Skocz do zawartości

[rower] xc, hartail 100mm do ok 4000zł


grubol

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, wkg napisał:

Kross ma standard piast i suportu którego już prawie nikt nie wspiera - upychają leżaki magazynowe

O, ciekawe. Czym się różni pressfit MT500 w Krossie od pressfitu MT500 w Kellysie, że tego pierwszego nikt nie wspiera?

I którzy producenci już zdążyli porzucić rozmiar piast non-boost, że aż leżakami magazynowymi trzeba się ratować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, some1 napisał:

O, ciekawe. Czym się różni pressfit MT500 w Krossie od pressfitu MT500 w Kellysie, że tego pierwszego nikt nie wspiera?

I którzy producenci już zdążyli porzucić rozmiar piast non-boost, że aż leżakami magazynowymi trzeba się ratować?

oczywiscie ze jest pełno piast w tym standardzie , ale o co kruszyc kopie , kolega wybrał i  Gate to lepszy wybór  w tej cenie ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, grubol napisał:

a to nie jest tak, że potrzebny jest otwór w rurze pod-siodłowej na linkę? tzn nie wiem, nie miałem nigdy z tym do czynienia.

No, jak chcesz mieć zgrabnie prowadzona w rurce linkę to trzeba : ) Są warsztaty które to robią. Ja bym się nie bawił i puścił po wierzchu. 

O możliwości wstawienia sztycy regulowanej mówi wysokość wysunięcia sztycy i długość prostego kawałka rury podsiodłowej.   Ale prawdę mówiąc  taka sztyca przydaje się w górach i na naprawdę stromych zjazdach. Do bardziej "cywilnego" XC wystarczy zwykła. Tak długo, dopóki nie boisz się, że fikniesz przez kierownicę : )                                        

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, polmaj napisał:

oczywiscie ze jest pełno piast w tym standardzie

Chodzi oczywiście o szerokość. Mało kto już robi porządne ramy bez boosta. Szukałem pół roku i nie ma ; ((( A wymieniać kół i amora już nie chcę - wepchnąłem się w standard sztywnych osi bez boosta to muszę już cierpieć na swoim ciężkim grzmocie :D Tak czy owak innych przestrzegam przed tym błędem. 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wkg napisał:

Chodzi oczywiście o szerokość. Mało kto już robi porządne ramy bez boosta. Szukałem pół roku i nie ma ; ((( A wymieniać kół i amora już nie chcę - wepchnąłem się w standard sztywnych osi bez boosta to muszę już cierpieć na swoim ciężkim grzmocie :D Tak czy owak innych przestrzegam przed tym błędem. 

A nie wystarczy przeplot tylnej piasty i zmiana korby ? Reszta będzie pasować , są też Superiory , karbonowe Focusy, też mają standard 142x12 , a to już nie byle jakie rowery , można kupić rower dla ramy , przełożyć lepsze części do nowego z nowego słabsze do ramy twojego i sprzedać cały rower na nowych częściach można go upchnąć za dobrą cenę   , nie każdy potrzebuje nowoczesnej geometrii a rower z nowymi kołami i napędem i amortyzatorem będzie dla kogoś okazją i możesz na tym lepiej wyjść niż na kupnie samej ramy bo porządna rama nie kosztuje przecież 1000 złoty

Edytowane przez polmaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że można. Można też kupić zestaw do konwersji na boosta i zachować istniejące piasty, jeśli komuś bardzo zależy. https://r2-bike.com/NOW8-Conversion-Kit-Boost-Adaptor-Rear-6-hole-12x148-Boost

Ale można też napisać na forum jakieś głupoty o leżakach magazynowych i niewspieranych standardach, a potem ktoś to przeczyta i uwierzy. 

Edytowane przez some1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, some1 napisał:

Oczywiście, że można. Można też kupić zestaw do konwersji na boosta i zachować istniejące piasty, jeśli komuś bardzo zależy.

Ale można też napisać na forum jakieś głupoty o leżakach magazynowych i niewspieranych standardach, a potem ktoś to przeczyta i uwierzy. 

To taka nasza mentalność narodowa , coś ci doskwiera i zamiast to zmienić wolimy narzekać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, polmaj napisał:

A nie wystarczy przeplot tylnej piasty i zmiana korby ?

Co Ty człowieku wypisujesz ? : )))

Piasta DT 1 000 lub więcej (przecież nie będę zmieniał na gorszą) korba 500, przeplot + oczywiście nowe szprychy, nyple nie wiem - kilkaset (bardziej się opłaca wymienić całe koło), przenia przerzutka, stery - to prawie podwaja koszt wymiany ramy.

