Skocz do zawartości

[suport+korba] Wymieniam cały napęd, budżet 1k


Dzika_Kuna

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry 

Jako że to mój pierwszy post, to nie bedzie tl;dr, gdyż chcę wyskrobać trochę więcej i poprosić was o radę. 

https://www.kross.pl/pl/cross/evado-2-0

Mam rower kross evado 2.0 kupiony ponad 2 lata temu. Przejechałem na nim jakieś nie całe 1800 kilometrów i niestety stwierdzam że jakoś wykonania podzespołów jest tragiczna. Na chwile obecną przy moim stylu jazdy, wózek tylnej przerzutki lata lewo prawo, ośka tylnej piasty była wymieniana już dwa razy, bo chyba mam za dużo siły w nogach, albo to urok wolnobiegu. Ważę jakieś 78 kg. Zębatki jak i tarcza z przodu są dosłownie krzywe przez co łańcuch ociera o przerzutkę z przodu i mnie poprostu !@#$%^&   Nie skaczę rowerem po schodach, ani nie rzucam nim o ścianę.  

Mój komunijny rower Giant z 98/99 roku musiał był pancerny w porównianiu do tego. No ale cóż... Widocznie wtedy była inna wartość pieniądza :geek:

Ale do rzeczy. Postanowiłem wymienić cały napęd. Zdaje sobie sprawę z kosztów oraz ilość rzeczy którą muszę wymienić. 

Na chwile obecną mam kupione koło z łożyskiem maszynowym, Kasetę Shimano Deore CS-HG500 10rz. 11-42 oraz łańuch 10rz od shimano.

Pozostaje mi suport, korba, manetki i obie przerzutki. Tutaj zaczynają się schody, bo ilość, kompatybilność podzespołów mnie trochę przesrasta. Nie chciałbym nic kupić przez pomyłkę

Czy mógłby mi ktoś z was doradzić w wyborze korby 10rz i suportu ? Nie mam zielonego pojęcia jak to dobrać, a nie chcę rozbebeszać roweru, bo jest mi potrzebny do jazdy do pracy 

Nawet nie mam ściągacza do korby na kwadrat.

Przynajmniej wiem że mam taki suport 

Mam na ten cel do 400 zł. Nie ukrywam że im mniej tym lepiej, jednak wolę zapłacić troszkę więcej mając gwarancję że nic mi się nie wykrzywi i będzie śmigać bez problemu .

Na stronie krossa mój suport jest opisany jako SR Suntour, a korba jako SR Suntour XCC 48/38/28T. Nie mam więcej danych na temat suportu. Jaka długość itd.  (・へ・)

Więc.. https://allegro.pl/oferta/korba-shimano-deore-fc-m612-40-30-22-10rz-175-supo-7908932460

Deore FC-M612 40-30-22 

Czy taka korba + suport będzie pasowała ?  :wub:

Będę wdzięczny za pomoc 


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby rozwinąć nieco enigmatyczną odpowiedz kolegi. :) Masz Pomorze gdzie jest w miarę płasko i już masz kasetę z dość dużym zakresem . Więc wymiana zużytych części to jest dobry moment na przejście na napęd 1xX, w twoim przypadku 1x10. Kolo, kasetę, łańcuch masz. Potrzebujesz tylną przerzutkę x10, prawą manetkę x10, korbę jednorzędową HTII,  suport do niej, klamki hamulcowe. Za 1k wszystko kupisz - przerzutka ze sprzęgłem (chyba od RdM6000 w górę), manetka bez I-spec'a (deore, slx), klamki V-brake (bl-t4000, avid fr5), korba - najtaniej chyba coś od tego sprzedawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro w kasecie przed zmianą najtwardszy bieg jest 11T i na korbie największa to 48T to dlaczego proponujecie 32T z przodu?

Przecież tym się nieda jeździć po płaskim, rozumiem możemy się pozbyć miękkich blatów z przodu zwiększając zakres kasety, ale zwiększamy tylko miękkie biegi a zawsze zostaje 11T jako najtwardszy (10T jeśli idziemy w 1x12).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalnie tam wolnobieg 14-28 i korba 48/38/28 co daję zakres 3.4-1. Napęd 10x z kasetą 11-42 oferuję podobny zakres z korbą 36-38t. 32t to jest chyba zbyt miękko, raczej na góry. Ale zresztą zakres nie musi być taki sam. To autor ma zdecydować, czy on chce bardziej miękko/twardo/tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, pinok napisał:

Skoro w kasecie przed zmianą najtwardszy bieg jest 11T i na korbie największa to 48T to dlaczego proponujecie 32T z przodu?

