Skocz do zawartości

[Przerzutka tył] XTR 952...nowa sprężyna?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie sądzę, toż to antyk. O ile kojarzę, to antyk owiany już legendami i okrzyknięty najlepszym XTR w historii. No chyba że modele pomyliłem :)

No i pytanie, która sprężyna? Bo są dwie.

Pytaj @Punkxtr, może on coś wymyśli

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seria 95X miała regulowany naciąg sprężyny. Zakres nie jest duży, ale warto sprawdzić czy zmiana naprężenia cokolwiek pomoże.Robi się to śrubokrętem krzyżakowym patrząc na przerzutkę od spodu. Sprężyny napinające pantograf nie były oferowane jako część zamienna przez Shimano. Ale w tamtych latach produkowano różne dziwne rzeczy i było kilka manufaktur, które oferowały je w sprzedaży. Z tym, że każda z nich była znacznie mocniejsza niż oryginalna i ich prawidłowy (!) montaż jest ekstremalnie trudny, więc ostrzegam. 

Lata temu robiłem taki tuning mojej niegdysiejszej RD-M951 ale podczas demontażu starej i montażu nowej sprężyny straciłem więcej nerwów niż było to warte. Najbardziej znaną marką był tzw. Power Spring, istniała też manufaktura Crumpet Spring i inne. To produkty z zamierzchłych czasów, ale raz na sto lat pojawiają się na ebay. Np. tutaj: https://www.ebay.com/itm/VINTAGE-MID-90S-SIDETRAK-POWER-SPRING-FOR-SHIMANO-XTR-XT-LX-STX-REAR-DERAILLUR/163522123263?hash=item2612ad95ff:g:jgwAAOSw7MNcVeFj

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przy doginaniu? No może tak się zdarzyć bo podczas jazdy raczej już nie. Prędzej wyciągnie się szybko z powrotem. Sądze że to można dopasować z podobnej lub innej przerzutki.To tylko sprężyna przerzutki nie ma co szaleć z precyzją. Jaką to ma średnice i długość?  Mam troche różnych pouszkadzanych przerzutek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurtka..nie wiem..za cienki w tym jestem. Jak zrzucam w dół (od 4) to lata luzem nic ją nie ściąga i trzeba conajmniej dwie zębatki zejść aby łańcuch spadł. W górę idzie od razu i bez niczego...

Edytowane przez Kasumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzeć pancerze. ( linki ).

Najprostsza metoda. Wrzucić normalnie  łańcuch na największą koronkę kasety i wtedy już nie kręcąc pedałami zredukować na manetce ( tylko na manetce ! ) na najmniejszą koronkę. Teraz możesz wysuwać pancerze z oporów ramy i przesuwać każdy z nich ( pancerzy ) po lince. Jeśli gładko, bez zbędnych oporów każdy z nich można przesuwać po lince - więc to nie linki/pancerze.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 11.07.2019 o 23:28, SoloTM napisał:

Przejrzeć pancerze. ( linki ).

Najprostsza metoda. Wrzucić normalnie  łańcuch na największą koronkę kasety i wtedy już nie kręcąc pedałami zredukować na manetce ( tylko na manetce ! ) na najmniejszą koronkę. Teraz możesz wysuwać pancerze z oporów ramy i przesuwać każdy z nich ( pancerzy ) po lince. Jeśli gładko, bez zbędnych oporów każdy z nich można przesuwać po lince - więc to nie linki/pancerze.

sprawdzę, dzięki

W dniu 12.07.2019 o 00:04, uzurpator napisał:

Najprościej, to odpiąć pancerz, ręcznie przeciągnąć przerzutkę na najniższy bieg i potem ją puścić. Podczas kręcenia powinna wrócić na najwyższy bieg.

Sprężyny się nie naciągają. To mit.

jak odpiąć pancerz?z ramy go sciągnąć? Co to ma dać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak zacytowałeś wyżej. Kiedy wyjmiesz jeden koniec pancerza z przelotki, możesz wyjąć pozostałe, przejrzeć i sprawdzić przerzutkę według sposobu @uzurpatora, w którym to sposobie nie musisz odpinać linki z przerzutki. Mając rower na stojaku, żeby tylne koło było w powietrzu możesz sobie wtedy nawet ręcznie (kręcąc korbami oczywiście) przesuwać wózkiem do góry, a potem kręcąc korbami pozwalasz, żeby łańcuch  spadał na sam dół. Jeśli po drodze zatrzyma się na którejś tarczy, to będzie raczej wina przerzutki, a jeśli nie, to zastanowiłbym się nad wymianą pancerzy i linki.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...