że korba też bo nie przyjmie nowego łańcucha. Zrob zdjęcia kasety i koronek korby. Zauważyłem też, że suport masz 113 mm a powinien być -122,5. Mała zębatka korby nie trze i o mufe suportu ( ramę ). Możesz w ogóle zrzucić na najmniejszą koronkę korby?

Łańcuch wymienię a kasetę chyba jeszcze pokatuję nie używając biegu "4". Korba nowa, raczej nie wzgardzi nowym łańcuchem (znalazłem jakiś no-name w piwnicy z 0,25% rozciągnięcia). Problem chyba rozwiązany i na końcu napiszę dlaczego, jak nie to dalej się pomyśli - na pewno dam znać i jak trzeba będzie to i zdjęcie zrobię kasety.

Co do suportu, mała zębatka jest niebezpiecznie blisko ramy ale jakoś to działa swobodnie, dzięki za info  - nie miałem pojęcia że się walnąłem z suportem...

A teraz pochwalę się istotą problemu i wynikiem jaki stary łańcuch osiągnął - zmierzyłem metodą "suwmiarkową" na 5 calach i mam skromne.... 2,36% rozciągnięcia:icon_lol:

Także tyle CNHG40 ma po 6 latach umiarkowanej jazdy. Zainwestuje jednak w przymiar i będę pilnował by przy 0,85% wymieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...