Przecież tym się nieda jeździć po płaskim, rozumiem możemy się pozbyć miękkich blatów z przodu zwiększając zakres kasety, ale zwiększamy tylko miękkie biegi a zawsze zostaje 11T jako najtwardszy (10T jeśli idziemy w 1x12).

 

Jak się nie da jeździć? Pomorze nie jest takie płaskie, chociażby Trójmiejski Park Krajobrazowy, czy Kaszuby.

Nie zauważyłem, że kolego już kupił kasetę 10 rzędową w takim razie skoro decyzja zapadła to mimo wszystko ja bym uprościł go do jednorzędowego. Suport holowtech do tego korbę shimano. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cyganos Twórca wątku kasetę już ma. Zaś zębatka 32T jest raczej maława. Bardziej pasuje 36-38T.

@pinok Jeżeli nie pokażesz wyniku testu FTP,  gdzie jasno widać, że przebijasz 300W. Nie potrzebujesz 48/11. Zębatka 38-40 z 11 z tyłu to takie sensowne maksimum.

@remover Dobrze pisze. W czasach trywialnej dostępności kaset o rozpiętości 11-4x i większych przednia przerzutka jest już tylko specjalistycznym akcesorium. Albo dla jeżdżących w ciężkich górach, albo dla kolesi aptekarsko pilnujących kadencji ( to ja ). Przeciętny rowerzysta przedniej przerzutki nie wykorzysta, więc nie ma sensu w nią inwestować i zbędnie komplikować rower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Dzika_Kuna napisał:

Więc.. https://allegro.pl/oferta/korba-shimano-deore-fc-m612-40-30-22-10rz-175-supo-7908932460

Deore FC-M612 40-30-22 

Czy taka korba + suport będzie pasowała ?  :wub:

Będzie, ale jeżeli już wymieniać to na porządny. Skoro chcesz pozostać przy napędzie 3x - to bierz model wyżej, w technologii Hollowtech - drążone ramiona korby. Lżejsza, świetna korba: https://allegro.pl/oferta/korba-shimano-slx-fc-m660-10-42-32-24-175mm-7-8251601679. Największy blat 42 powinien w zupełności wystarczyć. 

Napęd 1x powinien wystarczyć jeżeli nie będziesz wybierał się w góry. Problem będzie taki, że przy blaciku 32 będziesz na asfalcie cały czas jeździł na najmniejszych koronkach z tyłu i zużyją się błyskawicznie. Napęd 1x jest bardzo popularny wśród ścigantów - ale nie jeżdżą po asfalcie za to kręcą z kadencją > 90 obr/minutę. Inną sprawą jest to, że przy korbie 3x (o tak szerokiej rozpiętości) bardziej by pasowała kaseta 11-36 lub 11-40 - mniejsze skoki przełożeń.

Alternatywą jest napęd 2x. Tu przy twojej kasecie korba 38-26 byłaby najlepsza. Jak znajdę to wrzucę. Brałbym zdecydowanie SLX zamiast Deore. I to z tego wypustu który wrzuciłem. XT nie oferuje już prawie nic w stosunku do SLX za to wymienne blaty są do XT o wiele droższe - nie idź tą drogą : )

Fajnie by było, gdybyś napisał na którym blacie jeździłeś dotychczas najczęściej. I czy wo ogóle używałeś najmniejszego młynka z przodu i największego blatu (najwolniejszych i najszybszych przełożeń). Tak czy owak z korbą którą wrzuciłem z całą pewnością nie będzie Ci niczego brakować a najprawdopodobniej 95% jazd obskoczysz na środkowym blacie 32 i nie będziesz musiał męczyć się z przednia przerzutką. Może być to napęd zbyt pojemny ale jak wyskoczysz w góry to z pewnością miękkich przełożeń Ci nie zabraknie.

Przedniej przerzutki najprawdopodobniej nie będziesz musiał zmieniać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, cyganos napisał:

Nie zauważyłem, że kolego już kupił kasetę 10 rzędową w takim razie skoro decyzja zapadła to mimo wszystko ja bym uprościł go do jednorzędowego. Suport holowtech do tego korbę shimano. 

