Skocz do zawartości

[napęd] Wymiana czy kupno nowego roweru


karakan

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

Bardzo zaniedbałem swój rower "górski", głównie po zimie nie dbałem o napęd i cały jest do wymiany, wszystko co mogło to zardzewiało,

przedni hamulec mimo odpowietrzenia słabo hamuje (klocki były zmieniane), amortyzator do pełnego serwisu, na oponach żyły (takie pęknięcia, nie wiem jak to nazwać) wszystko trzeszczy, hałasuje ogólnie jeden wielki burdel.

 

Myślałem żeby włożyć tu full deore m6000, bo jest bardzo polecane i budżetowe (całość około 1500zł razem z hamulcami)

Ale jak tak dłużej się zastanawiam, to idę w kierunku kupna nowego, bo:
-deore m6000 1500zł

-serwis (sam nie będę tego wymieniał, brak mi zdolności oraz narzędzi) nie wiem ile to może kosztować załóżmy 400zł
-nowe opony to pewnie z 300zł

-serwis przedniego amortyzatora, nie wiem ile ale pewnie z 200

-centrowanie kół około 50

-wymiana wszystkich pancerzy pewnie również 50

-wymiana zardzewiałych śrubek itp 50

-nowa kierownica, bo ta niewygodna i bardzo porysowana 100zł
Co daje około 2600zł czy za te cene można mieć nowy rower z napędem na poziomie deore6000 ?
rockridera 540 kupowałem chyba w 2016 roku, od tamtej pory zmieniana była tylko przednia przerzutka i łańcuch więc swoje przeszedł, bo o niego nie dbalem i jeździłem codziennie do pracy (deszcz, śnieg, błoto) dodatkowo rower stał 8 godzin na zewnątrz więc był narażony na pogode jaka go spotykała - mrozy, ulewy itp.

Aktualnie mam rowerek, którym jeżdżę do pracy ale chciałbym tego naprawić z racji tego, że uwielbiam jeździć w terenie (góry, lasy) w każdej pogodzie, to chciałbym mieć coś takiego, co wytrzyma bardzo złe warunki.

Chyba, że moje obliczenia nie mają sie nijak do rzeczywistości to proszę o sprostowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dokumosa napisał:

Do 540stki takie pieniądze chcesz wrzucać? Nie warto. Swoją drogą amortyzator raczej na śmietnik.

Dlatego pytam czy jest sens, nie znam się za bardzo na tym.

 

Czy do kwoty 3000zł można mieć już coś konkretnego? Najlepiej jakby amortyzator był powietrzny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Dokumosa napisał:

Myślisz że np. taki trak czy spec nie robi śmieci jak RR540? Jeszcze gorsze mają. Poza tym o rower trzeba dbać i im droższy tym bardziej jest to kosztowne.

Nic takiego nie powiedziałem, po prostu chciałbym mieć coś innego niż rockrider

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, pawel_herman54 napisał:

Witam

Widzę że przewija się w wątku niechęć do decathlonu, jak w ogóle mają się rowery z tegoż sklepu po kilku latach użytkowania? Osprzęt wiadomo mają jakiś markowy ale same ramy?

Ciężko ci wejść na stronę decathlonu i przeczytać o gwarancji? Masz jakąś blokadę czy czy zwykłe lenistwo?

Decathlon udziela gwarancji dożywotnej na ramę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomniałem wyżej nie ma co uogólniać rockriderów wrzucając wszystkie do jednego worka tak jak nie powinno się tego robić w przypadku innych marek. Dla przykładu rock rider'y serii xc to zupełnie inne ramy (lekkie, rozwojowe, sportowa geo, wszystkie współczesne cechy dobrej ramy) niż siermiężna kolce jak 520 czy 540.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decathlon to solidna firma .. do tego czasem trafiają się istne perełki !

- XC500,

- Łańcuch KMC X10EL za 86 - obkupiłem się na rok, dwa,

- Reba na prostą główkę - chyba jedyna w Polsce: https://www.decathlon.pl/widelec-29-11-8-reba-rl-100-s-id_8521096.html?utm_source=rtbhouse&utm_medium=retargeting&utm_campaign=rtbhouse-retargeting-VISITORS#

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wkg napisał:

Ale to nie było pytanie o gwarancję : )

Choć odpowiedź z sensem, bo co się może stać aluminiowej ramie z wyjątkiem pęknięcia ? Jakoś nie słychać, żeby pękały ... 