30 minut temu, grubol napisał:

Nawet nie wiem o czym dyskutujecie :D

W skrócie: Kilka lat temu zmienił się standard ramy. Generalnie polega to na tym, że wszystko zostało poszerzone o kilka mm. I tak tylna piasta została poszerzona ze 142 na 148 mm, odpowiednio poszerzono też suport. Zalety tego rozwiązania są takie:

- cała rama jest sztywniejsza,

- szprychy w kole można poprowadzić pod większym kątem więc koło jest sztywniejsze (bardzo ważne szczególnie w kołach 29 cali),

- można wsadzić szerszą oponę.

- standard to standard - większość producentów na niego przeszła, 

Niestety stare koło (konkretnie piasta 142 mm) nie pasje do nowego standardu. To samo korba. 

Mam Gate 50 - fajny rower ale czuję, że jego waga już mnie ogranicza. Głównie waga ramy - to około 2 200g. Chętnie bym zmienił ramę na coś lżejszego - z 1500g w aluminium lub 1100-1200g w carbonie. Ale już takich ram bez boosta nie ma. Producenci wychodzą z tego standardu, tańsze rowery składa się z leżaków magazynowych. Prawie nie ma dobrych, systemowych kół w tym standardzie. Dosyć długo szukałem i znalazłem ramę Accenta (ma paskudną opinię) i jakiś carbon Cube z nietypowymi sterami (to było z rok temu) za chyba 600 E. A przecież materiał to nie wszystko - geometria musi pasować, potrzebuję ramę o HTT 610-615mm, odpowiednich kątach itd ... 

Koledzy radzą kupić nowa ramę na booście i wymienić koło, korbę (o przerzutce, sterach i pewnie wielu innych drobiazgach zapomnieli). No tak, ale prawie 3 000 rama, 2 000 wymiana tylnego koła i korby, pewnie jakieś duperele (inne mocowanie przedniej przerzutki jeżeli wogóle jest - w wielu ramach już nie ma ), stery to ponad 5000 jak obszył. Bardziej się opłaca kupić nowy rower. Dlatego boost jest tak istotny - może nie będziesz chciał wymieniać ramy ale jak za 3 lata pęknie (zawsze jest taka możliwość) - będziesz musiał a wtedy kaplica.

Taki sam dylemat jak będziesz chciał lub musiał wymienić koło - dobrego nie kupisz bo będzie Ci żal - do nowego roweru już go nie wsadzisz :/ Wiem, przechodziłem przez to, kupiłem alusy. 

Cóż - wartość naszych rad musisz już sam ocenić - to internet, tu wiele osób nagania na rożne produkty, ludzie się zacietrzewiają i wojują - jak to w internecie . Jedni radzą lepiej a drudzy trochę gorzej. Łatwo ich poznać - zwykle piszą o osobach i ich podejściu zamiast o rozwiązaniach technicznych. 

 

 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wkg napisał:

Co Ty człowieku wypisujesz ? : )))

Piasta DT 1 000 lub więcej (przecież nie będę zmieniał na gorszą) korba 500, przeplot + oczywiście nowe szprychy, nyple nie wiem - kilkaset (bardziej się opłaca wymienić całe koło), przenia przerzutka, stery - to prawie podwaja koszt wymiany ramy.

W skrócie: Kilka lat temu zmienił się standard ramy. Generalnie polega to na tym, że wszystko zostało poszerzone o kilka mm. I tak tylna piasta została poszerzona ze 142 na 148 mm, odpowiednio poszerzono też suport. Zalety tego rozwiązania są takie:

- cała rama jest sztywniejsza,

- szprychy w kole można poprowadzić pod większym kątem więc koło jest sztywniejsze (bardzo ważne szczególnie w kołach 29 cali),

- można wsadzić szerszą oponę.

- standard to standard - większość producentów na niego przeszła, 

Niestety stare koło (konkretnie piasta 142 mm) nie pasje do nowego standardu. To samo korba. 

Mam Gate 50 - fajny rower ale czuję, że jego waga już mnie ogranicza. Głównie waga ramy - to około 2 200g. Chętnie bym zmienił ramę na coś lżejszego - z 1500g w aluminium lub 1100-1200g w carbonie. Ale już takich ram bez boosta nie ma. Producenci wychodzą z tego standardu, tańsze rowery składa się z leżaków magazynowych. Prawie nie ma dobrych, systemowych kół w tym standardzie. Dosyć długo szukałem i znalazłem ramę Accenta (ma paskudną opinię) i jakiś carbon Cube z nietypowymi sterami (to było z rok temu) za chyba 600 E. A przecież materiał to nie wszystko - geometria musi pasować, potrzebuję ramę o HTT 610-615mm, odpowiednich kątach itd ... 