Jeżeli upraszczać do jednorzędowego to już z tyłu napęd 11rz 11-46 w mojej opinii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

Jeżeli upraszczać do jednorzędowego to już z tyłu napęd 11rz 11-46 w mojej opinii. 

Autor ma taniego crossa z wolnobiegiem i przejechał za 2 lata 1800. To sugeruję mocno rekreacyjny użytek roweru :) Nie wiem czy to ma sens wsadzać tam części wysokich grup MTB i robić górski zakres przełożeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Ma sens wsadzać tańsze i lepsze. A że zaproponowałem nie tylko tańsze ale i o klasę lub dwie lepsze to tylko lepiej.

2) Autor nie ma koła z wolnobiegiem tylko z kasetą 11-42

3) Autor miał 48-38-28 a myśli o 40-30-22. Proponuję 42-32-24 jako złoty środek. Z młynkiem 22 nigdy nie wrzuci na 42 z tyłu : )

Żeby była jasność - nie proponuję kasety 11-46 i inwestycji w napęd jedenastkowy, myślę tylko , że 11-42 może byc za mało do 1x dla amatora a na Pomorzu jest gdzie się umęczyć ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wkg napisał:

Jeżeli upraszczać do jednorzędowego to już z tyłu napęd 11rz 11-46 w mojej opinii. 

Taki  byłby idealny, sam mam zamiar robić taki upgrade, bo jeżdżąc na obecnym napędzie  często brakuje mi z przodu 2 - 4 zębów żeby móc dokręcić na płaskim czy z góry, a z drugiej strony przełożenie 30x42 pozwala mi komfortowo wspinać się na lokalne pagórki. Dlatego napęd 11 rzędowy wpisuje się tu idealnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A się chłopaki rozpisali, co mnie bardzo cieszy :P Już spieszę z odpowiedziami `

7 godzin temu, uzurpator napisał:

"Miejsce zamieszkania: Pomorze"

Masz kasetę 11-42. Po co Ci przednia przerzutka?

Jadąc do pracy jak i z niej wracając korzystam ze wszystkich przełożeń. Tak jestem ulokowany że jadąc do pracy, mogę śmigać z górki ile fabryka dała na najwyższych przełożeniach, by potem wdrapać się pod stromą górę do domu na 1x2/3 :P  nie mając siły. Jakiś urok z dzieciństwa gdzie na góralu mając 1x1 w ogóle nie jechałeś tylko w miejscu kręciłeś nogami.

Wbrew pozorom pomorze nie jest takie płaskie jak Białoruś. Sekrety kryją się na bocznych drogach.

Jakoś nie przekonuje mnie napęd jedno rzędowy. Wolałbym mieć 3. Bo to zawsze 3 :P

4 godziny temu, wkg napisał:

Będzie, ale jeżeli już wymieniać to na porządny. Skoro chcesz pozostać przy napędzie 3x - to bierz model wyżej, w technologii Hollowtech - drążone ramiona korby. Lżejsza, świetna korba: https://allegro.pl/oferta/korba-shimano-slx-fc-m660-10-42-32-24-175mm-7-8251601679. Największy blat 42 powinien w zupełności wystarczyć. 

Alternatywą jest napęd 2x. Tu przy twojej kasecie korba 38-26 byłaby najlepsza. Jak znajdę to wrzucę. Brałbym zdecydowanie SLX zamiast Deore. I to z tego wypustu który wrzuciłem. XT nie oferuje już prawie nic w stosunku do SLX za to wymienne blaty są do XT o wiele droższe - nie idź tą drogą : )

Przedniej przerzutki najprawdopodobniej nie będziesz musiał zmieniać.

Oba są w tej technologi Hollowtech i wygląda podobnie co ten deore, jednak 3 dychy taniej. Chyba go wezmę. Mam nadzieję że nie dostanę używki. Przednią i tak wymienię bo mi trochę zardzewiała ;) 

3 godziny temu, remover napisał:

Autor ma taniego crossa z wolnobiegiem i przejechał za 2 lata 1800. To sugeruję mocno rekreacyjny użytek roweru :) Nie wiem czy to ma sens wsadzać tam części wysokich grup MTB i robić górski zakres przełożeń.