przeczytałem rama i pomyślałem gwarancja i dalej poszło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie akceptowalne minimum w dobrej cenie. Amor powietrzny choć Suntour, boost, taper, niezły napęd choć widziałbym kasetę 11-40 lub korbę 38-24 jak kiedyś dawali. Bardzo dobrze poprowadzona linka przedniej przerzutki.. Zmienili to równocześnie poprawiając geometrię.  Za 3500 moim zdaniem konkurent cx50 z Deca. Osprzętem nie zabija ale nie jest źle. Wraz z RR jeden z dwóch najtańszych rowerów na booście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Ale napęd 1x który nie każdemu może odpowiadać ... Gate ma ramę ciężkawą - przed zmianą geometrii 2,2 kg o ile mnie pamięć nie myli i chyba to się nie zmieniło. Mi to stopniowanie korby co 10 nie pasuje  bo to takie ani w D ani w P. Do rozbudowy lepszy RR. Tyle, że jak rozbudowywać to juz lepiej od razu XC500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

Jasne. Ale napęd 1x który nie każdemu może odpowiadać ... Gate ma ramę ciężkawą - przed zmianą geometrii 2,2 kg o ile mnie pamięć nie myli i chyba to się nie zmieniło. Mi to stopniowanie korby co 10 nie pasuje  bo to takie ani w D ani w P. Do rozbudowy lepszy RR. Tyle, że jak rozbudowywać to juz lepiej od razu XC500.

O widzisz, nie zauważyłem tego, dla mnie 1x odpada. 

Ogólnie maksymalny budżet to 4000zł, chce kupić coś na lata

Im dluzej szukam tym bardziej sie gubie, znalazlem jeszcze cos takiego jak merida big.nine 500 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

Przemyślałem wszystko sobie dokładnie i postanowiłem, że do póki nie nauczę się serwisować roweru / dbać o niego nie będę kupował nowego roweru.

Jedyne co umiem w tej chwili, to wymienić opony, wyregulować przerzutki, odpowietrzyć hamulce, wymienić linki i pancerze, nie wymieniałem nigdy łańcucha więc nawet nie wiem o ile trzeba go skracać, a nie będę do serwisu jeździł z takimi pierdołami, bo będzie tak jak teraz zaniedbam i znowu cały napęd na śmieci :P.

Ostatnio coraz bardziej się wkręcam w kolarstwo i chciałbym to rozwijać, do tej pory po prostu jeździłem i to tyle.

Ten rockrider będzie moim narzędziem do nauki, wymienię w nim napęd na taki sam jaki jest więc koszty będą znikome, a gdy już będę na odpowiednim poziomie sprawie sobie prezent w postaci nowego roweru.

Przepraszam was bardzo za niepotrzebny spam, bo teraz wychodzę na niezdecydowaną dziewczynkę, która nie wie czy chce lalkę z czerwoną suknią czy niebieską, po prostu napaliłem się na nowy sprzęcior ale trochę ochłonąłem. (sprawę załatwiło też to, że mieszkam na wsi i mam bardzo daleko do najbliższego serwisu)
Chcę kupić jakiś porządny stojak (tak się to nazywa?) na rower, najpotrzebniejsze narzędzia, za tydzień mam urlop więc będę miał sporo czasu żeby się z tym pobawić (chęci już są) ale no cóż.. wiedzy brak, czytam, oglądam poradniki.

Mam kilka problemów tzn...
nigdzie nie mogę znaleźć jaka tam jest korba, dokładny model suportu więc nie wiem co mam zamawiać, muszę go rozkręcić żeby się dowiedzieć?

Informacje jakie znalazłem na temat napędu to:
 

3 tarcze po 9 biegów, czyli zakres 27 dostępnych przełożeń (rozumiem, że jakbym chciał dać dwa blaty to również musiałbym zmienić manetkę?)
-Trzy tarcze 22, 32 i 44 zęby,
-Przednia przerzutka MICROSHIFT MS25, (pierwszy raz słyszę o czymś takim jak MICROSHIFT)
-Tylna przerzutka SHIMANO ALTUS, (czy np taki shimano alivio, który jest 20zł droższy od altus będzie jakaś różnica? i czy wszystko będzie kompatybilne?)
-Manetki SHIMANO ALTUS M370, ze wskaźnikami przełożeń, (czy jeżeli zmieniam przerzutke na trochę lepszą, to muszę też wymieniać manetki jeżeli biegów jest tyle samo? )
-Kaseta 9 koronek (11 do 34 zębów) SHIMANO HG 200. (tutaj bym dał to samo)

Chciałbym za cały napęd nie dać więcej niż 500zł, bo tak jak mówiłem to ma być mój nauczyciel, a raczej manekin do szkoleń pierwszej pomocy :P

Bardzo przepraszam, że zmarnowałem wasz czas, będę kupował nowy rower ale dopiero gdy skończę samodzielny kurs serwisu roweru :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...