Koledzy radzą kupić nowa ramę na booście i wymienić koło, korbę (o przerzutce, sterach i pewnie wielu innych drobiazgach zapomnieli). No tak, ale prawie 3 000 rama, 2 000 wymiana tylnego koła i korby, pewnie jakieś duperele (inne mocowanie przedniej przerzutki jeżeli wogóle jest - w wielu ramach już nie ma ), stery to ponad 5000 jak obszył. Bardziej się opłaca kupić nowy rower. Dlatego boost jest tak istotny - może nie będziesz chciał wymieniać ramy ale jak za 3 lata pęknie (zawsze jest taka możliwość) - będziesz musiał a wtedy kaplica.

Taki sam dylemat jak będziesz chciał lub musiał wymienić koło - dobrego nie kupisz bo będzie Ci żal - do nowego roweru już go nie wsadzisz :/ Wiem, przechodziłem przez to, kupiłem alusy. 

Cóż - wartość naszych rad musisz już sam ocenić - to internet, tu wiele osób nagania na rożne produkty, ludzie się zacietrzewiają i wojują - jak to w internecie . Jedni radzą lepiej a drudzy trochę gorzej. Łatwo ich poznać - zwykle piszą o osobach i ich podejściu zamiast o rozwiązaniach technicznych. 

 

 

Dzięki, trochę rozjaśniło mi obraz. 

36 minut temu, polmaj napisał:

Z suntourem xcr z przodu ? Przecież nie chciałeś 

Z tego co wiem 2020 ma mieć mańka, nie sunoura

A jak będę zmieniał hamulce mt400 na swoje deore m6000 to mogę użyć tych przewodów, które są do mt400? Nie musiałbym wtedy skracać/wymieniać na dłuższe

Edytowane przez grubol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wkg napisał:

 

Piasta DT 1 000 lub więcej (przecież nie będę zmieniał na gorszą) korba 500, przeplot + oczywiście nowe szprychy, nyple nie wiem - kilkaset (bardziej się opłaca wymienić całe koło), przenia przerzutka, stery - to prawie podwaja koszt wymiany ramy.

Albo adapter za 30 euro: https://www.actionsports.de/en/boost-conversion-kit-dt-swiss-240s-dt-350-dt-370-is-rear-hub-12x148mm-22819

 

Ogólnie cały ten długi wywód kolegi ma sens tylko w hipotetycznym przypadku jeśli kolejno:

1. kupisz do roweru nowe koła, które podwoją jego wartość.

2. Będziesz chciał za kilka lat zmienić ramę, bądź połamiesz ramę ze swojej winy (Kross ostatnio daje dożywotnią gwarancję na ramy, choć do sprawdzenia czy dotyczy tych rowerów sprzedawanych na allegro). 

3. Nie będziesz chciał założyć adaptera, tylko koniecznie nową piastę.

 

W każdym innym korzyść z nowego standardu będzie praktycznie żadna. Nawet jeśli będziesz zmuszony zmienić ramę, to upgrade obecnych kół (a nie jakichś wypasionych DT z piastami za 1000 PLN),  to niewielki koszt. Oczywiście standardy lepiej mieć niż nie mieć, ale za kilka lat i tak może się okazać, że rower prościej będzie sprzedać, niż doinwestowywać nową ramą bądź kołami. Napędy 2x robią się coraz rzadsze i nowe ramy już często nie mają mocowania przedniej przerzutki. Z przodu i Kellys i Kross mają ten sam rozmiar osi bez boosta, czyli w dłuższej perspektywie dostępność nowych amortyzatorów w tym rozmiarze również spadnie. A czy to będzie za 5 lat czy 10, to możemy się spierać do przyszłego sezonu ;)

 

Edytowane przez some1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna tylko uwaga - bo poziom bzdury zaczyna być już być niebezpieczny. ŻADNYCH ADAPTERÓW, PRZEJŚCIÓWEK !!!. Przejściówkę to sobie można założyć do trenażera stacjonarnego. No i warto poczytać tu na grupie o sposobach załatwiania reklamacji przez Krossa.

Kombinowałem w ten sposób ale na szczęście zadzwoniłem do daveo - uznany forumowy kołodziej i nie przekonał, że to wyjątkowo niebezpieczne. Absolutnie nie chce tego się podejmować.    A ja chcę żyć : ) Nie będę teraz przytaczał argumentacji bo jego namiary są powszechnie dostępne - można zadzwonić.

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz, czyli nie dostaję gwarancji na ramę za ten rower z allegro? jeśli tak, to wole dać te 300zł więcej i jednak mieć gwarancję, a jak wygląda reklamacja?
 

Teraz, polmaj napisał:

Pochwal się jak przyjdzie no i odezwij się w sprawie hamulców, będzie jakiś przerywnik w  sporze ;)

Tylko jeżeli przewody są takie same jak moje, to ja zamontuje je na tych przewodach żebym nie musiał się bawić z docinaniem lub wymianą na nowe, u mnie jest B90, nie wiem jak w tym MT400, więc jak coś to sprzedam ci je zapowietrzone lub bez oleju oczywiście dużo taniej :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...