Z mojego doświadczenia lepiej dołożyć kilka złotych, niż użerać się potem co rok dwa z wymianą części. I tak mam budżet 1k na wymianę wszystkiego. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dzika_Kuna napisał:

Tak jestem ulokowany że jadąc do pracy, mogę śmigać z górki ile fabryka dała na najwyższych przełożeniach, by potem wdrapać się pod stromą górę do domu na 1x2/3 :P  nie mając siły. Jakiś urok z dzieciństwa gdzie na góralu mając 1x1 w ogóle nie jechałeś tylko w miejscu kręciłeś nogami.

No to jest korba dla Ciebie. Masz farta, bo to co prawda nie jest chodliwy towar (stąd cena) ale i na rynku trudno szukać. I Hollowtech w SLX i wyżej naprawdę działa !! Sobie przypomnisz stare czasy z kasetą 11-42 :D

Teraz, Dzika_Kuna napisał:

Wygląda podobnie co ten deore, jednak 3 dychy taniej.

No właśnie, a powinna być prawie 2x droższa. Deore nie ma drążonych ramion korby. Napisz jak wrażenia po zamontowaniu bo jednak HTII ma supersztywność ..

Teraz, Dzika_Kuna napisał:

Mam nadzieję że nie dostanę używki.

Ja kojarzę tego sprzedawcę, brałem od niego łańcuchy KMC bez firmowego opakowania. Nowe były. ZA tego co pamiętam to odpowiada na maile i telefony. Nie wierzę, że można wysłać używkę - może to nowa korba zdjęta z roweru - ludzie często wymieniają na 2x czy 1x. Tak czy inaczej z allegro zamawiam za pobraniem. Pewnie poza allegro zgodzi się na darmową przesyłkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

No to jest korba dla Ciebie. Masz farta, bo to co prawda nie jest chodliwy towar (stąd cena) ale i na rynku trudno szukać. I Hollowtech w SLX i wyżej naprawdę działa !! Sobie przypomnisz stare czasy z kasetą 11-42 :D

No właśnie, a powinna być prawie 2x droższa.

Ja kojarzę tego sprzedawcę, brałem od niego łańcuchy KMC bez firmowego opakowania. Nowe były. ZA tego co pamiętam to odpowiada na maile i telefony. Nie wierzę, że można wysłać używkę - może to nowa korba zdjęta z roweru - ludzie często wymieniają na 2x czy 1x. Tak czy inaczej z allegro zamawiam za pobraniem. Pewnie poza allegro zgodzi się na darmową przesyłkę. 

Za późno by zadzwonić, ale wcześnie by napisać maila :P Jak odpiszę że nowy, to go kupuje

@down 

Nie odbiera nikt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoń bo Ci zniknie ... to sprzedawca.

EDIT: Jaką przerzutkę tył chcesz zamontować ? Twój napęd będzie miał dużą pojemność - sprawdź, czy tylna przerzutka Ci ogarnie. 

Ja bym dał na tył kasetę 11-36  (ma lepsze stopniowanie, miękko będzie wystarczająco chyba, że chcesz robić wielokilometrowe podjazdy), kupił prawą manetkę XT - na obejmę a nie na ISPEC !! (przyda się jak kiedyś będziesz musiał wymienić hamulce) i dziesiątkowa przerzutkę SGS (długi wózek).

https://allegro.pl/oferta/przerzutka-xt-rd-m781-10-bieg-sgs-8254362040

https://www.centrumrowerowe.pl/oferta/?q=SL-M780+ a jezeli dwie to: https://allegro.pl/oferta/manetki-xt-sl-m780-3-2x10-biegowe-8236817234

Manetki XT serio robią różnicę w kulturze pracy, zwłaszcza prawa !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, wkg napisał:

Dzwoń bo Ci zniknie ... to sprzedawca.

EDIT: Jaką przerzutkę tył chcesz zamontować ? Twój napęd będzie miał dużą pojemność - sprawdź, czy tylna przerzutka Ci ogarnie. 

Ja bym dał na tył kasetę 11-36  (ma lepsze stopniowanie, miękko będzie wystarczająco chyba, że chcesz robić wielokilometrowe podjazdy), kupił prawą manetkę XT - na obejmę a nie na ISPEC !! (przyda się jak kiedyś będziesz musiał wymienić hamulce) i dziesiątkowa przerzutkę SGS (długi wózek).

https://allegro.pl/oferta/przerzutka-xt-rd-m781-10-bieg-sgs-8254362040

https://www.centrumrowerowe.pl/oferta/?q=SL-M780+ a jezeli dwie to: https://allegro.pl/oferta/manetki-xt-sl-m780-3-2x10-biegowe-8236817234

Manetki XT serio robią różnicę w kulturze pracy, zwłaszcza prawa !

Jeszcze nie wiem jaka przerzutka tylna. Wszystko po kolei :> 

Kasety nie chcę na razie zmieniać. Nie wiem jeszcze jak ona działa :D

Trochę mnie dziwią ceny manetek 10 rzędowych. Straszna przebitka między dodatkowym rzędem.

https://www.sbike.pl/czesci-mtb-trekkingowe-przerzutki-tylne-przerzutki-tylne-manetki-shimano-deore-sl-m6000-23x10-komplet-o_191_9567.html

Takie by nie wystarczyły ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie pomogę bo nie wiem, jaki jest ciąg linki.  Ty kupiłeś kasetę z nowej serii i nie wiem, czy nie potrzeba też nowych przerzutek. To taka dziwna 10-kowa kaseta z z 11-kowego wypustu i nie wiem jakie przerzutki i manetka będzie potrzebna. Wiem tylko, że nie kupiłbym już nigdy manetek na ISPEC.

Po kolei to nie jest najlepsze podejście - to ma pracować razem. Pojemność potrzebujesz 43. Tak czy owak ja zmieniłem manetki na XT i jestem bardzo zadowolony.

Co do przerzutki i manetek zadaj pytanie w dziale napędu i na pewno Ci doradzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wkg napisał:

Tutaj nie pomogę bo nie wiem, jaki jest ciąg linki.  Ty kupiłeś kasetę z nowej serii i nie wiem, czy nie potrzeba też nowych przerzutek. To taka dziwna 10-kowa kaseta z z 11-kowego wypustu i nie wiem jakie przerzutki i manetka będzie potrzebna. Wiem tylko, że nie kupiłbym już nigdy manetek na ISPEC.

Po kolei to nie jest najlepsze podejście - to ma pracować razem. Pojemność potrzebujesz 43. Tak czy owak ja zmieniłem manetki na XT i jestem bardzo zadowolony.

Co do przerzutki i manetek zadaj pytanie w dziale napędu i na pewno Ci doradzą.

K, dziękować. Kupiłem tę korbę. Spytałem się o podkładki itd, i wszystko powinno być

 

https://kastor-bike.pl/Przerzutka-tylna-Shimano-SLX-RD-M7000-10

 SLX RD-M7000-10 SGS

 

Ta powinna chyba pasować sądząc po wykresie. Całkowita pojemność 43T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

No to za duża dla SLX RD-M7000-10 bo zgodnie z  dokumentacją obsługuję max 11-36 - to właśnie napisałem. Jest na stronie którą zalinkowałeś.

No to wyszłoby na

 https://www.sbike.pl/narzedzie-konserwacja-narzedzia-kieszonkowe-przerzutka-tylna-shimano-deore-rd-m6000-shadow+-gs-10-sp-o_216_9552.html

- Pojemność: 41T (GS) / 43T (SGS)
- Duża koronka kasety max: 42T

Chyba ze mam problemy z czytaniem :sweat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest coś innego, trzeba by zobaczyć w oryginalnej dokumentacji Shimano. Albo zapytać tam gdzie wskazałem - znają się.

https://kastor-bike.pl/Przerzutka-Tyl-Shimano-Deore-RD-M6000-Shadow-SGS-10rz

Może i GS wystarczy - Shimano manipuluje jak może. 2 ząbki różnicy nie powinno być problemem w pojemności. Zgodnie z dokumentacją z linka wyżej SGS obsługuje kasety do 11-36 a SG do 11-42 ale za to mniejsza pojemność.

Edit: A problem wziął się stąd, że kupiłeś złą kasetę. 11-42 w 10ce to kiepskie stopniowanie, jeżeli już to w 11-ce. Poza tym przełożenia 24/42 nie wykorzystasz bo jest za miękkie. 26/42 jest już bardzo, bardzo miękko. Powinieneś ją zamienić (oddać, sprzedać) na 11-40 jedenastkową albo 11-36 dziesiątkową przy tej korbie i wtedy dokupić adekwatną przerzutkę i manetkę najlepiej XT. 10-kowe napędy są tańsze i bardziej trwałe. 

Na szczęście 11-kowe przerzutki świetnie pracują z 10-kowymi manetkami więc problemu nie ma a jestem pewien, że dobierzesz bo te 2 ząbki to pikuś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...